MediaZapowiedzi TV

Lwy w koronach drzew i Narodziny lwiego stada kanale Nat Geo Wild

W świecie dzikich zwierząt nic nie jest stałe. Każdy dzień przynosi szanse, a noc zagrożenia. Zwierzęta walczą o przetrwanie między sobą, ale muszą też stawiać czoła ludziom. Choć człowiek może swoimi działaniami doprowadzić do wyginięcia gatunku, może też pomóc w jego przetrwaniu. W lutym będziemy świadkami niezwykle wzruszających chwil, pokazujących naturę konfliktu między światem dzikich zwierząt a cywilizacją ludzi. Wzruszające i na wskroś poruszające – tak najkrócej można by określić dokumenty, które na „Tydzień lwa” w ramach „Miesiąca z wielkimi kotami” przygotował kanał Nat Geo Wild.

 

Lwy w koronach drzew i Narodziny lwiego stada – premiery w niedzielę 3 lutego odpowiednio o godz. 23:00 i 22:00 na kanale Nat Geo Wild

Może się wam wydawać, że znacie lwy… Ja też tak myślałem…” – mówi biolog polskiego pochodzenia Alexander Braczkowski, który  przemierza tereny Parku Narodowego Królowej Elżbiety w Ugandzie, licząc lwy, żyjące na… drzewach. To niecodzienna sytuacja, bo zwierzę ważące ponad 100 kilogramów, swobodnie wdrapujące się na wysokość drugiego piętra, to dość zaskakujący widok.

Ta podróż po Afryce przyniesie łzy szczęścia, ale również wzruszenia i nieopisanego smutku. Badacz lwów uwieczni w obiektywach aparatów i kamer chwile absolutnie niezwykłe. Dzięki niemu zobaczymy wylegujące się leniwie na gałęziach drzew ogromne zwierzęta, które nie wiedzieć czemu wybrały taki właśnie styl życia. Ten budzący uśmiech na twarzy widok ubarwią swoim zachowaniem dodatkowo młode osobniki, które niezdarnie będą próbowały nauczyć się wspinaczki. Te urocze 6-tygodniowe kociaki większość czasu spędzają na razie na zabawie, a cała odpowiedzialność za ich życie spoczywa w rękach dzielnych i walecznych lwic, które pod osłoną nocy schodzą z drzew i zaczynają swoje łowy.

Choć miała to być zwyczajna naukowa ekspedycja, sprawy przybrały inny obrót. Pierwszym trudnym dla badacza momentem było odkrycie, że jedna z trzech dorosłych samic została bardzo ciężko ranna, po tym jak wpadła w zasadzkę zastawioną przez człowieka. Weterynarze postanowili walczyć o jej życie i choć na co dzień nie ingerują w życie dzikich zwierząt, tym razem postanowili złamać swoją zasadę i naprawić krzywdę, którą ludzie wyrządzili zwierzęciu. Pełni nadziei i wiary w powodzenie swoich działań obserwowali lwicę powracającą do zdrowia. Wkrótce okazało się jednak, że nie żyje. Nie tylko ona, ale i całe stado niezwykłych lwów…
Lwy w koronach drzew” to dokument pokazujący nie tylko życie zwierząt, ale również stawiający pytanie o możliwość współistnienia na tym samym obszarze dzikich zwierząt i ludzi. W trakcie „Tygodnia z lwami” z Ugandy przeniesiemy się też do Botswany. Tu polowania na lwy doprowadziły niemalże do wyginięcia tego gatunku. Jedynymi ocalałymi z rąk ludzi jeszcze niedawno były dwie lwice – matka i córka. Gatunek nie miałby szans na przetrwanie, gdyby wkrótce do Botswany nie przybyli dwaj samce z Namibii. Ich spotkanie stało się zalążkiem nowego stada, a dzięki podjętym działaniom ochronnym udało się zwiększyć populację lwów w północnej części Botswany do blisko stu. Dokument „Narodziny lwiego stada” pokaże niezwykłą historię o ocaleniu gatunku. Będziemy podążać za młodymi lwiątkami, poznającymi świat, uczącymi się polowań, nawiązywania więzi i przetrwania w bezwzględnym, dzikim środowisku.

Lwy w koronach drzew i Narodziny lwiego stada – premiery w niedzielę 3 lutego odpowiednio o godz. 23:00 i 22:00 na kanale Nat Geo Wild

Miesiąc z wielkimi kotami” to doroczny cykl programów o wielkich kotach, który już po raz dziewiąty organizuje kanał Nat Geo Wild. Przez cały luty w każdą niedzielę od 3 lutego od godz. 22:00, widzowie będą mogli podglądać lwy, lamparty, tygrysy, gepardy, pumy i inne wielkie koty. W tym czasie swoje premiery będą miały produkcje:

  • Narodziny lwiego stada – premiera w niedzielę 3 lutego o godz. 22:00
  • Lwy w koronach drzew – premiera w niedzielę 3 lutego o godz. 23:00
  • Królestwo lampartów – premiera w niedzielę 10 lutego o godz. 22:00
  • Zemsta lamparta – premiera w niedzielę 10 lutego o godz. 23:00
  • Tygrysia matka – premiera w niedzielę 17 lutego o godz. 22:00
  • Człowiek kontra puna – premiera w niedzielę 24 lutego o godz. 22:00
  • Niezwykłe matki wielkich kotów – premiera w niedzielę 24 lutego o godz. 23:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *