MediaTVPZapowiedzi TV

Koncerty upamiętniające rocznicę napaści Rosji na Ukrainę

Telewizja Polska zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty na żywo upamiętniające rocznicę napaści Rosji na Ukrainę. W czwartek, 23 lutego o godz. 20:00 w TVP2 widzowie obejrzą widowisko muzyczne „Solidarni z Ukrainą”, natomiast w piątek, 24 lutego o godz. 20:30 TVP1, TVP Polonia i TVP Wilno zapraszają na „Podaj rękę Ukrainie – koncert w rocznicę agresji Rosji na Ukrainę”.

 

W czwartek, 23 lutego o godz. 20:00, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się uroczysty koncert „Solidarni z Ukrainą” upamiętniający pierwszą rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, którego współorganizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koncert objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Na transmisję koncertu zaprasza TVP2.

Tego wieczoru na największej polskiej scenie operowej wystąpią chór i orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod dyrekcją muzyczną Michała Klauzy oraz Młodzieżowa Orkiestra Akademicka „Słobożański” z Charkowa pod dyrekcją Jurka Dybała. W programie koncertu znajdzie się utwór Valentina Silvestrova „Modlitwa za Ukrainę”, skomponowany na gruncie doświadczeń artysty podczas Euromajdanu w 2014 roku, wybrzmią również hymny Polski i Ukrainy, a także „Requiem” Giuseppe Verdiego oraz „Va, pensiero” z jego opery „Nabucco”. W „Requiem” zaśpiewają soliści ukraińscy Liudmyla Monastyrska (sopran) i Vassily Solodkyy (tenor) z towarzyszeniem artystów polskich, Agnieszki Rehlis (mezzosopran) oraz Rafała Siwka (bas).

Natomiast w piątek, 24 lutego o godz. 20:30 TVP1, TVP Polonia i TVP Wilno zapraszają na „Podaj rękę Ukrainie – koncert w rocznicę agresji Rosji na Ukrainę”. Wydarzenie poprowadzą Tomasz Kammel i Marta Kielczyk. Gośćmi specjalnymi będą osoby wspierające i czynnie działające na rzecz walczącej Ukrainy: Małgorzata Maria Gosiewska, przedstawiciele organizacji pomocowych oraz ambasador Ukrainy – Wasyl Zwarycz.

Na scenie wystąpią m.in.: Maryla Rodowicz, zespół Taraka, Kasia Moś, Piotr Cugowski, Viki Gabor, Marina Łuczenko, Zazule, Kalush Orchestra, chór Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz Amelia Anisovych, ośmioletnia Ukrainka, która poruszyła serca ludzi na całym świecie, śpiewając piosenkę „Mam tę moc” w kijowskim bunkrze.

W trakcie koncertu pokazane zostaną liczne materiały video dokumentujące najważniejsze wydarzenia wojny. Widzowie, przez cały czas trwania widowiska, będą mogli wysyłać sms-y na rzecz Caritas Polska. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na pomoc humanitarną dla ukraińskich rodzin.

Fot. TVP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *