Jest zgoda między TVP a Emitelem

Rada nadzorcza Telewizji Polskiej wyraziła zgodę na wejście nadawcy na ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. Tym samym kilkumiesięczne negocjacje między telewizją publiczną a spółką Emitel, operatorem tego MUX-a, kończą się porozumieniem.

Wirtualnemedia.pl pisały o tym, że Telewizja Polska i spółka Emitel, operator ósmego multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej zakończyły negocjacje w sprawie wejścia telewizji publicznej na MUX-8, jednak TVP nie wyrażała zgody na wymaganą przez spółkę kwotę za slot. Miejsce na tym multipleksie zostało przyznane Telewizji Polskiej na trzech wolnych slotach, gdzie może uruchomić 1 kanał HD i 1 kanał SD lub 3 kanały standardowej rozdzielczości. Telewizja publiczna ociągała się z decyzją korzystania z MUX-8, tłumacząc to koniecznością przestawiania anten, związaną z polaryzacją i problemami z dźwiękiem.

Z wcześniejszych informacji portalu Wirtualnemedia.pl wynikało, że negocjacje w tej sprawie już się zakończyły, strony ustaliły warunki umowy. Emitel czekał jedynie na zatwierdzenie tej decyzji przez radę nadzorczą TVP. Z kolei centrum informacji Telewizji Polskiej odpowiedziało portalowi: – Decyzja, co do zawarcia umowy z Emitelem jeszcze nie zapadła. TVP analizuje różne scenariusze, oraz ich ekonomiczne i rynkowe skutki – ucinało biuro prasowe spółki. Rada nadzorcza TVP wyraziła zgodę na wejście na MUX-8 Ostatecznie we wtorek rada nadzorcza nadawcy wyraziła zgodę na wejście telewizji publicznej na multipleks ósmy.

Oznacza to, że po kilku miesiącach rozmów udało się wypracować porozumienie, a umowa w kształcie zaproponowanym i zaakceptowanym przez Emitela wejdzie w życie. To kończy dwuletni okres nieobecności TVP na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, mimo rezerwacji wolnych slotów.

Zgoda rady nadzorczej oznacza także, że publiczna może rozpocząć nadawanie nowych kanałów jeszcze w grudniu. Z naszych informacji wynika, że na multipleksie ósmym ma pojawić się TVP Rozrywka, która docelowo miałaby być nadawana w jakości HD. Przypomnijmy, że na początku czerwca br. TVP Rozrywka została usunięta z MUX-3, żeby zrobić miejsce dla TVP Sport, wprowadzonego tam w związku z piłkarskimi mistrzostwami świata.

TVP Sport pozostał już na tym multipleksie, przez pierwsze pięć miesięcy notował 102 tys. widzów średniej oglądalności minutowej. Według naszych ustaleń drugi przysługujący TVP kanał na MUX-8 początkowo zostałby zdublowany – nadawca potrzebuje czasu, aby przygotować nowe treści i zaplanować ramówkę nowej stacji. Niegdyś mówiło się o TVP Nostalgia, która miałaby oferować stare filmy i seriale, których nie można by zobaczyć w TVP Rozrywka czy TVP Seriale. Wiadomo, że na razie nie ma planów przeniesienia TVP Sport z trzeciego na ósmy multipleks.

Multipleks ósmy został uruchomiony w połowie 2016 roku, a jego operatorem jest spółka Emitel. Na MUX-8 jest nadawane są kanały Nowa TV (należący do spółki TV Spektrum, której 49 proc. udziałów wykupił Cyfrowy Polsat), Metro (wcześniej należący do Grupy Agora, obecnie do Grupy TVN Discovery Polska); Telewizja WP – należąca do spółki Wirtualna Polska Holding; oraz Zoom TV (jego właścicielem jest Kino Polska TV, wcześniej należał do Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, która sprzedała pozostałe 30 proc. udziałów za 10 mln zł).

Pojawienie się Telewizji Polskiej na MUX-8 jest dobrą wiadomością dla pozostałych obecnych tam nadawców. Przede wszystkim telewizja publiczna będzie informować widzów o możliwości przestrojenia dekoderów, by mogli oglądać stacje z tego multipleksu.

Zakończenie negocjacji i zawarcie porozumienia być może pomoże także operatorowi w kwestiach spornych z dwoma nadawcami: Zbigniew Benbenek w imieniu ZPR Media uważa, że za gorsze wyniki stacji Nowa TV odpowiada słaby zasięg techniczny, a jego zdanie podziela prezes Wirtualna Polska Holding Jacek Świderski. Kwestionują oni więc cenę za slot – ok. 6 mln złotych oraz warunki umowy. Sprawa jest w sądzie (proces na razie odroczono ze względu na procedury), ale wejście Telewizji Polskiej na MUX-8 z pewnością pozytywnie wpłynie na wzrost widowni tego multipleksu – szczególnie, że publiczny nadawca wspólnie z Emitelem będzie planować kampanię promocyjno-informacyjną w tym zakresie.

Nie było również tajemnicą, że spór między Emitelem a Telewizją Polską nie jest na rękę Urzędowi Komunikacji Elektronicznej, który wolał, aby strony już dawno się dogadały i wszyscy nadawcy rozpoczęli działalność na multipleksie ósmym. Gdyby rada nadzorcza nie wyraziła zgody na wejście Telewizji Polskiej do naziemnej telewizji cyfrowej na tym MUX-ie, strony musiałyby wybrać się do regulatora, by ten pomógł w dalszych negocjacjach.

W odpowiedzi na pytania Wirtualnemedia.pl rzecznik prasowy UKE Martin Stysiak przypomniał nam, że zgodnie z przepisami, prezes UKE może zmienić decyzję rezerwacyjną i z warunków programowych wykreślić programy TVP, jednak o taką zmianę musiałby zawnioskować dysponent częstotliwości (czyli Emitel), a KRRiT musiałaby uzgodnić taką decyzję.

– W marcu 2018 r. Prezes UKE – na wniosek Emitela wydał decyzję zmieniającą rezerwację na MUX-8, w której została wskazana ostateczna data 30 kwietnia 2018 r., do której TVP mogła złożyć wniosek o zawarcie umowy o dostępie do multipleksu. W przypadku gdyby TVP nie złożyła wniosku o dostęp do multipleksu TVP straciłaby gwarantowane miejsce na MUX8 i musiałaby o to miejsce konkurować z innymi podmiotami. Emitel może wystąpić do UKE z nowym wnioskiem o zmianę rezerwacji i zawnioskować o wykreślenie programów TVP – zaznaczał rzecznik prasowy UKE.

Przyznał także otwarcie, w odpowiedzi na zadane przez portal Wirtualnemedia.pl pytania, że TVP nie weszła na MUX-8 ze względów finansowych. – MUX8 nadaje w innym paśmie niż pozostałe multipleksy.

Odbiorcy, aby go odbierać, muszą kupić sobie nową antenę i niejednokrotnie ustawić ją w innym kierunku – ocenił Martin Stysiak, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dodał, że pojawienie się na MUX-8 programów TVP na pewno zachęciłoby odbiorców do korzystania z tego multipleksu.

– TVP mając świadomość, że jest jedynym nadawcą, który może wpłynąć na zwiększenie liczby odbiorców MUX-8, chce wynegocjować niższe opłaty za emisję swoich programów (TVP płaci już za emisje programów na MUX-1 lub MUX-3) – podkreślał Martin Stysiak.

Emitel zajmuje się radiodyfuzją naziemną. Firma EmiTel ma w całym kraju ponad 350 obiektów nadawczych stanowiących sieć na terenie całego kraju, z czego 60 to obiekty nadawcze dużej mocy. Firma wynajmuje swoje wieże i obiekty różnym operatorom i realizuje usługi na rzecz naziemnych nadawców radiowo-telewizyjnych.

W styczniu br. Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje uznające Emitel za podmiot dominujący w dwóch segmentach: hurtowych usług transmisji sygnału telewizyjnego i radiowego. Od początku br. prezesem spółki jest Andrzej Kozłowski, poprzednio związany z Orlenem.

źródło:wirtualnemedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *