Jesienny „Przekrój” już jest

Jesienią „Przekrój” cieszy się życiem i rozmawia o śmierci. Ten numer jest jak las pełen różnobarwnych drzew.

 

 

 

 

 

Jak trzeba żyć, przykład daje nam Heródek, artysta ludowy i wiejski ekscentryk. Dary życia wychwala chilijska pieśniarka Violeta Parra. Piszemy też o mikroorganizmach, które żyć mogą wiecznie. Oraz przedstawiamy dzieje życia na Ziemi i najciekawsze teorie jego pojawienia się.
A co do śmierci – tu naszym nauczycielem jest włoski dziennikarz Tiziano Terzani, autor książki Koniec jest moim początkiem. Trafne uwagi wygłasza też Frank Ostaseski, buddyjski mistrz, który pomaga ludziom dobrze umierać. Ukraińska pisarka Tania Malarczuk opowiada, jak przygotować mowę pogrzebową, a poeta Marcin Orliński wprowadza nas w arkana pisania epitafiów. Wreszcie Kinga Zemła relacjonuje swoją wizytę na najpiękniejszym cmentarzu świata, który znajduje się w lesie.

I nie jest to jedyny las w tym numerze, bo jesienny „Przekrój” cały jest jak las pełen różnobarwnych drzew: piszą o nich z uwielbieniem Henry Thoreau i Hermann Hesse. Adam Węgłowski prezentuje drzewa, które były świadkami historii, a Michał Książek snuje gawędę o świerku rosnącym na dębie. Im dalej w „Przekrój”, tym więcej ciekawych tekstów: Aleksandra Kardaś i Anna Arno opisują tajniki powstawania chmur – w nauce i w sztuce. Tomasz Wiśniewski i Paramahansa Jogananda rozprawiają o reinkarnacji, a obaj są znawcami tematu. Aleksandra Kędziorek opowiada o fruwających miastach, Marcin Szczodry – o hamburskim budynku zasilanym przez glony. Zbigniew Libera przybliża postać malarki znanej jako Mewa, Izabela „Czajka” Stachowicz wspomina Witkacego. Wreszcie Paulina Wilk płynie Mekongiem, rzeką o dziewięciu ujściach, wydaną na pastwę morza.

Nasz redakcyjny filozof Tomasz Stawiszyński zastanawia się, skąd się w nas bierze potrzeba wewnętrznej przemiany i czy nie wiedzie nas czasem na manowce. Włoski fizyk Carlo Rovelli wciąga nas w świat grawitacji kwantowej. Urszula Kaczorowska i Aleksandra Kozłowska radzą, jak mniej śmiecić. Eckhart Tolle opowiada, jaką naukę można wyciągnąć ze straty. Kacper Pobłocki wieszczy rychły upadek cywilizacji Zachodu. Renata Lis rzuca kilka słów o wietrze. Agata Romaniuk oprowadza po bazie astronautów na pustyni w Omanie, a Michał Szadkowski i Piotr Żelazny piszą o sporcie, w którym Polacy nie mają sobie równych: lataniu precyzyjnym. W końcu w rubryce To lubię swój ulubiony obraz prezentuje Virginia Woolf (z niewielką pomocą Grzegorza Uzdańskiego).
Miłośnikom literatury proponujemy nowe opowiadanie Jacka Dehnela, a także prozę Alberta Vanasca, Lore Segal i Jorgego Luisa Borgesa. Oraz wiersz Idy Dzik. W kolejnej odsłonie cyklu modowego Od „Przekroju” do wykroju oferujemy naszym Czytelniczkom i chętnym Czytelnikom wykrój klasycznej wiązanej sukienki. Uszyta z grubej dzianiny ochroni zarówno przed jesienną słotą, jak i zimowymi mrozami! Oczywiście są też rysunki (niektóre śmieszne) oraz komiksy: Jacek Świdziński przedstawia życie w Polsce pod koniec XXI wieku, panna Angst spotyka Buddę, a Marek Raczkowski prezentuje leśne perypetie pewnego biegacza. Komentarze, felietony, proroctwa i przestrogi, drobne figle literackie, mordercza krzyżówka, wykwintne haiku, mądrości i krotochwile – w tym wszystkim można się zagubić zupełnie jak w lesie.

A z okładki patrzy na czytelników Wojciech Plewiński, fotograf i autor kilkuset okładek „Przekroju”. Oczywiście – na tle drzewa.

Jesienny „Przekrój” jest do czytania i słuchania na przekroj.pl. Wersja cyfrowa kwartalnika została przygotowana w trzech opcjach – miesięcznej za 7,90 zł, kwartalnej za 14,90 zł oraz rocznej za 50 zł. Subskrybenci wersji cyfrowej otrzymują dostęp do bieżącego wydania kwartalnika oraz do wszystkich numerów poprzednich, począwszy od pierwszego z 19 grudnia 2016 r. Wersja cyfrowa obejmuje większość treści z numerów drukowanych oraz dostęp do zakładki audio. Na stronie ukazują się też felietony, recenzje i artykuły publikowane wyłącznie w Internecie. Dostęp do nich, podobnie jak do archiwum „Przekroju” z lat 1945–2000 i archiwum prac Marka Raczkowskiego, jest bezpłatny.

13 września nakładem Fundacji PRZEKRÓJ ukazała się książka Tomasza Wiśniewskiego, z ilustracjami Joanny Grochockiej, pt. Historie nie do końca zmyślone. Jest to zbiór zupełnie nowych biografii znanych i lubianych postaci: pana Twardowskiego, królowej Marysieńki i innych. W nieokiełznanej wyobraźni autora pan Twardowski trafia na Księżyc z winy lubieżnego widma, a królowa Marysieńka… tego nie możemy zdradzić. Książkę można kupić w sklepie internetowym na stronie przekroj.pl.

SPOŁECZEŃSTWO / WYWIAD
Pogadajmy trochę o śmierci

„Uświadomienie sobie kruchości i zmienności rzeczy pozwala nam je głębiej doceniać, poczuć ich cudowność, wdzięczność za to, co nas spotyka” – z nauczycielem buddyzmu Frankiem Ostaseskim rozmawia Tomasz Stawiszyński.

KULTURA / PROZA
Czterech, czwartek

Knajpa. Milicjant, piekarz, szewc i woźny w zarządzie miejskim. Cztery kieliszki co chwilę uderzają o stół. Rozmowa jest o uczciwości… Przedstawiamy nowe opowiadanie, którego autorem jest Jacek Dehnel.

SPOŁECZEŃSTWO / ARTYKUŁ
Odrodzenie w lesie

Fotograf Sebastião Salgado postanowił odbudować raj. Potrzebował 20 lat i 2 mln drzew – pisze Agata Kasprolewicz.

KULTURA / ARTYKUŁ
Prorok od pieńków

Uchodził za odmieńca. Grywał na skrzypcach dziwaczne melodie, spał po chlewach i tworzył gnotki – drewniane rzeźby aniołów i świętych. O Karolu Wójciaku, bardziej znanym jako Heródek, pisze Berenika Steinberg.

SPOŁECZEŃSTWO / REPORTAŻ
Dziewięciousta

Oto opowieść o rzece, która utraciła swoje zakończenie i której ludzie skradli moc. W podróż po Mekongu zaprasza Paulina Wilk.

SPOŁECZEŃSTWO / ARTYKUŁ
Świerki z lasu Krukawe

Na dębie w Puszczy Białowieskiej rośnie mały świerk. Drzewo na drzewie. Mniej więcej 20 m nad ziemią. Pisze Michał Książek.

KULTURA / PROZA
Czarodziejska marchewka

W dawnych czasach żyła w Indiach kobieta o bardzo kłótliwym usposobieniu. Nazywała się Kalaha, co w bengali oznacza „swar”… Przypowieść o złośnicy przybliża Swami Jogananda.

KULTURA / PROZA
Mowa ciszy

Umieramy codziennie po trochu. Za każdym razem, kiedy coś się kończy, na przykład tekst w „Przekroju”. Tekst Eckharta Tollego.

NAUKA / ARTYKUŁ
Dziedzictwo pana Cronina

O tym, jak pewien drwal nie ściął drzewa, pisze Łukasz Kaniewski.

SPOŁECZEŃSTWO / ARTYKUŁ
Różne wcielenia reinkarnacji

W wędrówkę dusz wierzymy, lub wierzyliśmy, jak świat długi i szeroki. W podróż po światach i zaświatach zabierze Państwa Tomasz Wiśniewski.

SPOŁECZEŃSTWO / ARTYKUŁ
Kociariusz

O trzynastu kotach, które zmieniły historię niejednego człowieka, pisze Katarzyna Sroczyńska.

KULTURA / PROZA
Okiem Diane Arbus

W Polsce zadebiutowała jako 90-latka, choć za oceanem publikuje od dziesięcioleci. O starości mało kto pisze z taką lekkością jak Lore Segal.

KULTURA / WYWIAD
Uwierz w ducha kina

Olivier Assayas, reżyser nagradzany w Wenecji i Cannes, o tym, że dziś film służy rozrywce, która ma oderwać nas od niewygodnych myśli i zagłuszyć niepokój związany z nieuchronnością śmierci. I że dzisiaj alienujemy się, wciągając seriale pod kołdrą w pojedynkę. Rozmawiał Artur Zaborski.

KULTURA / ARTYKUŁ
Służba obłokom

Cirrusom i cumulusom na płótnach dawnych mistrzów przygląda się Anna Arno.

MEDIA / AUDIO
Wszyscy umrzemy (audio)

Opowiadanie nie tylko dla dzieci. Przygotował Łukasz Kaniewski. Czyta Grzegorz Kwiecień.

MEDIA / AUDIO
Z Paramahansą Joganandą na karuzeli życia i śmierci (audio)

Jeśli siejesz zło, zbierzesz zło w formie cierpienia. Jeśli posiejesz dobro, zbierzesz dobro jako radość wewnętrzną. O prawie karmy pisze Swami Jogananda. Czyta Grzegorz Kwiecień.

MEDIA / AUDIO
Obraz Lily Briscoe (audio)

W jesiennym numerze o opowieść o ulubionym dziele redakcja „P” poprosiła swoją ukochaną artystkę, która już jakiś czas nie żyje – Virginię Woolf. W spirytystycznym kontakcie z pisarką pomógł autor „Nowych wierszy sławnych poetów” Grzegorz Uzdański.

KULTURA / ARTYKUŁ
Oto nowa książka Tomasza Wiśniewskiego!

Fundacja PRZEKRÓJ ma zaszczyt zaprezentować nową książkę Tomasza Wiśniewskiego! „Historie nie do końca zmyślone” to zbiór biografii Polek i Polaków lepiej lub gorzej znanych historykom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *