Zapowiedzi TV

Leszek Możdżer & Holland Baroque w TVP Kultura

9 grudnia TVP Kultura zaprasza na retransmisję koncertu pianisty Leszka Możdżera i holenderskiego zespołu Holland Baroque. Ich występ to najważniejsze muzyczne wydarzenie końca 2017 roku.
 
Koncert, retransmitowany w TVP Kultura o godz. 22:15 jest częścią trasy koncertowej promującej album „Earth Particles” Leszka Możdżera i Holland Baroque. Płyta, która miała swoją premierę 25 listopada tego roku, znajduje się obecnie pośród najlepiej sprzedających się wydawnictw muzycznych w Polsce. To wielkie wydarzenie muzyczne na antenie TVP Kultura poprzedzone będzie premierowym wywiadem Barbary Schabowskiej z Leszkiem Możdżerem i założycielkami Holland Baroque – siostrami Tinke i Judith Steenbrink. Dyrektor TVP Kultura porozmawia z artystami na temat ich najnowszego albumu (godz. 19:40).
Znakiem rozpoznawczym Leszka Możdżera – jednego z najważniejszych współczesnych polskich muzyków jazzowych, uważanego za prawdziwe objawienie tej sceny – jest mieszanie różnych estetyk muzycznych i miksowanie muzyki klasycznej z otwartością i witalnością jazzu. Jego styl łączy techniczną doskonałość z mieniącymi się różnymi odmianami liryzmu, pełnymi emocji melodiami, w których pianista lubi akcentować niemal perkusyjne staccata. Możdżer – laureat Fryderyka i Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski – nagrywał i koncertował z największymi sławami jazzu i innych gatunków muzycznych, m.in. Lesterem Bowie, Patem Metheny, Davidem Gilmourem, Marcusem Millerem, Joe Lovano, Johnem Scofieldem. Od lat zaangażowany jest w działania autorskiego trio tworzonego z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco. Współtworzył ponad sto albumów. Podobnie jak Leszek Możdżer – określający siebie mianem poszukiwacza piękna – dwunastoosobowy, międzynarodowy zespół Holland Baroque z Utrechtu buduje pomosty łączące różne style muzyczne, balansując pomiędzy tradycją a odnowieniem klasycznej estetyki. Gra w nim dwóch polskich muzyków – Tomasz Pokrzywiński na wiolonczeli i Filip Rekieć na skrzypcach. „Earth Particles” to zderzenie jazzu z jego nieokiełznanymi improwizacjami z powagą i nienaruszalnością uświęconej rygorem, barokowej formy. W muzykę dworską, odzwierciedlającą poukładany świat konwenansów i rytuałów Możdżer wnosi melodyjne, uczuciowe frazy. Koncert Leszka Możdżera i Holland Baroque będzie jednym z ostatnich, jaki artysta da w mijającym roku.
TVP Kultura, Leszek Możdżer & Holland Baroque 2017, 9 grudnia (sobota), godz. 19:40 – rozmowa z muzykami, godz. 22:15 – koncert.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *