MediaZapowiedzi TV

Klub miliarderów. Specjalne pasmo na kanale BBC Brit

Władza, luksus, prestiż – do świata bogatych mają wstęp naprawdę nieliczni. Tylko czy za swoją fortunę potrafią oni wziąć prawdziwą odpowiedzialność? Na czym polegają i z czego biorą się nierówności ekonomiczne? Czy świat naprawdę potrzebuje technologii proponowanych przez grupkę bajecznie bogatych ludzi? Dedykowane miliarderom i pieniądzom pasmo na kanale BBC Brit zaprezentuje trzy programy, które spróbują odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

 

Pierwszy dokument z tematycznej serii Klub miliarderów opowiada historię człowieka, który twierdził, że może zakończyć światową biedę, jednocześnie czyniąc bogatych bogatszymi. Pakistański biznesmen Arif Naqvi postanowił dokonać tego tworząc dostępne dla biednych systemy opieki zdrowotnej i szpitale w Afryce i Azji Południowej oraz inwestować w lokalne przedsiębiorstwa. Jego warta 14 miliardów dolarów firma Abraaj upadła jednak w 2018 roku, a jej krach określono największym bankructwem private equity w historii rynków finansowych. Choć obecnie toczy się przeciw niemu wiele postępowań karnych o sprzeniewierzenie pieniędzy, Naqvi upiera się, że jest niewinny. Co więc poszło nie tak? Bezprecedensową sytuację analizują w programie eksperci, a osobiste nagrania wideo Arifa z trzyletniego okresu aresztu domowego umożliwiają spojrzenie na sprawę z jego perspektywy.

„Upadek miliardera”, środa 31 maja, godz. 22:00, BBC Brit | dokument

Tak zwani ludzie sukcesu

Nieliczna grupa bajecznie bogatych ludzi zdominowała nasze społeczeństwa. Są zamożniejsi i bardziej wpływowi niż niejedno państwo. Ich geniusz, oddanie pasjom, a nawet wybryki mają wpływ na giełdy, rozwój miast, mechanizmy demokracji i sposób myślenia społeczeństwa. Jeff Bezos, Elon Musk, Mark Zuckerberg, założyciele Google’a – Larry Page i Sergey Brin – nie tylko zarobili fortuny, lecz także ukształtowali na nowo rzeczywistość, zmienili kulturę, struktury ekonomiczne oraz styl życia. Początki ich oszałamiających karier nie były jednak usłane różami – młodzieńcze próby w piwnicach, garażach i akademikach dopiero po latach zaowocowały w prestiż i luksus. W kolejnych odcinkach programu twórcy analizują wzloty i upadki firm oraz karier obecnych miliarderów, a także odważnie zadają pytania o granice ich wpływów.

„Narodziny miliarderów”, środa 7 czerwca, godz. 22:00, BBC Brit | 1 z 4 odcinków

Nierówny podział pieniędzy

Brian Cox, na co dzień znany publiczności z roli bezwzględnego kapitalisty w serialu „Sukcesja”, wybiera się w podróż po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, by poznać prawdę o skomplikowanych relacjach między ludźmi a pieniędzmi. Osobista historia Coxa, który sam wychował się w biedzie, kreśli oś szczerych rozmów z osobami, które napotyka na swojej drodze. Ze swoim ironicznym poczuciem humoru i niewyczerpaną ciekawością Brian rozmawia zarówno z osobami w kryzysie bezdomności z Harlemu, jak i supermodelkami z Miami Beach. Bezpośrednie pytania i puenty obnażają boleśnie świat, w którym 1% najbogatszych ludzi posiada połowę światowego kapitału, a bezpieczeństwo i lepsza przyszłość najbiedniejszych zamiatana jest bezlitośnie pod dywan.

„Brian Cox: oblicza pieniądza”, środa 5 lipca godz. 22:00, BBC Brit |1 z 2 odcinków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *