„Kwarantanna w Hi-Fi” na antenia Radia Dla Ciebie

W najbliższy czwartek po godz. 18:00 w studiu emisyjnym Radia dla Ciebie odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi”. 26 listopada wystąpi DUET FORTEPIANOWY DUO GRANAT & KREDA.

 

W ramach dziewiętnastej odsłony „Kwarantanna w Hi-Fi” wystąpi TAMARA GRANAT – wrocławianka, wychowanka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego. Założycielka duetu fortepianowego Duo Granat. W 2000 roku za nagranie koncertów Bacha otrzymała nagrodę przemysłu fonograficznego Fryderyk, a w rok później za nagranie utworów Paderewskiego nominację do tej nagrody. W razem w duecie wystąpi również ADRIAN KREDA – urodzony w Buenos Aires, spadkobierca tradycji pianistycznych takich pedagogów jak: Edith Murano, Bruno Gelber i Paul BaduraSkoda. Obecnie mieszka w Genewie. Laureat wielu międzynarodowych konkursów w Ameryce Łacińskiej. Występował między innymi w Teatro Colon (Argentyna), Teatro Sao Pedro San Pablo (Brazylia), Victoria Hall (Szwajcaria).

Pianiści znają się od 25 lat. Podzielają tę samą pasję do gry w duecie fortepianowym, potrzebę wyrażania myśli, a przede wszystkim ogromną chęć realizacji projektów całościowych o konkretnej tematyce. Są autorami programu tangowego opartego na muzyce Astora Piazzolli z operity Maria de Buenos Aires na dwa fortepiany, głos, parę taneczną i perkusję, w aranżacji Adriana Kredy. W 2014 roku dokonali polskiej premiery koncertu Maxa Brucha op. 88a na dwa fortepiany i orkiestrę wspólnie z wenezuelskim dyrygentem Gerardo Estrada i orkiestrą Filharmonii w Częstochowie. W duecie wykonują koncerty z orkiestrami i recitale w całej Polsce, w wielu krajach Europy (Włochy, Szwajcaria, Rumunia, Hiszpania), jak i na świecie (Argentyna, Urugwaj, Chiny, Japonia, Abu-Dhabi, Kuwejt, Bahrajn, Katar, Dubaj), prezentując zarówno autorskie muzyczne wizje i projekty, jak i klasyczny repertuar na dwa fortepiany i na cztery ręce. Występowali z wieloma orkiestrami pod batutą dyrygentów takich jak: Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Andriej Boreyko, Jose Maria Florencio, Adam Klocek, Gerardo Estrada, Maciej Tworek, Michał Klauza, Tadeusz Wojciechowski. Działalność artystyczna duetu obejmuje liczne nagrania CD i DVD oraz nagrania dla Telewizji Polskiej TVP Kultura. Duet prowadzi międzynarodowe kursy mistrzowskie duetów fortepianowych w Genewie w Conservatoire de Musique de Geneve, Academia Sighisoara w Rumunii oraz w Teatrze Wielkim – Operze narodowej w Warszawie. TAMARA GRANAT – wrocławianka, wychowanka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego. Założycielka duetu fortepianowego Duo Granat. W 2000 roku za nagranie koncertów Bacha otrzymała nagrodę przemysłu fonograficznego Fryderyk, a w rok później za nagranie utworów Paderewskiego nominację do tej nagrody. ADRIAN KREDA – urodzony w Buenos Aires, spadkobierca tradycji pianistycznych takich pedagogów jak: Edith Murano, Bruno Gelber i Paul BaduraSkoda. Obecnie mieszka w Genewie. Laureat wielu międzynarodowych konkursów w Ameryce Łacińskiej. Występował między innymi w Teatro Colon (Argentyna), Teatro Sao Pedro San Pablo (Brazylia), Victoria Hall (Szwajcaria).
D U O G R A N A T & K R E D A PIANO DUO 2015 rok / DESTINY Astor Piazzolla – Tanga i Carlos Guastavino – Tres Romances Argentinos na dwa fortepiany. Muzyka oddaje klimat, atmosferę i życie wielkiego Buenos Aires. Jest zmysłowa, namiętna, obsesyjnie piękna i wprowadza słuchacza w trans tanga. 2016 rok / All 6 Sonatas for piano 4 hands. Wolfgang Amadeusz Mozart – komplet 6 sonat na cztery ręce. Ten dwupłytowy album jako pierwszy w Polsce zarejestrowany został w Sali Kameralnej budynku NOSPR w Katowicach. 2017 rok / Mozart Bach – koncerty na dwa fortepiany. Całościowy projekt zwieńczony dwupłytowym albumem. Nagranie Wszystkich Dzieł Wielkich Mistrzów – pięciu koncertów fortepianowych, z towarzyszeniem Kwartetu Smyczkowego Prima Vista i Adama Bogackiego na kontrabasie — dla Agencji Muzycznej Polskiego Radia w Warszawie. 2019 rok / Polish Music for 4 Hands. Płyta zawiera dzieła kompozytorów takich jak: Zarębski, Paderewski, Chopin, Moszkowski. Kompozytorów, pianistów, wirtuozów fortepianu, patriotów, mężów stanu, urodzonych w Polsce, a którym przyszło spędzać życie na obczyźnie. Płyta przepełniona narodowymi tańcami polskimi.

Nasz projekt „Kwarantanna w Hi-Fi” powstał dla wszystkich, którzy przez COVID-19 stracili możliwość publicznego słuchania i wykonywania muzyki. Koncertowy fortepian, który dziś stoi w studiu RDC, był przeznaczony dla uczestników tegorocznego, przełożonego z powodu epidemii Konkursu Chopinowskiego. Recitale artystów na naszej antenie, na stronie rdc.pl i kanale YouTube w czwartki o 18:05! Będą one poprzedzone krótką rozmową z Artystą.
Realizacja projektu jest możliwa dzięki dyrektorowi Yamaha Music Poland – Markowi Lamertowi, który udostępnił RDC profesjonalny instrument – koncertowy fortepian firmy Yamaha, pierwotnie przeznaczony dla uczestników tegorocznego Konkursu Chopinowskiego. Wszystkie koncerty w ramach cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi” transmitowane będą na antenie Radia dla Ciebie, a także na naszej stronie rdc.pl i na kanale RDC w serwisie YouTube.

Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Radia dla Ciebie możecie słuchać w Warszawie na 101 FM oraz pasmach lokalnych albo online na: www.rdcpl/rdcplayer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *