MediaPolsatZapowiedzi TV

Starożytne superbudowle – Premiera na kanale Polsat Viasat History

W programie „Starożytne superbudowle” odkrywamy tajemnice najsłynniejszych zabytków świata. W 2. sezonie, którego premiera odbędzie się w poniedziałek, 6 grudnia o 19:50 na kanale Polsat Viasat History, przyjrzymy się bliżej trzem wyjątkowym budowlom – świątyni Angkor Wat w Kambodży, meczetowi Hagia Sophia w Stambule i paryskiemu Luwrowi. Te cuda architektury badane były przez wieki, ale nadal skrywają wiele tajemnic. Dzięki spojrzeniu z różnych perspektyw i w różnych skalach program pozwala rzucić światło na historię i współczesność tych wyjątkowych budowli.

 

W programie eksperci przy użyciu najnowszych technologii, w tym zdjęć satelitarnych czy analizy mikroskopowej, odkryją sekrety oraz zgłębią inżynieryjne tajemnice kryjące się za najsłynniejszymi budowlami na świecie.

W 1. odcinku przeniesiemy się do Paryża, gdzie w samym centrum stoi niezwykły cud inżynierii — Luwr. Ta ogromna budowla jest dziś jednym z największych muzeów na świecie, przyciągającym ponad 10 milionów ludzi każdego roku. Dziś znany między innymi z charakterystycznej piramidy – monumentalnej i nowoczesnej szklano-stalowej wznoszącej się na 21 metrów konstrukcji, od początku swojej budowy był wyzwaniem dla swych budowniczych. W serii prześledzimy 800 lat innowacji architektonicznych, które rozpoczęły się już w małym, średniowiecznym zamku i poznamy skrywane tajemnice tego wyjątkowego dzieła.

W 2. odcinku serii odwiedzimy Kambodżę. W tropikalnej dżungli ukryta jest jedna z największych budowli sakralnych, jaką kiedykolwiek zbudowano — majestatyczna świątynia Angkor Wat. To miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Została ona zbudowana w XII wieku przez potężne Imperium Khmerów. Obecnie archeolodzy wykorzystują nowe technologie do badania zabytku, aby rozwikłać jego tajemnice. Jak zbudowano tę ikoniczną świątynię? Jakie są sekrety jej długowieczności? Przy użyciu dronów i technik skanowania laserowego 3D, w programie zobaczymy, jak zespoły ekspertów badają dawno zaginione struktury, szukają wskazówek i odkrywają ukryte tajemnice tego obszaru. Czy świątynia Angkor Wat wreszcie ujawni swoje tajemnice?

W 3. i ostatnim odcinku przeniesiemy się do Turcji, gdzie w Stambule, na granicy Europy i Azji, stoi niezwykły cud starożytnej inżynierii — Hagia Sophia. Jakie tajemnice kryje serce tej ogromnej budowli? Jak zaprojektowano jej gigantyczną kopułę i bogate wnętrze? Wraz z naukowcami odkryjemy ukryte głęboko pod budynkiem, wypełnione wodą tunele, zbadamy też niezwykłą właściwość budowli, dzięki której od wieków stawia czoło trzęsieniom ziemi, mimo że zbudowano ją na aktywnym uskoku sejsmicznym.

Program „Starożytne superbudowle” przedstawia historie wyjątkowych budowli i odkrywa ich tajemnice w trzech trzymających w napięciu odcinkach.

Premiera serii w poniedziałek, 6 grudnia o 19:50 na kanale Polsat Viasat History

Emisja kolejnych odcinków w dni powszednie o tej samej porze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *