Internet & Gry

Ukrayina.pl najpopularniejszym ukraińskojęzycznym serwisem w Polsce

Ukrayina.pl – serwis, który powstał z inicjatywy zespołu portalu Gazeta.pl – w przeddzień rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie jest najpopularniejszym medium prowadzonym w języku ukraińskim w Polsce. Od piątku, 24 lutego br. jego redakcja będzie publikowała specjalny cykl artykułów podsumowujących 365 dni wojny – przedstawi w nim m.in. opowieści mieszkańców Ukrainy o tym, jak wojna zmieniła ich życie codzienne, rozmowę z żołnierzem walczącym na froncie oraz analizę dotyczącą tego, jak długo może jeszcze potrwać wojna.

 

Serwis Ukrayina.pl powstał w marcu 2022 r. dzięki współpracy redakcji Gazeta.pl z ukraińską gazetą „Expres”. Od początku działania jego zespół opublikował łącznie prawie 6 tys. artykułów w języku ukraińskim. Ukrayina.pl ma czytelników zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie – miesięcznie serwis odwiedza 0.9 mln użytkowników (RU) w Polsce (Mediapanel, styczeń 2023 r.), natomiast drugie tyle użytkowników czyta publikowane w nim treści w Ukrainie. Najwięcej użytkowników Ukrayina.pl mieszka w Warszawie, Kijowie, Lwowie i Wrocławiu. Od marca do grudnia 2022 r. wykonali oni łącznie 35 mln odsłon*.

Serwis Ukrayina.pl – podobnie jak inne media, które powstały z myślą o Ukraińcach po wybuchu wojny – publikuje porady i informacje dotyczące życia w Polsce, ale nie ogranicza się do tematyki pomocowej i jest codziennie aktualizowany.

– Jako jedyny ukraińskojęzyczny serwis w Polsce mamy nie tylko teksty o pomocy czy pracy, ale publikujemy również materiały newsowe. Piszemy o bieżących wydarzeniach, także tych niezwiązanych z wojną. Często cytują nas inne ukraińskie media – zauważa Uliana Vitiuk, redaktorka naczelna lwowskiego „Ekspresu” i serwisu Ukrayina.pl.

Dla Ukrayina.pl i Gazeta.pl piszą ukraińskie dziennikarki pracujące z Lwowa i Kijowa, a także z Polski. Przygotowują autorskie teksty w dwóch językach, które publikowane są zarówno na Ukrayina.pl, jak i na Gazeta.pl. Serwis ma też cały czas stałą ekspozycję na stronie głównej Gazeta.pl  tuż obok logotypu portalu i w głównym boksie informacyjnym. 

Ukrayina.pl na stałe współpracuje z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą, a partnerem serwisu jest Parlament Europejski.

Zespoły Ukrayina.pl Gazeta.pl włącza się w liczne akcje pomocowe na rzecz Ukrainy. We współpracy z PCPM oraz Allegro Charytatywni przeprowadziły licytację wyjątkowych znaczków z podpisami Witalija Kliczki, Dmytra Kułeby oraz Romana Hrybowa, słynnego żołnierza z Wyspy Węży. Kwota z licytacji została przeznaczona na zakup karetki wraz z wyposażeniem dla szpitala w CharkowieW kwietniu 2022 r. wraz ze stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze przeprowadziły akcję „Nie karm Putina”, w ramach której dziennikarze wraz z ekspertami podpowiadali, jak za pomocą ekologii można przyczynić się do zmniejszenia zysków Rosji z handlu ropą. W październiku ub.r. wraz z kolektywem reporterskim Outriders Ukrayina.pl i Gazeta.pl zaprosiły czytelniczki i czytelników do odwiedzenia ukraińskich miast w ramach projektu „Jeden dzień w… wykorzystującego technologię VR/360. 

* dane własne wydawcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *