MediaZapowiedzi TV

Luty na kanałach z portfolio BBC Studios

Luty 2023 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

 

Wina
(Guilt)
Od wtorku 14 lutego, godz. 21:00
Sezon 2 (4 odcinki)

Szkocki thriller pełen zaskakujących zwrotów akcji, intryg oraz czarnego humoru. Dwaj bracia śmiertelnie potrącili starszego człowieka. Mimo desperackich prób zatuszowania zbrodni, jeden z nich – Max (w tej roli Mark Bonnar) trafia za kratki. Poniósł karę za zbrodnię. Gdy wychodzi na zwolnienie warunkowe, jest żądny zemsty. Jego losy są jednak w rękach policjantki, która proponuje mu układ – wolność w zamian za informacje o jego niebezpiecznym wrogu, Royu Lynchu. Max ma jednak wątpliwości, czy na pewno może jej zaufać.

Pierwszy sezon serialu przyciągnął szeroką publiczność i został wyróżniony wieloma nagrodami. Tym razem sprawy są jeszcze bardziej niebezpieczne i nieprzewidywalne.

Ragdoll
(Ragdoll)
Od wtorku 14 lutego, godz. 22:00
Sezon 1 (6 odcinków)

Policjanci trafiają na ślad makabrycznej zbrodni. Pod sufitem jednego z mieszkań znajdują sześć ciał zszytych w jedną „szmacianą lalkę”. Do rozwikłania sprawy przydzielony zostaje niedawno przywrócony do pracy w londyńskiej policji sierżant Nathan Rose. Dołączają do niego: najlepsza przyjaciółka i jednocześnie szefowa – inspektor Emily Baxter – oraz nowy w jednostce detektyw Lake Edmunds. Morderca drwi ze śledczych, wysyłając im listę swych kolejnych ofiar, wśród których jest nawet nazwisko sierżanta. Zespół wkrótce znajdzie się pod ogromną presją opinii publicznej.

Mroczny, makabryczny i trzymający w napięciu thriller jest adaptacją prozy Daniela Cole’a opracowaną przez scenarzystę Freddy’ego Syborna („Obsesja Eve”, „Sex Education”, „Złe wychowanie”).

Morderstwa w Midsomer
(Midsomer Murders)
Od soboty 25 lutego, godz. 19:20
Sezon 17 (4 odcinki)

17. sezon popularnego serialu detektywistycznego, którego akcja rozgrywa się w na pozór spokojnym fikcyjnym hrabstwie Midsomer. Na Festiwalu Kryminału w Luxton Deeping zaprezentowano niedawno odnalezioną, a wcześniej niepublikowaną, powieść zmarłego już autora kryminałów, George’a Summersbee. Sprawy przybierają zły obrót, gdy okazuje się, że rękopis został skradziony, a co gorsza – lokalna artystka, zawodowo związana z pisarzem, ginie od porażenia prądem.

Czy nadinspektor Tom Barnaby zdoła rozplątać sieć tajemniczych tropów i znaleźć zabójcę?

W innym odcinku detektywi badają sprawę tragicznej śmierci gospodyni pubu, która podczas pokazu magii słynnego iluzjonisty Gideona Latimera zostaje zmiażdżona przez gigantyczne pudło. Patolog Kate odkrywa, że przewody maszyny zostały celowo zniszczone. Wikary Andrew Maplin z kolei twierdzi, że tragedia jest zemstą Boga za kultywowanie pogańskich tradycji, a Barnaby i Nelson obawiają się, że właściwą ofiarą miał być sam Gideon.

 

 

Hans Zimmer: buntownik z Hollywood
(Hans Zimmer: Hollywood Rebel)
Niedziela 19 lutego, godz. 11:00

Życie i twórczość słynnego kompozytora muzyki filmowej przedstawione przez niego samego oraz najbliższych współpracowników. W ciągu 40-letniej kariery pochodzący z Niemiec Hans Zimmer na nowo zdefiniował muzykę filmową, wielokrotnie wprowadzał nowatorskie techniki i formy kompozycji, przyciągnął szeroką publiczność, umiejętnie ukazując dramatyzm i głębokie piękno muzyki orkiestrowej. Hans ujawnia muzyczne sekrety swojego rzemiosła. Zdradza, w jaki sposób jest w stanie osiągnąć przerażające, poruszające oraz radosne efekty muzyczne.

W okowach mrozu
(Life Below Zero)
Od wtorku 7 lutego, godz. 21:55
Sezon 10 (19 odcinków)

Na Alasce panują wyjątkowo surowe warunki klimatyczne. Temperatury regularnie spadają tam do poziomu zagrażającego życiu, czyli -60 stopni Celsjusza. Mimo to region jest zamieszkały przez ludzi.

W dziesiątym sezonie programu przedstawione są codzienne perypetie mieszkańców czterech gospodarstw domowych z różnych stron alaskańskiego odludzia. Ich życie skupia się przede wszystkim na polowaniach oraz pieczołowitych przygotowaniach do długiej i mroźnej zimy oraz zmaganiach z nią. Obserwujemy m.in. Agnes Hailstone, która z córkami próbuje upolować karibu pod nieobecność męża.

Inspirujące rewitalizacje
(Engineering Reborn)
Od środy 15 lutego, godz. 23:00
Sezon 1 (8 odcinków)

Historyk program Rob Bell przedstawia niesamowite przykłady rewitalizacji opuszczonych budynków. Odkrywa najnowocześniejsze technologie stojące za każdą transformacją, opowiada dawne dzieje zrewitalizowanych budynków i rozmawia z ekspertami, którzy ujawnią największe wyzwania w każdej z tych realizacji.

Współczesne budownictwo zostawia po sobie ogromny ślad węglowy. Ponowne wykorzystywanie starych budynków może okazać się rozwiązaniem tego problemu. Każdy z odcinków programu przedstawia dobre przykłady udanych i pomysłowych rewitalizacji obiektów inżynieryjnych. Wśród nich m.in. hangar sterowca w Niemczech przekształcony w tropikalny park wodny oraz opuszczone więzienie w Bostonie odrodzone w postaci luksusowego hotelu.

Korea Południowa z Aleksandrem Armstrongiem
(South Korea with Alexander Armstrong)
Od poniedziałku 20 lutego, godz. 23:00
Sezon 1 (3 odcinki)

Alexander Armstrong odkrywa Koreę Południową, jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów na świecie. Choć „Gangnam Style” i „Squid Game” na pewno spopularyzowały ten niezwykły kraj, większość z nas wciąż niewiele o nim wie.

Korea Południowa, mimo położenia między dwoma potężnymi sąsiadami: Chinami i Japonią, zdołała zachować własną tożsamość. Alexander odkrywa jej części składowe, m.in. K-Pop, spektakularny Pałac Gyeongbokgung w Seulu i ultranowoczesne miasta, gdzie roboty obsługują klientów w restauracjach.

 

 

Narodziny miliarderów
(Rise Of The Billionaires)
Od środy 1 lutego, godz. 22:00
Sezon 1 (4 odcinki)

Nieliczna grupka bajecznie bogatych ludzi zdominowała nasze społeczeństwa. Są zamożniejsi i bardziej wpływowi niż niejedno państwo. Ich geniusz, oddanie pasjom, a nawet wybryki mają wpływ na giełdy, rozwój miast, mechanizmy demokracji i nasz sposób myślenia.

Jeff Bezos, Elon Musk, Mark Zuckerberg, założyciele Google’a – Larry Page i Sergey Brin – nie tylko zarobili fortuny, lecz także ukształtowali naszą rzeczywistość, zmienili kulturę, struktury ekonomiczne oraz sposób życia.

Początki ich oszałamiających karier nie były usłane różami – młodzieńcze próby w piwnicach, garażach i akademikach dopiero po latach przyniosły luksusy w postaci prywatnych odrzutowców i jachtów.

W kolejnych odcinkach programu odkrywamy przełomowe momenty ich karier i wyjaśniamy, dlaczego to właśnie oni odnieśli sukces. Jak stworzone przez nich koncepty technologiczne zaczęły dominować na rynku, by wraz z rozwojem internetu stać się zyskowną gałęzią przemysłu? Analizujemy wzloty i upadki ich firm oraz karier osobistych, a także oszałamiające wzrosty wpływów miliarderów na całym świecie. Na końcu rozważań pojawia się jednak pytanie – czy społeczeństwa potrzebują ich produktów? Czy może faktycznie wszyscy już straciliśmy nad nimi kontrolę?

Sekrety Muzeum Transportu
(Secrets of the Transport Museum)
Od czwartku 2 lutego, godz. 18:30
Sezon 2 (10 odcinków)

Codzienne perypetie pracowników Muzeum Transportu w Brooklands. Tutaj mechanicy oraz pasjonaci motoryzacji przywracają do życia kultowe, zabytkowe pojazdy. Samochody, motocykle, autobusy, dwupłatowce są tuningowane i odrestaurowane przy użyciu wiedzy, którą dysponują już wyłącznie tutejsi eksperci.

Narodziny nazizmu
(Rise of the Nazis)
Od czwartku 9 lutego, godz. 22:00
Sezon 2 (3 odcinki)

Historia najważniejszego konfliktu drugiej wojny światowej, czyli starcia Hitlera z równie bezwzględnym tyranem – Stalinem.W chwili swojej największej potęgi Hitler próbuje zjednać sobie sowieckiego przywódcę, wtajemniczając go w plany inwazji na Wielką Brytanię. W międzyczasie sekretnie przygotowuje plan ataku na Związek Radziecki. Okazuje się jednak, że Stalin ma szpiega w najwyższych kręgach dowódczych III Rzeszy.

Hitler trafia na równego sobie przeciwnika. Gdy Niemcy stają w obliczu klęski na froncie wschodnim, popycha on swój kraj do nieuniknionej klęski. Oto opowieść o przyczynach upadku dyktatury oraz aroganckiej wiary w potęgę, która o mało nie zniszczyła całego świata. Ostatecznie zniszczyła jednak samą siebie.

Arktyczni przewoźnicy
(High Arctic Haulers)
Od poniedziałku 20 lutego, godz. 22:00
Sezon 1 (7 odcinków)

Na dalekiej i bardzo mroźnej północy Kanady istnieje miejsce tak odizolowane od świata, że zaledwie garstka ludzi ma odwagę je zamieszkiwać. By przeżyć w Arktyce muszą dopasować się do surowych warunków klimatu i na co dzień wykazywać niebywałą wytrwałością.

Raz w roku, w porze letniej, gdy zima nieco odpuszcza, a lody kruszeją, wyrusza tam armada statków transportowych wypełnionych zapasami towarów niezbędnych do życia oraz niemożliwych do zdobycia na miejscu. Okno pogodowe trwa krótko, więc pięć ekip przewoźników prowadzi wyścig z czasem oraz srogą naturą. Lokalna społeczność wypatruje ich z niecierpliwością. W serialu dokumentalnym zarejestrowano to ogromne przedsięwzięcie logistyczne.

 

 

Tajemnice królewskich ogrodów
(Secrets of the Royal Gardens)
Od czwartku 16 lutego, godz. 21:00
Sezon 1 (4 odcinki)

Królewskie ogrody i parki Wielkiej Brytanii skrywają wiele tajemnic. Za zamkowymi bramami i pałacowymi murami kryją się mało znane zaułki, zabytki oraz ciekawostki historyczne. Te wyjątkowe miejsca są warte odwiedzenia i mają wiele do zaoferowania.

Na przykład położony na powierzchni 39-hektarów ogród przy Pałacu Buckingham szczyci się piękną 150-metrową rabatą ziołową, a na terenie rozległej posiadłości Balmoral znajduje się piramida ufundowana ku pamięci księcia Alberta. Każdy ogród królewski ma bogatą historię. Po majątkach królewskich oprowadzają widzów historycy, architekci krajobrazu, przyrodnicy oraz królewscy ogrodnicy. Każdy z tych ekspertów ujawnia sekrety i mało znane fakty – jak na przykład ciekawostkę o hodowaniu specjalnych gatunków kwiatów w królewskich szkółkach ogrodniczych lub o selekcji pszczół – mieszkanek parku przy Pałacu Buckingham – które zostały dobrane tak, by nie atakować królewskich gości.

Eksperci z Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Kew także zdradzają wiele ogrodniczych tajemnic. Wyjaśniają, że wielka pagoda z ich ogrodu stała się jedną z inspiracji rolnictwa ekologicznego kultywowanego przez księcia Karola w posiadłości Highgrove i zdradzają, że w ogrodach Pałacu Buckingham znaleziono halucynogenny grzyb. Słynny brytyjski hodowca róż z kolei opowiada
o powstaniu gatunku krzewu nazwanego różą księcia Edynburga. Roślinę zaprezentowano królowej Elżbiecie w 2021 roku, by oficjalnie mogła zostać zasadzona z okazji setnych urodzin księcia Filipa.

Najpiękniej ukryte hotele
(The World’s Most Secret Hotels)
Od piątku 17 lutego, godz. 22:15
Sezon 1(6 odcinków)

Program podróżniczy przedstawiający wyjątkowo i bajecznie położone hotele na całym świecie. To tutaj każdy z nas chętnie spędziłby wakacje. Położone w zaskakujących lokalizacjach, wśród zapierających dech w piersiach krajobrazów reprezentują piękną architekturę, ekskluzywne wnętrza i oferują wyjątkowe doznania.

W każdym odcinku prezentowane są cztery wyjątkowe miejsca jak np. luksusowe schronisko znajdujące się na wysokości 1829 metrów na polodowcowej dolinie na Alasce, hotel wyrzeźbiony w formacji skalnej sprzed 160 milionów lat, leśne domki na drzewie i hotele położone pod wodą oraz na pustyni. Właściciele i personel zdradzają, z jakimi wyzwaniami wiąże się codzienna obsługa gości, zapewnienie wyżywienia, logistyka oraz utrzymanie budynku w nietypowej lokalizacji.

Wielkie australijskie wypieki
(The Great Australian Bake Off)
Od środy 22 lutego, godz. 21:00
Sezon 2 (10 odcinków)

Dwunastu amatorów sztuki cukierniczej staje do rywalizacji o tytuł króla australijskich wypieków. Przed nimi dziesiątki zadań, podczas których muszą udowodnić swoje umiejętności. W każdym odcinku stają przed trzema wyzwaniami: zaprezentowanie cech charakterystycznych swych wypieków, wyzwanie techniczne oraz deser popisowy prezentujący ich kreatywność, umiejętności oraz fantazję. Kto zrobi największe wrażenie na jurorach?

Nowy wymiar ogrodu
(Your Garden Made Perfect)
Od czwartku 16 lutego, godz. 22:00
Sezon 2 (6 odcinków)

Drugi sezon programu, którego uczestnicy mają możliwość zaadaptowania swojego problematycznego ogrodu. Dwoje architektów krajobrazu przygotowuje różne sposoby zaprojektowania przestrzeni, a właściciele działek wybierają jeden z nich na podstawie prezentacji w wirtualnej rzeczywistości.

Steph marzy, by zamiast ciemnego i zarośniętego ogródka mieć relaksujący zakątek do ćwiczenia jogi, a Andrew i Paolo mają w ogródku 4-metrową ścianę, która całkowicie dominuje przestrzeń. Tymczasem działka Debi i Des położona jest na wzgórzu, a oni nie wiedzą, jak ten mankament zmienić w zaletę, by wreszcie mieć wygodny ogród. Czy architektom uda się dopasować ogrody do potrzeb ich właścicieli?

 

 

Blue
(Bluey)
Od poniedziałku 13 lutego, godz. 16:30
Sezon 2 Część 1 (26 odcinków)

6-letnia Blue mieszka z młodszą siostrą Bingo oraz rodzicami. Od kiedy Mama wróciła do pracy, Tata łączy pracę z domu z opieką nad córkami. I choć myśli, że to on pociąga za sznurki, bardzo się myli. Córki są bardzo energiczne, pomysłowe i mają nieograniczoną fantazję. Wymyślają kreatywne gry, w które włączają rodziców i odgrywają różne sytuacje dnia codziennego.

Walentynki – Kochamy „Blue”
Wtorek 14 lutego, godz. 08:05
Sezon 1 część 1

Z okazji walentynek na antenie CBeebies zagoszczą uwielbiane przez najmłodszych widzów Blue i jej młodsza siostra Bingo. Tego wyjątkowego dnia wyemitowane będą odcinki jeden po drugim.
To prawdziwa uczta dla fanów młodej suczki rasy blue heeler, która ma nieograniczoną fantazję i lubi wcielać się w różne role.

Serial jest pełną humoru opowieścią o nowoczesnej rodzinie oraz cudownym wpływie wyobraźni na rozwój dzieci.

Tłusty czwartek z „Hej, Duggee”
Czwartek 16 lutego, godz. 08:05

Duggee i jego przyjaciele przyłączają się do świętowania tłustego czwartku. Tego dnia na antenie CBeebies pojawi się wiele smakowitych odcinków z ich udziałem. Członkowie Klubu Małego Zucha będą zdobywać odznaki kulinarne, m.in. za przygotowanie śniadania oraz omletu.

Tłusty czwartek z „Małą kuchnią świata”
Czwartek 16 lutego, godz. 12:30

Tłusty czwartek to świetna okazja do spotkania z młodymi amatorami gotowania. W programie „Mała kuchnia świata” dzieci-kucharze z różnych zakątków globu przygotowują potrawy charakterystyczne dla regionu, z którego pochodzą. Przy okazji opowiadają o obyczajach związanych z daniem i jego tajemniczych składnikach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *