MediaNC+Zapowiedzi TV

Kosmiczne dokumenty w lutym na antenie Planete+

Czy ludzie powinni obawiać się obcych cywilizacji? A może to wszechświat jest zagrożony przez mieszkańców Ziemi? I czy jest możliwe, żeby bakterie zaatakowały… kosmos? Odpowiedź na te i wiele innych pytań widzowie Planete+ znajdą w dokumentach emitowanych w ramach pasma „Nauka i technika” w lutym w każdy wtorek o godz. 22.00.

Film dokumentalny „Mikroby atakują kosmos” pokazuje, co by się stało, gdyby misje badawcze okazały się środkiem transportu dla bakterii zdolnych do przetrwania i kolonizacji odległych zakątków galaktyki. Każda maszyna do eksploracji przestrzeni kosmicznej, zanim wyruszy w drogę, przechodzi przez całkowicie sterylne i doskonale uszczelnione laboratorium. Należy się jednak liczyć z tym, że bakterie występujące na Ziemi są mimo wszystko przenoszone na inne planety, zdobywają odporność i zaczynają tworzyć nowe formy życia w kosmosie. 

Premiera dokumentu o nieznanym aspekcie kosmonautyki odbędzie się we wtorek, 5 lutego o godz. 22.00.

Niemiecki dokument „Śmieci na orbicie – daleki, bliski problem”pokazuje, że człowiekowi udało się zanieczyścić nawet przestrzeń pozaziemską. Nasza cywilizacja tworzy zagrożenie dla siebie samej wysyłając różne obiekty, które pozostawione na orbicie okołoziemskiej stają się „kosmicznymi odpadami”. Eksperci obawiają się niebezpiecznego efektu kuli śniegowej: w 1993 roku w przestrzeni kosmicznej wykryto 8000 takich bezużytecznych obiektów, teraz jest ich trzy razy więcej. Nikt nie zwraca uwagi na przepisy, ponieważ utylizacja kosmicznych śmieci to ogromny koszt. Stanowią one jednak poważne zagrożenie dla satelitów, dzięki którym mamy dostęp do Internetu, telefonu czy telewizji. Doprowadziły także do awarii teleskopu Hubble’a. 

Widzowie Planete+ przekonają się, czy i w jaki sposób można pozbyć się kosmicznego gruzu we wtorek, 12 lutego o godz. 22.00. 

Ludzkość ma za sobą ogromne sukcesy w badaniu i eksploracji kosmosu. Jednak za każdym wielkim triumfem kryją się także spektakularne porażki. Seria dokumentalna „Kosmiczne wpadki NASA” prezentuje nieprawidłowości i błędy Amerykańskiej Agencji Kosmicznej, które doprowadziły do poważnych awarii i historycznych katastrof. Program odsłania kulisy tragicznej w skutkach wyprawy promu Columbia, a także pokazuje, co robią inżynierowie NASA, gdy odkrywają straszliwą prawdę o katastrofie i serii niefortunnych zdarzeń, których można było uniknąć. 

Pierwszy odcinek programu zostanie wyemitowany we wtorek, 19 lutego o godz. 22.00. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *