Kosmiczny lipiec na kanale National Geographic

Jeśli lipiec, to wakacje, a jeśli wakacje, to podróżowanie. Kanał National Geographic ma w ofercie wyprawę, której nie znajdziecie w żadnym katalogu biura podróży. Zapnijcie pasy, bo lecimy na Księżyc. 3… 2… 1… 0… Startujemy! 50 lat po pierwszej wizycie ludzi na Srebrnym Globie wracamy do tego przełomowego wydarzenia w historii ludzkości. W ramach kosmicznych wtorków obejrzymy premierowe produkcje na temat programu Apollo.

 

 

Poznamy też bliżej Neila Armstronga, człowieka legendę, o którym dużo słyszeliśmy, a wciąż niewiele wiemy. W ramach naszej wakacyjnej wyprawy odwiedzimy też inne zakątki Układu Słonecznego, m.in. Marsa, Jowisza i Plutona. A jeśli miłośnikom kosmosu to nie wystarczy, kanał National Geographic przygotował także sobotnie maratony, podczas których zajrzymy na Międzynarodową Stację Kosmiczną, wylądujemy na komecie i sprawdzimy, czy istnieją równoległe wszechświaty. W lipcu będziemy mieć też do czynienia z gwiazdami w nieco innym znaczeniu. Przypomnimy sobie bowiem jedną z najbardziej lubianych serii – „W poszukiwaniu Boga z Morganem Freemanem”, a także wyruszymy w kulinarną podróż z kucharzem-celebrytą w programie „Gordon Ramsay: świat na talerzu”.

50. ROCZNICA LĄDOWANIA NA KSIĘŻYCU

MOON LANDING 50TH ANNIVERSARY
Premiery we wtorki od 2 lipca do 6 sierpnia od godz. 21:00 

W czasach, gdy komputer zajmował cały pokój i wyglądał jak zestaw szaf, a w wielu krajach nie istniała jeszcze nawet kolorowa telewizja, ludziom udało się dokonać rzeczy niemożliwej – w ciągu niecałych 10 lat zbudowali rakietę zdolną dolecieć do Księżyca i statek kosmiczny, który był w stanie po tej podróży wrócić na Ziemię. Choć od pierwszego lądowania człowieka na Księżycu mija w tym roku 50 lat, dotychczas tylko 12 osób miało szansę stanąć na jego powierzchni. Ostatnia załogowa misja miała miejsce w 1972 roku i według zapowiedzi NASA, dopiero w 2024 roku człowiek znów uda się na księżycowy spacer. Wydarzenia sprzed pół wieku wciąż rozbudzają więc wyobraźnię i rozpalają emocje kolejnych pokoleń. Dlatego kanał National Geographic przez cały lipiec będzie świętował 50-lecie sukcesu misji Apollo 11. W ramach rocznicowych maratonów zapraszamy we wtorkowe wieczory na programy:
 • Apollo: droga na Księżyc – premiera we wtorek 2 lipca o godz. 21:00
 • Armstrong – człowiek z Księżyca – premiera we wtorek 9 lipca o godz. 21:00
 • Apollo: na podbój kosmosu – premiera we wtorek 16 lipca od godz. 21:00
 • W stronę Jowisza – premiera we wtorek 23 lipca o godz. 21:00
  Według niektórych naukowców, poszukiwania życia pozaziemskiego powinny objąć Europę, czyli jeden z księżyców Jowisza. W nowej odsłonie programu, w którym eksperci opowiadają o tym, czemu właśnie ten księżyc Jowisza może być dobrym kierunkiem badań, opowiemy również o planach wysłania sondy Europa Clipper.
  • Dotrzeć na Księżyc – premiera we wtorek 23 lipca o godz. 21:00 Historia pierwszego zbudowanego przez cywili statku kosmicznego, który miał wylądować na Księżycu. Materiały archiwalne, wywiady i animacje pozwolą zrozumieć, ile trzeba poświęcić, żeby zrealizować takie marzenie. Relacje założycieli firmy, inżynierów i ekspertów od lotów kosmicznych dobitnie uzmysłowią, jak wiele potrzeba pasji i determinacji, by choćby myśleć o dotarciu na Księżyc.
  • Tajemnice pierścieni Saturna – premiera we wtorek 30 lipca o godz. 21:00 W 2017 roku sonda Cassini zakończyła swój żywot, spalając się w atmosferze Saturna. Jednak nim to nastąpiło, naukowcy mieli możliwość, by przeanalizować dane zgromadzone podczas 22 ostatnich okrążeń sondy wokół badanej planety. Okazało się, że pierścienie Saturna są młodsze, niż sądzono, i powoli zanikają. Przekonaliśmy się też, że Układ Słoneczny znajduje się w stanie ciągłych, dramatycznych zmian, które jesteśmy w stanie obserwować.
   Misja Pluton: nowe odkrycia – premiera we wtorek 30 lipca o godz. 22:00 14 lipca 2015 roku sonda New Horizons zakończyła, trwającą niemal dekadę, podróż przez zewnętrzną części Układu Słonecznego, do Plutona. W 2015 roku National Geographic przygotował program, który przybliżał kulisy ambitnego projektu zbadania tajemniczej planety karłowatej z bliska. Wiele pytań pozostawało jednak bez odpowiedzi. Teraz wzbogaciliśmy nasz dokument o najnowsze odkrycia naukowców zaangażowanych w projekt, wysokiej jakości zdjęcia Plutona i relację z innego przelotu w jego sąsiedztwie.
 • Wyprawa na Marsa: odzyskać kontakt – premiera we wtorek 6 sierpnia
 • Katastrofa Challengera – emisja we wtorek 13 sierpnia

APOLLO: DROGA NA KSIĘŻYC

APOLLO: MISSION TO THE MOON
Premiera we wtorek 2 lipca o godz. 21:00 (1×120 min)

Tysiące par oczu wpatrzonych w ekrany telewizorów na całym świecie – w domach, zakładach pracy, w specjalnie zorganizowanych strefach na terenie wielkich miast. Na twarzach widoczne napięcie, zbyt duże, by choćby oddychać. Czy im się uda? Czy nic im się nie stanie? Co zastaną na miejscu? Wtedy padają słowa: „Orzeł wylądował” i stres zamienia się w wybuch radości. Załoga Apollo 11 dotarła bezpiecznie na powierzchnię Księżyca. Ekscytacja narasta, gdy Neil Armstrong, a za nim Buzz Aldrin stawiają pierwsze kroki na powierzchni, do której nie dotarł nikt przed nimi. „To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” – mówi Neil Armstrong i wszyscy zdają sobie sprawę, że to wydarzenie na zawsze zmieniło świat.

By jednak człowiek mógł po raz pierwszy stanąć na Księżycu, potrzebne były liczne wcześniejsze misje, często zakończone niepowodzeniem, a czasem też tragedią. Film „Apollo: droga na Księżyc” pokaże, jak wyglądała droga człowieka na Srebrny Glob i co nastąpiło po tym, gdy załoga Apollo 11 wróciła na Ziemię. Dzięki poddanym remasteringowi filmom i niepublikowanym wcześniej nagraniom będziemy śledzić losy programu Apollo od jego początków do samego końca. Archiwalne audycje telewizyjne i radiowe, materiały prywatne, oficjalne materiały NASA oraz nagrania z centrum kontroli pozwalają się przekonać, w jaki sposób przedstawiano program Apollo społeczeństwu.

Od dramatycznych nagrań z misji Apollo 1, której tragiczny przebieg mógł zaważyć na dalszych losach lotów kosmicznych, przez światową ekscytację towarzyszącą lotom Apollo 8 i Apollo 11, po dobrze znaną, dzięki hollywoodzkiej produkcji, misję Apollo 13 i kolejne loty na Ksieżyc, realizowane do 1972 roku. Będziemy w kokpitach statków kosmicznych, w centrum dowodzenia w Houston, w gabinetach najważniejszych polityków, a także w domach zwykłych ludzi, którzy za pośrednictwem telewizorów i radioodbiorników mogli na żywo uczestniczyć w przełomowych wydarzeniach.

ARMSTRONG – CZŁOWIEK Z KSIĘŻYCA

THE ARMSTRONG TAPES
Premiera we wtorek 9 lipca o godz. 21:00 
(1×60 min)

Niepublikowane wcześniej nagrania wywiadów z Neilem Armstrongiem, zrealizowane w ostatnich latach jego życia. Kim był małomówny i zawsze poważny człowiek legenda, który tak bardzo dbał o swoją prywatność? We wzbogaconym fotografiami rodzinnymi i materiałami archiwalnymi dokumencie, astronauta, który jako pierwszy stanął na Księżycu, opowiada o swoich doświadczeniach i daje się poznać z nieco bardziej prywatnej strony.

APOLLO: NA PODBÓJ KOSMOSU

APOLLO: BACK TO THE MOON
Premiera we wtorek 16 lipca o godz. 21:00 
(2×60 min)

Dwuczęściowy dokument pozwala widzom zajrzeć za kulisy programu Apollo. Choć człowiek ostatni raz gościł na Księżycu w 1972 roku, to dzięki odrobinie twórczej fantazji, realistycznym obrazom 3D oraz archiwalnym nagraniom, twórcom programu udało się wrócić do tamtych ekscytujących chwil.Poznamy początkowe etapy projektu realizowanego w cieniu zimnowojennej zawieruchy – od katastrofy Apolla 1 do sukcesu misji Apollo 8. Będziemy świadkami wydarzeń poprzedzających udane lądowanie Apolla 11 na Księżycu – podcinających skrzydła niepowodzeń, ale także sukcesów, które trwale zapisały się w historii ludzkości.

GORDON RAMSAY: ŚWIAT NA TALERZU

GORDON RAMSAY: UNCHARTED
Premiery w niedziele od 28 lipca o godz. 12:00
(6×60 min)

Gordon Ramsay wyrusza w kulinarną podróż pełną smaków i aromatów, których nie spotykamy na co dzień w Europie. Razem z nim odwiedzimy miejsca, w które rzadko zapuszczają się turyści. Poznamy nowe kultury i ich tradycje kulinarne, a chef Ramsay stworzy własne interpretacje regionalnych dań. Główną pozycją w menu będzie jednak przygoda. Będziemy towarzyszyć szefowi kuchni w motocyklowej wyprawie, wspinaczce skałkowej, niezwykle trudnym gotowaniu na wysokościach, a także w spotkaniu z tarantulami. Odwiedzimy m.in. Peru, Kambodżę i Borneo.Seria „Gordon Ramsay: świat na talerzu” będzie emitowana w 171 krajach i w 43 wersjach językowych.

STAWKA WARTA TUŃCZYKA

WICKED TUNA 8
Premiery w soboty od 20 lipca o godz. 13:00 i 14:00
(15×60 min)

To nie będzie łatwy sezon dla kapitanów z Gloucester. Muszą pogodzić się z utratą ukochanego kompana – Nicka „Duffy’ego” Fudge’a, który zmarł w lipcu ubiegłego roku. Do kapitana Tylera dołącza siostra, która była też bliską przyjaciółką Nicka. Razem wybierają się na łowy niezależnie od panujących warunków –  wiedzą, że tak zrobiłby ich niezastąpiony towarzysz. To będzie także sezon zwrotów akcji. Słabsza dotychczas łódź Wicked Pissah nagle wysunie się na prowadzenie. Czy uda jej się utrzymać przewagę? W tak kapryśnej branży wszystko się może zdarzyć. Zwroty akcji będą trzymać widzów w napięciu do samego końca.

WYŚCIGI ZŁOMÓW

SCRAPYARD SUPERCAR
Premiery w soboty od 13 lipca o godz. 16:00
(8×60 min)

Maniak motoryzacji, Shane Lynch wyznacza dwóm ekipom mechaników-amatorów niezwykle trudne zadanie: zbudować w cztery dni pojazd, który mógłby się równać z supersamochodami. Ich dzieła staną na koniec do rywalizacji na torze. Metodą prób i błędów zespoły będą się uczyć, w jaki sposób działają supersamochody i jak trudno jest osiągnąć doskonałość. Rywalizujący mechanicy mogą wykorzystać wszystko, co znajdą na złomowisku. Czy uda im się zbudować perfekcyjne superauto – z mocnym silnikiem, rewelacyjnymi hamulcami, łatwe w prowadzeniu i świetnie trzymające się nawierzchni?

W POSZUKIWANIU BOGA Z MORGANEM FREEMANEM

STORY OF GOD COMP
Emisja w niedziele od 14 lipca o godz. 14:00
(3×60 min)

Ludzie od zawsze zastanawiali się nad tym, skąd pochodzimy i dokąd się udamy, kiedy nasz ziemski czas dobiegnie końca. Rozważania na ten temat są podstawą cywilizacji. Morgan Freeman zabiera nas w podróż do najświętszych miejsc na ziemi, najistotniejszych świątyń i zabytków, żeby wspólnie zastanowić się nad pytaniami, które ludzkość zadaje sobie od zarania dziejów.„W poszukiwaniu Boga z Morganem Freemanem” to złożona i fascynująca opowieść o tym, jak różne religie podchodzą do kwestii stworzenia świata oraz śmierci i życia wiecznego. W jaki sposób niektórzy stają się prorokami? Jak ludzie odczuwają wiarę? W jaki sposób koncepcja istoty wyższej pomaga im przetrwać najtrudniejsze chwile?

KOSMOS: SOBOTNIE MARATONY

COSMOS/SPACE STUNT
Emisje w każdą lipcową sobotę od godz. 21:00

Rocznica pierwszego lądowania człowieka na Księżycu to znakomita okazja, by spojrzeć w gwiazdy i pomarzyć o kosmicznych podróżach. Ponieważ jednak gołym okiem trudno jest dostrzec coś poza milionami małych, świecących punkcików, kanał National Geographic w lipcowe soboty sprowadzi kosmos do domów widzów. W ramach sobotnich maratonów wyemitowane zostaną programy:
 • Poza kosmosem – emisja w soboty 6, 13, 20 i 27 lipca o godz. 21:00
 • Kosmiczna podróż z teleskopem Hubble’a – emisja w sobotę 6 lipca o godz. 22:00 Historia o ludziach, którzy zaprojektowali, zbudowali, naprawiali i obsługiwali teleskop Hubble’a, najsłynniejszy przyrząd naukowy w historii.
 • Rosetta – lądowanie na komecie – emisja w sobotę 6 lipca o godz. 23:00 Kulisy jednej z najtrudniejszych misji kosmicznych, która miała nam pomóc zrozumieć, jak powstał Układ Słoneczny.
 • Apollo: droga na Księżyc – emisja w sobotę 13 lipca o godz. 22:00
 • Apollo 8: przełomowa misja – emisja w sobotę 20 lipca o godz. 22:00
 • Armstrong – człowiek z Księżyca – emisja w sobotę 20 lipca o godz. 23:00
 • Katastrofa Challengera – emisja w sobotę 27 lipca o godz. 22:00 Wracamy do tragicznego losu Challengera – wahadłowca kosmicznego, który eksplodował po starcie na oczach zgromadzonej przed telewizorami widowni.
 • Życie w kosmosie – emisja w sobotę 27 lipca o godz. 23:00 Przyglądamy się codziennemu życiu w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Z jakimi wyzwaniami muszą radzić sobie astronauci?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *