„Kobieta na krańcu świata”: Dubaj

Dubaj – cel podróży milionów turystów z całego świata. Oszałamiające miasto, które zachwyca rozmachem, luksusem i nowoczesnością. Tu ma się wrażenie, że człowiek może wszystko! Takie przeświadczenie towarzyszy mieszkance tej aglomeracji, bohaterce drugiego odcinka programu „Kobieta na krańcu świata”. Raha Moharrak jest pierwszą kobietą, pochodzącą z Arabii Saudyjskiej, której udało się zdobyć Koronę Ziemi! Jak tego dokonała?

 

Arabia Saudyjska to jedna z nielicznych na świecie monarchii absolutnych, gdzie obowiązuje prawo muzułmańskie – szariat. W tym pustynnym kraju przyszła na świat dziewczyna, która miała dość odwagi i determinacji, żeby przełamać obowiązujące schematy i zdobyć szczyty… swoich marzeń.

Raha Moharrak jest pierwszą kobietą z Arabii Saudyjskiej, której udało się zdobyć Koronę Ziemi – najwyższe szczyty każdego z siedmiu kontynentów. To ogromny wyczyn, zwłaszcza w kraju, w którym kobietom dopiero w 2011 roku przyznano prawa wyborcze, a w 2018 prawo do samodzielnego prowadzenia samochodu czy podróżowania za granicę bez zgody męskiego opiekuna.

Raha zawsze była buntowniczką. Już jako mała dziewczynka wyróżniała się zachowaniem i zamiłowaniem do sportów. Na studia rodzice wysłali ją do Dubaju. Dziś wspomina: „Miałam 25 lat i osiągnęłam wiek, który w mojej kulturze i społeczeństwie oznacza powrót do Arabii Saudyjskiej i zamążpójście. Byłam przerażona tą myślą. Chciałam najpierw zrobić coś dla siebie, coś wielkiego. Przypadkowo usłyszałam o grupie, która wybierała się na Kilimandżaro i wtedy pojawił się pomysł, żeby się wspinać”. Największym problemem Rahy było zdobycie zgody rodziców. Zgodnie z prawem Arabii Saudyjskiej córka ma obowiązek być posłuszną ojcu, a ten był zdecydowanie przeciwny. Tradycyjne społeczeństwo – również. Jednak determinacja dziewczyny była ogromna. Przy późniejszym wsparciu rodziny zdobywała każdy kolejny szczyt.

Po wejściu na Mount Everest, Raha stała się, co zdumiewające (!), gwiazdą numer jeden w mediach we własnym kraju. Przede wszystkim jednak została twarzą zmian w Arabii Saudyjskiej. Kobieta bierze udział w reklamach, jest nagradzana, dużo podróżuje i liczy, że któregoś dnia poleci w kosmos. Historia Rahy inspiruje inne kobiety do spełniania swoich marzeń.

Drugi odcinek „Kobiety na krańcu świata” już w niedzielę, 7 listopada, o godz. 11:30 w TVN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *