Luty na kanale National Geographic

W lutym na kanale National Geographic będziemy łączyć podróże w daleką przeszłość z nietypowym spojrzeniem na naszą współczesność. Wybierzemy się do starożytnego Egiptu, w którym poznamy „Sekrety grobowca Tutanchamona”, a także będziemy uczestnikami wykopalisk w Dolinie Królów.

W ramach tematycznych sobót wyruszymy wielokrotnie na „Wyprawę na dno”, by zajrzeć do najbardziej fascynujących wraków statków. Archeologiczne odkrycia zestawimy w lutym z zapierającymi dech widokami z nowoczesnych drapaczy chmur. W serii „Historia wieżowców” poznamy kulisy powstawania budynków, które pobudzają wyobraźnię. Będziemy też mogli obserwować niezwykłą codzienność pracowników lotniska w stolicy Hiszpanii w serii „Alarm na lotnisku: Madryt”. Poznamy techniki, jakich używają tamtejsze służby bezpieczeństwa, by nie dopuścić do nawet drobnego przemytu.

SEKRETY GROBOWCA TUTANCHAMONA

TUT’S TREASURES: THE LAST PHARAOH

Premiera w niedzielę 17 lutego o godz. 21:00

(1×60 min)

Odkrycie przez Howarda Cartera grobowca Tutanchamona w 1922 r. trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie, wywołując istne szaleństwo na punkcie starożytnego Egiptu. W środku znaleziono ponad 5000 bezcennych artefaktów. Rzucają one nowe światło na krótkie i burzliwe życie króla-chłopca. Pomagają też archeologom w zrozumieniu skali wpływu Tutanchamona na świat starożytny.

DOLINA KRÓLÓW: MIEJSCE PEŁNE TAJEMNIC 

LOST TREASURE OF EGYPT

Premiery w niedziele od 17 lutego o godz. 22:00

(6×60 min)

Wciągająca, pełna akcji i przełomowych odkryć seria pokazuje prace międzynarodowej grupy egiptologów w najbogatszym źródle wiedzy o starożytności – Egipskiej Dolinie Królów. Przez cały sezon wykopalisk będziemy mieli dostęp na wyłączność do miejsca pracy naukowców, pośród których pojawią się również Polacy. Zobaczymy, jak wykorzystując najnowocześniejsze technologie i ogromne pokłady intuicji, ekipa archeologów mierzy się z upałem i nieprzyjaznym terenem, by odkryć tajemnice starożytnego świata. Czy znajdą coś, co odsłoni przed nami zupełnie nowe oblicze historii Egiptu?  

ALARM NA LOTNISKU: MADRYT

AIRPORT SECURITY MADRID 

Premiery w środy od 13 lutego o godz. 22:00

(8×60 min)

W najnowszym sezonie „Alarmu na lotnisku” wylądujemy w Europie, aby zobaczyć, jak funkcjonuje międzynarodowy port lotniczy Adolfo Suarez w Madrycie-Barajas. To największe lotnisko w Hiszpanii i największy pracodawca w tej stolicy. Cztery teminale, w tym jeden z największych na świecie terminal T4, wydają się znakomitym miejscem, by ukryć w tłumie nie do końca czyste zamiary.  W najnowszej serii „Alarm na lotnisku: Madryt” poznamy  tych, którzy dbają o to, by przez granicę nie udało się przedostać żadnemu przemytnikowi.

HISTORIA WIEŻOWCÓW

BUILDING TO THE SKY

Premiery w czwartki od 28 lutego o godz. 22:00

(6×60 min)

Zupełnie jak gigantyczne wykrzykniki, drapacze chmur podkreślają znaczenie historii ewolucji naszych miast i definiują nasze współczesne życie. W serii „Historia wieżowców” poznamy najbardziej spektakularne wysokościowce – od skromnych początków w latach 80. XIX wieku aż po dziś dzień, gdy kolejne giganty uzupełniają miejskie krajobrazy.

SOBOTY TEMATYCZNE: WYPRAWA NA DNO  

Emisja trzech odcinków w każdą sobotę lutego od godz. 21:00

Od poszukiwań zaginionego lotu MH370 Malaysia Airlines i legendarnej  Atlantydy po podmorskie kable telekomunikacyjne, które łączą nas w  ramach globalnej sieci. Oceany są pełne tajemnic ukrytych głęboko w  morskiej toni. Seria „Wyprawa na dno” zabiera widzów w podróż na dno oceanów, mórz i jezior, by pokazać wraki, zatopione skarby, miasta, zaskakujące formacje  geologiczne – a wszystko to przy użyciu najnowszych technologii. Wspólnie rozwiążemy zagadki, które nurtują ludzi od stuleci. Jedną z  nich jest zaginięcie jedynego nazistowskiego lotniskowca – okrętu Graf  Zeppelin – który nigdy nie wziął udziału w walce. Jego wrak został  znaleziony w Bałtyku przez Polaków.W kolejnych programach eksperci analizują historię wojen, piractwa i niewolnictwa w regionie Zatoki Meksykańskiej i narodziny oraz upadek największych starożytnych cywilizacji w basenie  Morza Śródziemnego. Dowiemy się, jaki był wpływ podwodnego trzęsienia  ziemi z 2006 roku na globalne chmury danych. Sprawdzimy też, dlaczego największe skarby znajdujące się przy wybrzeżach Florydy są rozrzucone na dnie morza na powierzchni wielu mil.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *