Listopad na kanałach z portfolio BBC Studios

Listopad 2019 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

 

 

 

Emma
Od wtorku 19 listopada, godz. 22:30
Sezon 1 (4 odcinki)

Zabawna, błyskotliwa i lekka adaptacja komediowego arcydzieła popularnej brytyjskiej powieściopisarki – Jane Austen.

Piękna, bystra oraz dobrze sytuowana Emma Woodhouse (w tej roli Romola Garai) uważa się za świetną swatkę. Jest przekonana, że to dzięki niej siostra oraz guwernantka wyszły za świetne partie. Pewna swojego talentu rozpoczyna ryzykowną grę. Przekonuje swoją nową przyjaciółkę, młodą i urodziwą, choć gorzej sytuowaną Harriet, by odrzuciła korzystną propozycję ożenku z miejscowym rolnikiem na rzecz eleganckiego pana Eltona.

Tak rozpoczyna się historia, w której wystawione na próbę zostają naiwność Emmy oraz jej przekonania. Dziewczyna musi także radzić sobie z osobistymi sprawami sercowymi.

Życie w Cranford
(Cranford)
Od środy 27 listopada, godz. 22:30
Serie 1 & 2 (8 odcinków)

Zabawna i przejmująca opowieść o mieszkańcach niewielkiego angielskiego miasteczka w czasach gwałtownych przemian społecznych. W obsadzie m.in. laureatka Oscara Judi Dench.
Anglia, lata 40. XIX wieku. W Cranford zachodzą epokowe zmiany. Rozbudowa kolei oznacza zagrożenie dla dotychczas panującego tu spokoju i porządku. Przyjazd przystojnego lekarza z Londynu wywołuje poruszenie, nie tylko z powodu proponowanych przez niego rewolucyjnych metod medycznych, lecz także ze względu na wrażenie, jakie wywarł na wielu kobietach
z miasta.

Serial jest ekranizacją trzech powieści Elizabeth Gaskell i przedstawia codzienne życie mieszkańców Cranford w ciągu jednego, wyjątkowego, roku.

Luther
Od czwartku 21 listopada, godz. 22:30
Sezon 2 (4 odcinki)

Kryminał psychologiczny, w którym Idris Elba wciela się w postać pełnego pasji, błyskotliwego londyńskiego detektywa.

Załamany po brutalnym morderstwie żony Zoe i zdradzie przyjaciela Iana Reeda, John Luther decyduje się wrócić do pracy w policji. W nowo utworzonej jednostce kierowanej przez byłego oficera policji Martina Schenka Luther ma szansę na nowy początek.

Szybko zbiera swój zespół, w skład którego wchodzi jego partner z dawnych lat, detektyw Justin Ripley. Niebawem dołącza do nich ambitna detektyw Erin Gray, która wie, jaką reputację ma Luther i nie chce, by spotkała ją taka sytuacja, jak niegdyś Ripley’a.

Zespół szybko zajmuje się pierwszą sprawą. Zamaskowany mężczyzna popełnia zbrodnie, które wydają się nie mieć motywu. Seryjny morderca w rytualny sposób zabija ofiary w historycznie istotnych miejscach Londynu.

 

 

Siedem światów, jedna planeta
(Seven Worlds, One Planet)
Od niedzieli 3 listopada, godz. 11:00
Sezon 1 (7 odcinków)

Najnowsza seria przyrodnicza z narracją Sir Davida Attenborough zabiera widzów w niesamowitą podroż przez siedem wyjątkowych światów. Miliony lat temu niewyobrażalne siły rozerwały skorupę Ziemi dając początek siedmiu nadzwyczajnym kontynentom. Każdy z nich jest oddzielnym światem, z niepowtarzalnym klimatem, ukształtowaniem terenu oraz wyjątkowymi przedstawicielami fauny i flory.

Od barwnej i rajskiej Ameryki Południowej po upalną Afrykę – Sir David Attenborough z pasją opowiada, jak na obszarze każdego z kontynentów kształtowały się niepowtarzalne formy życia. „Siedem światów, jedna planeta” to fascynujące opowieści, przepiękne krajobrazy oraz zachwycająca przyroda naszej planety.

Podziemne światy
(Underground Worlds)
Od poniedziałku 4 listopada, godz. 23:00
Sezon 1 (10 odcinków)

Podziemne konstrukcje to niesamowite przedsięwzięcia inżynieryjne i efekty ogromnego ludzkiego wysiłku. Dlaczego, jak oraz gdzie powstały?

W pierwszym odcinku programu odkrywamy ukryte tunele i jaskinie na Gibraltarze. W kolejnym – zamiłowanie Szwedów do podziemnych przestrzeni. To, neutralne podczas II wojny światowej państwo podjęło nadzwyczajne środki ostrożności. Na jego obszarze znajduje się aż 65 tysięcy bunkrów nuklearnych, z których niektóre sięgają jeszcze czasów wojny.

Miejsca święte
(Sacred Wonders)
Od środy 13 listopada, godz. 23:00
Sezon 1 (3 odcinki)

Od starożytnej świątyni Angkor Wat w Kambodży, przez klasztor Shaolin w Chinach, po Katedrę św. Patryka w Nowym Jorku – program ukazuje miejsca powszechnie uznawane za święte, w których ludzie od lat dają świadectwa swojej wiary na różnorodne sposoby. Podróżujemy dookoła świata ich śladem.

W afrykańskim mieście Dżenne mieszkańcy gromadzą się co roku, by wspólnie pod wodzą jednego muzułmanina na nowo zabezpieczyć największy na świecie meczet z błota, a w Sewilli podczas Wielkiego Tygodnia wierni w pochodzie dźwigają ciężkie, bogato zdobione platformy z figurami Jezusa oraz Maryi. W Japonii zaś wyznawcy shintoizmu zbierają się przy wodospadach Nachi, aby olbrzymimi pochodniami odganiać złe duchy.

Zrealizowany z ogromnym rozmachem program to barwna i fascynująca wyprawa śladami niesamowitych aktów wiary charakterystycznych dla miejsc kultu religii całego świata.

Życie na pustkowiu
(Where the Wild Men Are with Ben Fogle)
Od czwartku 21 listopada, godz. 20:55
Sezon 7 (Odcinki 1-4)

Siódma seria programu, w którym poszukiwacz przygód Ben Fogle wybiera się w najodleglejsze zakątki globu i odwiedza ludzi, którzy postanowili zrezygnować z biegu w wyścigu szczurów, uciec od wygód życia zachodniej cywilizacji i zamieszkać na odległym odludziu. Ben udaje się m.in. do Lasu Ozark, gdzie poznaje mistrza rzemiosła, Roberta.

Dowiaduje się, że ten były student medycyny 20 lat temu porzucił swoje dawne życie, kupił 200 akrów ziemi w lesie, gdzie wychował sześcioro dzieci. W Nowej Zelandii z kolei spotyka podróżującą starym szkolnym autobusem rodzinę z dziećmi. Rodzice pragną przekazać młodemu pokoleniu swój zachwyt pięknem dziewiczej przyrody. Z dala od cywilizacji w tajlandzkich górach Ben odwiedza także Juliena, który przez niemal połowę życia był buddyjskim mnichem.

Tajemnicze dziury w ziemi
(Sinkholes)
Od niedzieli 17 listopada, godz. 16:00
Sezon 2 (6 odcinków)

Leje krasowe mogą formować się stopniowo bądź pojawiać nagle, powstają na całym świecie. To równie zagadkowy, co niebezpieczny fenomen przyrodniczy.

W programie nagrania oraz opowieści osób z całego świata, które na własne oczy widziały, jak cały ich dotychczasowy świat, domy, wielkie powierzchnie terenu, autostrady dosłownie zapadają się pod ziemię.

Duża część Florydy położona jest na porowatej skale, która ulega erozji i zagrożona jest zawaleniem. W tym słonecznym stanie każdego roku odnotowuje się około 1700 zapadlin. Na nagraniach z kamer obserwujemy codzienność mieszkańców, którzy muszą liczyć się
z faktem, że ich otoczenie w każdej chwili może zniknąć z powierzchni ziemi.

Cała prawda o zabiegach kosmetycznych
(Truth About Cosmetic Treatments)
Czwartek 28 listopada, godz. 23:00

Nigdy wcześniej zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie wydawali więcej na zabiegi kosmetyczne. Nauka rozwinęła się do tego stopnia, że doskonalenie urody bez użycia skalpela dostępne jest obecnie za ułamek kosztów tradycyjnej operacji plastycznej.

Od ekspresowych zabiegów mających na celu wyprostowanie nosa po zamrażanie tkanki tłuszczowej – jakie niebezpieczeństwa kryją się za obietnicami gabinetów kosmetycznych? W dobie powszechnie dostępnych zabiegów estetycznych twórcy dokumentu zadają pytanie
o genezę kultu pięknego ciała oraz ciągłego dążenia do doskonałości.

 

 

Guy Martin: wyzwanie F1
(Speed With Guy Martin: F1 Challenge)
Czwartek 5 listopada, godz. 22:30

Co dzieje się w pit stopie podczas zawodów Formuły 1, kiedy grupa mechaników w ciągu niespełna dwóch sekund tankuje bolid i zmienia wszystkie koła? Dzięki temu programowi widzowie poznają odpowiedź.

Guy Martin, żądny adrenaliny mechanik ciężarówek, chce dołączyć do elitarnego zespołu Williams Martini Racing podczas Grand Prix Belgii. Załogę stanowią mistrzowie w swoim fachu.

Czy Guy ma wystarczające umiejętności, by dołączyć do nich podczas wyścigu? Musi przekonać o tym najważniejsze postaci w F1. Program daje niespotykaną możliwość przyjrzenia się wyścigom F1 od kulis oraz poznanie inżynierii tego motosportu.

Guy Martin w Indiach
(Our Guy in India)
Wtorek 26 listopada, godz. 22:30

Mechanik i motocyklista rajdowy Guy Martin uwielbia ekstremalne przygody. Tym razem postanawia zwiedzić Indie na swój własny sposób. Ma do przejechania 1500 kilometrów i jakby tego było mało – na zakończenie podróży planuje wziąć udział w jednym z najbardziej zwariowanych wyścigów motocyklowych na świecie – Rider Mania, który przyciąga najwięcej fanów motocykli Royal Enfield.

Na bazarze w Dehli Guy zaopatruje się w swój środek lokomocji i rusza w trasę. Zanim dotrze na Goa dołącza do gangu motocyklistów, delektuje się przysmakami na największym w Azji targu food trucków, spędza noc w towarzystwie szczurów, wspina się na najwyższy w Indiach budynek i poznaje slumsy w Bombaju.

Ostatnie godziny I wojny światowej
(WW1: The Final Hours)
Sobota 9 listopada, godz. 22:00

8 listopada 1918 roku Anglik, Francuz i Niemiec sekretnie spotkali się w wagonie kolejowym w lasku Compiègne pod Paryżem. Celem trzydniowych rozmów było wypracowanie kompromisu między państwami Enteny a Cesarstwem Niemieckim oraz zażegnanie toczącej się od czterech lat krwawej wojny, której skutkiem były miliony ludzkich ofiar.

Sto lat po zakończeniu I wojny światowej historycy analizują wydarzenia poprzedzające zawieszenie broni oraz konsekwencje rozejmu, który miał ogromny oraz katastrofalny wpływ na sytuację geopolityczną w Europie XX wieku.

Historycy przyglądają się sytuacji z perspektywy trzech kluczowych graczy w pociągu oraz ważnych osób, które ich tam wysłały. Analizują także konsekwencje, jakie rozejm w Compiègne miał dla krajów, które reprezentowali. To opowieść o końcu jednej wojny i początku następnej.

Steve Backshall kontra północna ściana Eigeru
(Steve Backshall Vs The Vertical Mile)
Poniedziałek 25 listopada, godz. 22:30

Północna ściana góry Eiger w szwajcarskich Alpach jest najbardziej znanym szczytem w historii ekstremalnego alpinizmu. Mimo stosunkowo niewielkiej wysokości (3870 m) jej nazwa przyprawia o dreszcze najlepszych alpinistów na świecie. Nie bez powodu nazywana jest „ścianą śmierci” – aż 64 śmiałków zginęło podczas prób jej zdobycia.

Podróżnik Steve Backshall podejmuje wyzwanie. Po miesiącach ciężkich treningów fizycznych oraz przygotowań psychicznych w towarzystwie elitarnych wspinaczy przybywa do Szwajcarii, aby wspiąć się na szczyt okrutnego Ogra (z niem. ‚eiger’ – ‚ogr, ludożerca’). Ekipa szybko odkrywa jednak, że pionowa ściana nie jest jedynym wyzwaniem, które na nich czeka.

 

 

Nowy wymiar remontu
(Your Home, Made Perfect)
Od wtorku 19 listopada, godz. 20:55
Sezon 1 (8 odcinków)

Czy wirtualna rzeczywistość może być przydatna podczas remontu? Okazuje się, że tak! Nowatorski program poświęcony renowacji domów jest tego świetnym przykładem. Każdy odcinek przedstawia właścicieli nieruchomości, którzy chcieliby gruntownie odmienić swój dom. Dwoje rywalizujących ze sobą architektów za pomocą starannie wykonanych wizualizacji oraz rzeczywistości wirtualnej przedstawia uczestnikom dwa zupełnie odmienne projekty ich domu po remoncie.

Po założeniu okularów VR przenoszą się zaprojektowanych wnętrz. Która wizja zostanie zrealizowana w rzeczywistości? Rywalizacja rozpoczyna się w Szkocji, gdzie projektanci pracują nad przebudową parteru domu Esther, Andy’ego oraz ich trzech córek.

Mamy kręcą porno
(Mums Make Porn)
Od czwartku 14 listopada, godz. 22:55
Sezon 1 (3 odcinki)

Coraz więcej młodych ludzi poznaje tajniki seksu za pośrednictwem nieocenzurowanej pornografii dostepnej powszechnie w internecie. Zjawisko budzi niepokój rodziców. Ten trzyodcinkowy program dokumentalny przedstawia pięć zwykłych i odważnych mam, które postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Uświadomowszy sobie, jak duży wpływ ma pornografia na nastawienie ich dzieci do seksualności, postanowiły poznać świat współczesnej pornografii i wyprodukować własny 12-minutowy film porno.

Przy wsparciu ekspertów z branży: producentów filmów dla dorosłych oraz znanej feministki Eriki Lust, chcą stworzyć przekaz promujący zdrowe podejście do seksu i relacji w związku. Wszystko z myślą o młodym pokoleniu. Panie mają kontrolę nad każdym, ważnym z punktu widzenia rodzica, aspektem produkcji – począwszy od wizerunku ciała, na różnorodności etnicznej skończywszy.

Plaża nudystów
(Naked Beach)
Od poniedziałku 25 listopada, godz. 21:55
Sezon 1 (3 odcinki)

Psycholog pomaga uczestnikom programu pokonać kompleksy związane z wyglądem. Zabiera ich w tym celu do słonecznej Grecji, ale jest jeden haczyk – podczas pobytu muszą być cały czas nago. Czy taka radykalna terapia okaże się dobrym sposobem na odzyskanie pewności siebie?

W pierwszym odcinku poznajemy trzy osoby: Elysia nie toleruje swoich rozstępów, Darrell od czasu kontuzji sportowej ma problemy z utrzymaniem sylwetki, a Kaye nie akceptuje swojego wystającego brzucha. W kolejnym – Jolie stara się zrozumieć, że bielactwo może być jej atutem, a David próbuje zaakceptować swoją sylwetkę. Z kolei w trzecim – Helen uczy się, jak przestać się martwić opinią innych, a Steven zdaje sobie sprawę, że pewność siebie to stan umysłu.

Para na kozetce
(Couples on the Couch)
Od piątku 22 listopada, godz. 22:55
Sezon 1 (6 odcinków)

Otwarte związki, uzależnienie od pornografii, obawy związane z seksem. Naszemu życiu intymnemu towarzyszy obecnie ogromna presja. Program, w którym do specjalnie stworzonej kliniki zgłaszają się pary z emocjonalnymi i seksualnymi problemami w związku.

Podczas sesji z doświadczonym terapeutą każdy z partnerów ujawnia swoje intymne sekrety i osobiste obawy, a ich reakcje są rejestrowane przez kamery. By dotrzeć do sedna nieporozumień, pary dostają od seksuologa zagadnienia do przepracowania w domu. Czy uda się im uratować związek? A może nadszedł czas na rozstanie?

 

 

Pirackie potyczki
(Swashbuckle)
Od poniedziałku 18 listopada, godz. 17:00
Sezon 6 (18 odcinków)

Wyróżniony nagrodą BAFTA zwariowany teleturniej,w którym drużyny dzieci rywalizują z piratami. Akcja rozgrywa się na pokładzie statku Skarlet, gdzie grupa małych uczestników musi odnaleźć zrabowane klejnoty, biorąc udział w różnego rodzaju grach i wyzwaniach gimnastycznych.

Dzieciom, które muszą zmierzyć się z nową piratką Kapitan Hey Ho, pomagają Gem oraz należąca do klanu piratów papuga Skrzek. Obecność Kapitan Hey Ho gwarantuje dużo zamieszania, ale także sporo dobrej zabawy, tańca oraz śpiewu!

Nina i Neuronki: Świat sportu
(Nina and the Neurons: Get Sporty)
Od poniedziałku 4 listopada, godz. 16:10
Sezon 9 (20 odcinków)

„Nina i Neuronki” to seria programów popularnonaukowych dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Nina to supernaukowiec, który uczy dzieci odkrywania otaczającego ich świata. Pomagają jej w tym wierne, animowane Neuronki, reprezentujące pięć zmysłów (smak, dotyk, wzrok, słuch i węch), dzięki którym dziecięce umysły otwierają się na świat nauki. Tematem tej serii jest sport.
Nina wraz z młodymi eksperymentatorami podróżuje po Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu ciekawych miejsc związanych ze sportem.

Wspólnie – z pomocą Neuronków – dowiadują się, jak sportowcy osiągają sukcesy i co robić, aby być wysportowanym. Nina rozmawia z kolarzem na welodromie im. Chrisa Hoya w Glasgow, dowiaduje się, co może zrobić kierowca, aby po wjechaniu w kałużę mniej chlapać, pokazuje dzieciom, w jaki sposób rozstawiają się piłkarze, aby kontrolować całe boisko, i odkrywa, dlaczego bramkarz jest jednym z najważniejszych zawodników w drużynie.

W ramach akcji edukacyjnej BBC „Make It Digital”, mającej rozbudzać wśród dzieci zainteresowanie programowaniem, seria zawiera także pięć dodatkowych odcinków poświęconych informatyce.

Teletubisie
(Teletubbies)
Od poniedziałku 4 listopada, godz. 16:25
Sezon 1 (30 odcinków)

Teletubisie wracają! Tinky Winky, Dipsy, Laa-Laa i Po wyglądają podobnie jak w poprzednich seriach programu: nadal są urocze i świetnie nadają się do przytulania, ale zostały lekko odnowione, aby lepiej trafiały do współczesnych przedszkolaków. Teletubisie mają zatem na brzuszkach nowoczesne, dotykowe ekrany rodem z XXI wieku i wyświetlają na nich piękne, kręcone z perspektywy dziecka filmy z udziałem aktorów.

Zobaczymy znane już postacie, jak Noo-Noo, domowy odkurzacz Teletubisiów, oraz nowe urządzenia – między innymi Tubby Phone, który pozwoli bohaterom wykorzystywać najnowsze technologie. Pojawi się też zupełnie nowa maszyna do robienia tubisiowego kremu, a wraz z nią mnóstwo dobrej zabawy.

Listonosz Pat – Przesyłki Specjalne
(Postman Pat: Special Delivery Service)
Od poniedziałku 4 listopada, godz. 18:00
Sezon 3 (26 odcinków)

Misja: dostarczyć! Każdą przesyłkę, pod każdy adres, o każdej porze! Nowa seria przygód zaradnego oraz pomysłowego listonosza Pata – ulubieńca dzieci.

Pat awansował. Kieruje teraz Biurem Przesyłek Specjalnych w miasteczku Pencaster. Ma jeszcze więcej pracy, ale bardzo ją lubi. Na co dzień towarzyszy mu wierna przyjaciółka kotka Jess.

Akcja kolejnej serii rozgrywa się w nowym miejscu, występuje w niej więcej bohaterów i jest też więcej pojazdów. Jednak to wciąż ten sam listonosz Pat.

Bitz i Bob
(Bitz & Bob)
Od poniedziałku 4 listopada, godz. 15:40
Sezon 1 (43 odcinków)

Rezolutna Bitz jest utalentowaną wynalazczynią, która uwielbia majsterkować. Przy pomocy młodszego brata Boba skonstruuje potrzebną rzecz ze wszystkiego, co tylko wpadnie jej w ręce.
Rodzeństwo uwielbia przygody!

Najczęściej jednak pełne są one nieprzewidzianych zdarzeń. Gdy katastrofa wydaje się nieunikniona, Bitz musi szybko znaleźć rozwiązanie. W tym celu zakłada swoje „majsterkulary”, za pomocą których projektuje niezbędne narzędzie.

Wystarczy chwila i wynalazek jest gotowy. Pomysłowa Bitz znajdzie wyjście z każdej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *