MediaZapowiedzi TV

Kwiecień na kanale Polsat Viasat History

W nadchodzącym miesiącu Polsat Viasat History poleca: Premierę 3. sezonu programu „Wyprawa po skarby z Bettany Hughes”. To już 3. sezon programu, w którym profesor Bettany Hughes zabiera widzów w niezapomnianą podróż przez historię ludzkiej cywilizacji. Premierę programu „Nazistowskie pola śmierci”. Dokument ukazujący historię zbrodni wojennej dokonanej przez żołnierzy specjalnej jednostki SS w końcowej fazie wojny, w wyniku której zamordowano 208 robotnic i robotników przymusowych, po czym zakopano w kilku miejscach w lesie w okolicach Arnsbergu. Premierę dokumentu „Rzymianie, ukrzyżowanie i kości”. Program opowiada o odkryciu w Wielkiej Brytanii pochówku z czasów rzymskich. Szczątki jednego z ciał znalezione w Fenstanton w hrabstwie Cambridgeshire nosiły ślady ukrzyżowania. Premierę programu dokumentalnego „Nieznany rozdział historii Anny Frank”. Dokument opowiada o przełomowym odkryciu zaginionych listów ojca Anne Frank, Otto i ujawnia nieznany rozdział z życia ich rodziny. Premierę programu „Ruch oporu: Żydzi przeciwko nazistom”. Poruszający dokument obala mit o bierności Żydów wobec zagłady, pokazując powstania w dużych i małych gettach, bunty w obozach zagłady i działania żydowskiej partyzantki. W nadchodzącym miesiącu Polsat Viasat History polecamA także cykle tematyczne: Wojenne opowieści oraz Tajemnice zmarłych sprzed wieków.

 

Wyprawa po skarby z Bettany Hughes

Premiera: piątek 19 kwietnia, godz. 21:00

Sezon: 3
Liczba odcinków: 6 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ archeologia/ wyprawy
Tytuł oryginalny: Treasures with Bettany Hughes
Rok: 2023

To już 3. sezon programu, w którym profesor Bettany Hughes pokazuje nam kolejne olśniewające i niezwykłe skarby. Wykorzystuje wiedzę o najnowszych odkryciach i wsparcie doświadczonych, lokalnych przewodników, aby zabrać nas w niezapomnianą podróż przez historię ludzkiej cywilizacji.

Po drodze Bettany odwiedza jeden z najlepiej zachowanych rzymskich amfiteatrów w Bułgarii, ogląda nowo odkryte starożytne malowidła w Turcji i zwiedza nawiedzony zamek w Albanii. Od pięknych lasów Estonii po oszałamiającą pustynię Omanu i brzegi lśniącego w słońcu Morza Kaspijskiego — Bettany podziwia niezwykłe dzieła inżynierii, kultury i wiary, które pokazują, co ludzie osiągnęli dzięki pasji, odporności i współpracy.

Cykl: Wojenne opowieści

W każdą sobotę od 6 kwietnia, godz. 21:00

Zapraszamy na wyprawę przez kluczowe momenty pierwszej i drugiej wojny światowej, ukazane
w „Wojennych opowieściach”. Poznamy historię masakry, której dopuścili się członkowie SS wiosną 1945 roku. Ta zbrodnia wojenna przez lata pozostała bezkarna, w opóźnionych procesach zapadły bardzo łagodne wyroki, a skutki tamtych wydarzeń wiele rodzin odczuwa do dziś.

Z kolei film „Ruch oporu: Żydzi przeciwko nazistom” pokazuje, że z hitlerowskim reżimem walczyła znacznie większa liczba Żydów, niż myśleliśmy. Dokument rzuca światło na skalę żydowskiego ruchu oporu w gettach, obozach i wielu innych miejscach. Kolejny film dokumentalny, „Nieznany rozdział historii Anny Frank”, opowiada o nowo odkrytych, niezwykle poruszających listach pisanych przez ojca Anne, Ottona Franka, który do końca walczył o uratowanie swojej rodziny.

Nazistowskie pola śmierci

Sobota 6 kwietnia, godz. 21:00

Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ wojna/ polityka i władza
Tytuł oryginalny: Nazi Killing Fields
Rok: 2023

Marzec 1945 roku, Niemcy wiedzą już, że przegrały II wojnę światową. W III Rzeszy panuje chaos,
a specjalna jednostka SS odpowiedzialna za obsługę nazistowskich rakiet V2 — „Vergeltungswaffen”, czyli „broni odwetowej” — czuje zagrożenie ze strony robotników przymusowych usiłujących wracać do swoich domów ze zbombardowanych regionów przemysłowych na zachodzie.

Dowódca SS-manów zarządza masakrę, która kończy się zakopaniem w lesie 208 zamordowanych mężczyzn, kobiet i dzieci. Jest to zbrodnia wojenna, która nigdy nie została w pełni wyjaśniona i przez dziesięciolecia pozostała bezkarna, a jej skutki odczuwamy do dziś.

Cykl: Tajemnice zmarłych sprzed wieków

W każdą niedzielę od 7 kwietnia, godz. 11:00

Przyjrzymy się historiom najbardziej tajemniczych zgonów z czasów starożytnych. Zaczniemy od nowego filmu dokumentalnego „Rzymianie, ukrzyżowanie i kości”. Rutynowe wykopaliska archeologiczne na terenie hrabstwa Cambridgeshire okazują się prawdziwą sensacją: naukowcy znajdują doskonale zachowane artefakty związane ze stosowaną przez Rzymian egzekucją przez ukrzyżowanie. Później udamy się do Ameryki Południowej — film „Peru: ofiary z królestwa Chimor” opowiada o tajemniczych szczątkach setek dzieci i młodych lam pochodzących z XIV w.

Program „Tajemnice mumii” przybliży nam świat tajemniczych, nieoznakowanych sarkofagów, niezwykłych pochówków i zniekształconych zwłok w starożytnym Egipcie. Zobaczymy także, jak Rod Demery, śledczy z wydziału zabójstw, współpracuje z prof. Turi King przy próbach wyjaśnienia najbardziej intrygujących zabójstw w historii w serii „Tajemnice morderstw sprzed wieków”. Te i wiele innych ciekawych programów znajdziemy w kwietniu na kanale Viasat History.

Rzymianie, ukrzyżowanie i kości

Niedziela 7 kwietnia, godz. 21:00

Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia starożytna/ archeologia/ wyprawy
Tytuł oryginalny: Crucifixion Bones
Rok: 2024

W 2017 roku na terenie, na którym miało powstać nowe osiedle mieszkaniowe w Fenstanton w hrabstwie Cambridgeshire, w czasie rutynowych wykopalisk archeologicznych odnaleziono ludzkie szczątki wraz z różnymi artefaktami z czasów rzymskich. Początkowo nikt z zespołu Albion Archaeology nie zauważył w tym znalezisku nic niezwykłego, ale gdy kości zostały dokładnie oczyszczone, odkryto coś naprawdę wyjątkowego: gwóźdź, którym przebita była kość piętowa jednego ze znalezionych szkieletów.

Czy mógł to być efekt ukrzyżowania — okrutnej kary śmierci stosowanej przez starożytnych Rzymian? Wcześniej jedynym znanym potwierdzeniem tej praktyki było odkrycie dokonane w latach 60. XX w. w Jerozolimie. Aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości, zespół prosi o pomoc znaną specjalistkę w dziedzinie osteoarcheologii, dr Corinne Duhig.

Nieznany rozdział historii Anny Frank

Sobota 13 kwietnia, godz. 21:00

Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ biografie/ historia/ wojna
Tytuł oryginalny: No Asylum: The Untold Chapter of Anne Frank’s Story
Rok: 2023

O Anne Frank słyszał chyba każdy. Żydowska dziewczynka, ukrywająca się wraz z rodziną przed nazistami, spisała dziennik, który do dziś uświadamia czytelnikom, czym grozi nazizm. Teraz wolontariusz badający archiwa organizacji YIVO w Nowym Jorku znalazł listy pisane przez Ottona Franka, ojca Anne.

Poruszająca korespondencja ujawnia jego bolesną walkę o uzyskanie wiz i uratowanie rodziny przed Holokaustem. Otto opisuje, jak jego kolejne prośny o wizy były odrzucane, jak kolejne kraje odwracały się od ludzi próbujących ratować życie. Ostatecznie rodzina Franków nie zdołała wyjechać i ukrywała się w Amsterdamie do dnia, w którym na skutek donosu została aresztowana i wysłana do obozów koncentracyjnych. Dalsze losy Franków poznajemy z opowiadań krewnych Anne, między innymi przyrodniej siostry Evy Schloss i kuzyna Buddy’ego Eliasa.

Ruch oporu: Żydzi przeciwko nazistom

Sobota 20 kwietnia, godz. 21:00

Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ wojna/ polityka i władza
Tytuł oryginalny: Resistance: They Fought Back
Rok: 2023

Wszyscy słyszeliśmy o powstaniu w getcie warszawskim — ale większość ludzi nie ma pojęcia, jak powszechny był żydowski opór wobec nazistowskiego barbarzyństwa. Powszechnie uważa się, że „Żydzi szli na śmierć jak owce prowadzone na rzeź”.

Ten poruszający dokument obala mit o bierności wobec zagłady, pokazując powstania w dużych i małych gettach, bunty w obozach zagłady i działania żydowskiej partyzantki.

foto. Polsat Viasat History

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *