MediaZapowiedzi TV

Kulisy Oktoberfest w National Geographic – premiera serii „Ekspresowe budowle”

Zobacz, jak powstaje Oktoberfest! W premierowym odcinku serii „Ekspresowe budowle”, otwierającym cykl specjalny „Techno środy” i „Techno czwartki” w National Geographic, przekonamy się, jak od strony technicznej wygląda wzniesienie słynnego festiwalowego miasteczka. Okazuje się, że najwięcej piwa mogą naważyć sobie… jego konstruktorzy, którzy co roku mierzą się z ogromną presją czasu i skomplikowanym harmonogramem prac. Wzniesienie 38 gigantycznych namiotów i ponad 170 atrakcji – w tym największego przenośnego roller coastera na świecie, to tylko niektóre z ich zadań!

Już od jutra widzowie National Geographic będą mogli oglądać premierową serię „Ekspresowe budowle” (od 7 października co środę o godz. 21.00), ukazującą kulisy powstawania zaskakujących projektów architektonicznych w rekordowym czasie! W każdym odcinku inżynierowie i budowniczy prowadzą wyścig ze wskazówkami zegara, realizując pozornie niemożliwe do wykonania projekty – jak wzniesienie 14-piętrowego apartamentowca w dwa miesiące, zbudowanie w 5 godzin tunelu w poprzek indyjskiej magistrali kolejowej, czy stworzenie ekskluzywnej pływalni w Las Vegas w miejscu, gdzie jeszcze kilka dni wcześniej znajdowała się scena koncertowa. A już w pierwszym odcinku „Ekspresowych budowli” widzowie będą mogli przekonać się, z jakim wyzwaniem mierzą się konstruktorzy infrastruktury Oktoberfest!

Największy festiwal na świecie, ponad 6 milionów uczestników i 16 dni świętowania – na to wydarzenie czekają co roku miłośnicy piwa z całego świata. Oktoberfest ma ponad 200-letnią tradycję, a w swojej historii był już odwoływany 24 razy. Rok 2020 niestety wpisał się w te statystyki. Jednak piwo się rozlało, a zamiast załamywać nad nim ręce, może warto poznać kulisy powstawania Oktoberfest w premierowym odcinku serii „Ekspresowe budowle” w National Geographic! Przygotowania do festiwalu trwają bowiem nocami i dniami, są koordynowane przez setki inżynierów, budowniczych i operatorów maszyn, a wszystko po to, by zdążyć wznieść największe piwne miasteczko na czas. Jeśli kiedykolwiek wydawało Wam się, że mierzycie się z nieubłagalnym „deadlinem”, ten program pokaże, czym on jest naprawdę.

Zanim burmistrz Monachium uroczyście rozpocznie świętowanie poprzez odszpuntowanie pierwszej beczki, a uczestnicy Oktoberfest z pełnymi kuflami zasiądą do stołów, ekipa konstruktorów musi pracować w pocie czoła przez 10 tygodni, by zdążyć ze wszystkimi pracami do dnia otwarcia festiwalu..

Zobacz, jak powstaje Oktoberfest oraz inne niezwykłe konstrukcje w nowej serii „Ekspresowe budowle”, od 7 października co środę o godz. 21.00 w National Geographic!


OKTOBERFEST – TECHNICZNIE RZECZ BIORĄC

1. NAJTRUDNIEJSZE PUZZLE

Od lat do wzniesienia namiotów używa się tych samych elementów konstrukcyjnych. Oznacza to, że co roku konstruktorzy muszą dopasowywać wszystkie elementy do siebie niemal na nowo, gdyż pierwotnie rozpisane plany przez lata zdążyły ulec zmianie i czasami nie stanowią żadnej podpowiedzi w tej konstrukcyjnej łamigłówce.

2. LICZY SIĘ ILOŚĆ I JAKOŚĆ

Jeden namiot składa się z ponad 20 000 elementów konstrukcyjnych! Niemal wszystkie wykonane są z drewna lub stali. Jednym z wyjątków jest dach, który pokrywa wytrzymały i nieprzepuszczalny materiał.

3. CO DO CENTYMETRA

Oktoberfest odbywa się na terenie ponad 400 000 m², a zagospodarowanie każdego centymetra musi się odbyć z uwzględnieniem bezpieczeństwa uczestników – jeśli przejście ewakuacyjne jest za wąskie nawet o 1 cm, cała konstrukcja musi zostać zmieniona. Czasami wiąże się to nawet z koniecznością przesuwania ścian na 2 dni przed festiwalem!

4. ZAWODNIK WAGI CIĘŻKIEJ

Największy namiot ma 85 metrów długości, 62 metry szerokości i 13 metrów wysokości – może pomieścić nawet 10 000 uczestników!

5. ROLLER MONSTER!

Olympia Looping, która od lat stanowi stałą atrakcję Oktoberfest, to największy przenośny roller coaster na świecie – ma 34 metry wysokości, ponad kilometr długości, a jej wagoniki potrafią osiągnąć prędkość 100 km/h! Dodatkowo w jednym czasie po szynach mogą pędzić aż 3 osobne kolejki.

Zobacz, co jeszcze czeka Cię w serii „Ekspresowe budowle”, od 7 października co środę o 21:00 w National Geographic!

W każdym odcinku inżynierowie i budowniczy prowadzą wyścig z czasem, realizując pozornie niemożliwe do wykonania projekty – zaczynając od stworzenia infrastruktury Oktoberfest, przez wzniesienie 14-piętrowego apartamentowca, który musi powstać w dwa miesiące, aż po zbudowanie w 5 godzin tunelu w poprzek magistrali kolejowej.
„Ekspresowe budowle” to jedna z premierowych serii cyklu specjalnego „Techno środy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *