Maj na kanałach z portfolio BBC Studios

Maj 2020 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

 

 

 

MotherFatherSon
Od poniedziałku 25 maja, godz. 22:30
Sezon 1 (8 odcinków)

Richard Gere w pierwszej serialowej roli po 30 latach nieobecności na szklanym ekranie. Max jest wpływowym właścicielem ogromnego imperium medialnego. Jego bronią jest informacja. Zna ciemne sekrety wielu wysoko postawionych osobistości ze świata biznesu i polityki, bez skrupułów korzysta z tej wiedzy. Jego syn Caden jest z kolei najmłodszym w dziejach redaktorem naczelnym „The National”, jednej z gazet Maxa. Ciężar odpowiedzialności oraz nieustanne próby sprostania wysokim wymaganiom ojca wpędzają go w świat narkotyków oraz anonimowego seksu.

W wyniku prowadzenia takiego stylu życia Caden doznaje ciężkiego udaru. Nagle staje się bezbronnym dzieckiem potrzebującym pomocy żyjących w separacji rodziców. Dla Kathryn jest to szansa na ponowne porozumienie się ze zdominowanym przez ojca synem. Gdy między Maxem a Kathryn rozgrywa się walka o duszę Cadena, w kraju rozpoczyna się bezwzględna walka polityków o duszę narodu…

Sherlock
Od czwartku 28 maja, godz. 22:30
Sezony 2-4 (9 odcinków)

Na antenie BBC First trzy wciągające sezony współczesnej adaptacji znanej na całym świecie powieści Arthura Conana Doyle’a. W rolach głównych świetny aktorski duet: Benedict Cumberbatch (m.in. „Doktor Strange”) oraz Martin Freeman („Hobbit”).

Uwielbiany przez widzów i wielokrotnie doceniany przez krytyków serial przedstawia detektywa Holmesa oraz doktora Watsona podczas rozwiązywania skomplikowanych spraw kryminalnych, z którymi często nie radzi sobie Scotland Yard. Sherlocka czeka m.in. niebezpieczne spotkanie z odwiecznym wrogiem.

Prasa
Od piątku 29 maja, godz. 22:30
Sezon 1 (6 odcinków)

Codzienne życie członków redakcji dwóch konkurencyjnych gazet, którzy próbują połączyć stresujące obowiązki zawodowe z życiem prywatnym. Podporządkowani nieustannej presji 24-godzinnego życia newsów, pełni pasji dziennikarze bezustannie rywalizują o sensacyjne materiały na pierwsze strony gazet. W tle ich pełne wyzwań i obłudy życie osobiste.

Seria ukazuje pogrążony w kryzysie, świat dziennikarstwa, pełen etycznych dylematów oraz trudnych wyborów.. Twórcą serialu jest uznany pisarz Mike Bartlett (m.in. „Doktor Foster”), a w obsadzie m.in. David Suchet znany z roli detektywa Poirot.

Rozważna i romantyczna
Od niedzieli 31 maja, godz. 19:35
Sezon 1 (3 odcinki)

Adaptacja słynnej powieści mistrzyni romansu, Jane Austen. W klasyczną opowieść o namiętności, miłości i małżeństwie nowe życie tchnął scenarzysta Andrew Davies znany z adaptacji dzieł literatury angielskiej (m.in. „Duma i uprzedzenie”).

Uczuciowa i impulsywna Marianna Dashwood (Charity Wakefield) zakochuje się od pierwszego wejrzenia w szarmanckim, lecz nieodpowiednim dla niej Johnie Willoughby (Dominic Cooper). Lekceważy ostrzeżenia starszej siostry. Tymczasem opanowana i żyjąca w świecie konwenansów Elinor (Hattie Morahan) nawet przed najbliższymi próbuje ukryć swój zawód miłosny.
Jak znaleźć prawdziwą miłość w świecie rządzonym przez pozycję społeczną i majątek? Obie siostry muszą wynieść ze swoich bolesnych doświadczeń cenną naukę – w życiu nie można być jedynie rozważnym lub romantycznym, należy połączyć te dwie cechy.

 

 

Szpiedzy wśród zwierząt
Od soboty 2 maja, godz. 11:00
Sezon 2 (4 odcinki)

Jak to jest być częścią stada? Jak zwierzęta radzą sobie ze zmianami klimatu? Czy możliwe jest przyglądanie się ich zachowaniom z samego centrum zdarzeń? Tak, dzięki miniaturowym szpiegowskim kamerom.

Druga seria programu dokumentalnego wykorzystującego specjalnie skonstruowane atrapy zwierząt zabiera widzów w samo serce świata fauny. Uczestniczymy w wielkich spotkaniach zwierząt i włączamy się w codzienne, pełne dramatów i emocji, życie ich społeczności. Nasi wyposażeni w kamery szpiedzy, którzy wyglądają i zachowują się jak zwierzęta, infiltrują m.in. stado goryli, podglądają życie rodzinne koali oraz są świadkami walki waranów Komodo o dominację w stadzie.

Cała prawda o fast foodach
Czwartek 28 maja, godz. 23:00

Na całym świecie każdego dnia zjadane są miliony dań na wynos. Wraz ze wzrostem popularności aplikacji do zamawiania jedzenia coraz mniej gotujemy w domach.

Co wiemy o fast foodach? Czy jedząc tego typu dania ryzykujemy zdrowiem? Czy dane naukowe mogą nam pomóc w dokonaniu lepszych kulinarnych wyborów? Twórcy programu podpowiadają, z czego składa się „śmieciowe jedzenie”, który fast food jest najzdrowszy oraz których dań lepiej unikać. Program jest pełen wskazówek dotyczących odżywiania i stanowi rzetelne źródło informacji dla każdego miłośnika jedzenia typu fast food.

Giganty inżynierii
Od środy 13 maja, godz. 23:00
Sezon 1 (3 odcinki)

Jak działa platforma wiertnicza? Co sprawia, że ogromny Boeing 747 unosi się w powietrzu? Jak duży jest silnik promu płynącego przez kanał La Manche? Autorzy programu w każdym odcinku przyglądają się demontażowi wielkich maszyn wycofanych z użytku i prezentują je część po części.

Następnie przedstawiają, jak kolejne elementy oraz podzespoły zostają ponownie wykorzystane. Prezenterzy opowiadają także ciekawe historie związane z każdym z tych cudów techniki – przedstawiają inżynierów, którzy na nich pracowali, a czasami wręcz mieszkali w ich wnętrzach. Przewodnikami są projektanci i konstruktorzy maszyn.

Jajko: cud natury
Piątek 8 maja, godz.18:50

Z okazji 94. urodzin sir Davida Attenborough na antenie kanału BBC Earth wyemitowane zostaną dwa stworzone przez niego programy dokumentalne.

David Attenborough odkrywa tajemnice jednego z cudów natury, jakim jest jajko. To niesamowita struktura, w której rozwija się i żywi nowe życie. Chroni ona pisklę przed światem zewnętrznym,
a jednocześnie umożliwia mu oddychanie. Jajko jest na tyle wytrzymałe, by utrzymać ciężar wysiadującego je rodzica, ale na tyle kruche, by pisklę mogło samo wydostać się na zewnątrz.

Z czego jest zbudowane, dlaczego ma tak charakterystyczny kształt? Czym w ogóle jest proces składania jaj? David Attenborough śledzi cykl życia od poczęcia do wylęgu. Wyjaśnia tajemnice tego cudu natury, a przy okazji opowiada ciekawe historie o obyczajach różnych gatunków ptaków.

Attenborough i morski smok
Sobota 9 maja, godz. 16:05

Program dokumentalny emitowany z okazji 94. urodzin sir Davida Attenborough.

Przyrodnik dołącza do naukowców, którzy dokonali niesamowitego odkrycia. Badają odnaleziony
u wybrzeży Wielkiej Brytanii szkielet ichtiozaura sprzed 200 milionów lat. Skala znaleziska jest ogromna – szczątki są bowiem jednymi z najlepiej zachowanych z tego okresu.

Gigantyczny smok morski polował w oceanach za czasów dinozaurów i był jednym z najgroźniejszych drapieżników swojej ery. Przełomowe odkrycie pomoże odpowiedzieć na pytania nękające paleontologów od 200 lat.

 

 

Spakowane życie
(Packed Up Life)
Od piątku 8 maja, godz. 22:30
Sezon 1 (6 odcinków)

W programie „Spakowane życie” śledzimy ciężką pracę i czasem dość nietypowe wyzwania, z jakimi mierzą się ekipy przeprowadzkowe pomagające klientom z całej Polski w ich relokacjach. Niezależnie od tego, czy chodzi o transport cennego przedmiotu, czy pracę pod dużą presją czasu, każde zlecenie to coś więcej niż tylko praca fizyczna. To ciekawe osobowości, wzruszające historie oraz szeroki wachlarz emocji. Pracownicy „Achillesa”, „Przekludzek” „Koniczynki” „InRooms” i „Bosta” na co dzień muszą nie tylko sprawnie lawirować między wąskimi klatkami schodowymi, futrynami i korytarzami, ale też odpowiednio reagować na rozemocjonowanych klientów, zachowując jednocześnie dystans i niezbędne do rozładowywania napięć poczucie humoru.

Widzowie będą m.in. świadkami spotkania jednej z firm z klientem sprzed 20 lat. Mężczyzna po śmierci żony zdecydował się powrócić do rodzinnego Gdańska. Zlecenie to dla dwóch stron stanowi swoistą podróż sentymentalną i jest szczególnie poruszające dla właściciela firmy, który pamięta, że spotkaniu przed laty towarzyszyła zupełnie inna atmosfera. Kolejnej ekipie będziemy towarzyszyć podczas przygotowań do jednej z imprez finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Poza wglądem w codzienną pracę charyzmatycznych bohaterów programu w serii poznamy ich osobiste historie oraz zajrzymy do domów i biur ich klientów. Widzowie mogą spodziewać się zaskakujących zwrotów akcji, wzruszających momentów oraz sporej dawki humoru.

Życie na okręcie wojennym
(Warship: Life at Sea)
Od poniedziałku 18 maja, godz. 22:30
Sezon 2 (5 odcinków)

Druga seria programu dokumentalnego, przedstawiającego codzienne życie załogi brytyjskiego niszczyciela rakietowego HMS Duncan to relacja z jej najbardziej niebezpiecznej misji bojowej.

HMS Duncan został wysłany w burzliwy rejon świata – na wybrzeże Syrii, gdzie przez dwa miesiące ma prowadzić ofensywę przeciw ISIS. Jednak wydarzenia międzynarodowe oraz napięcie w relacjach z Iranem sprowadzą załogę na inne nieznane wody i kolejną linię frontu.

Dragons’ Den: jak zostać milionerem
(Dragons’ Den)
Od środy 20 maja, godz. 18:55
Sezon 17 (7 odcinków)

W 17. sezonie popularnego show do grona jurorów-milionerów w składzie: Peter Jones, Deborah Meaden, Touker Suleyman i Tej Lalvani dołącza mistrzyni robótek ręcznych – Sara Davies. Ona także chce dobrze zainwestować ciężko zarobione pieniądze.

Do programu zgłaszają się pomysłowi przedsiębiorcy oraz wynalazcy, którzy z nadzieją na uzyskanie wsparcia finansowego prezentują zasiadającym w jury rekinom biznesu produkty, jakie chcą wprowadzić na rynek. W programie m.in. ekologiczne słomki oraz smaczna owsianka.

Guy Matin: Wielka ucieczka
(Guy Martin’s Great Escape)
Wtorek 26 maja, godz. 22:30

Guy Martin chce powtórzyć jeden z najbardziej kultowych wyczynów motocyklowych w historii kinematografii: scenę z klasycznego filmu „Wielka ucieczka”, w której główny bohater kapitan Virgil Hilts, uciekając z obozu jenieckiego, brawurowo przeskakuje na motocyklu Triumph przez drewnianą barierkę.

W finałowej scenie pościgu odgrywający tę rolę Steve McQueen rozbija się. Wielki fan motocykli Guy Martin przygotowuje swojego Triumpha Scramblera 1200, by zrobić to, co nie udało się Hiltsowi – bezkolizyjne pokonać dwa ogrodzenia za jednym podejściem. Czy uda mu się ten iście akrobatyczny wyczyn?

Tajne wojny w kosmosie
(Space War Secrets)
Środa 13 maja, godz. 22:30

Od dziesięcioleci światowi przywódcy i generałowie wojskowi snuli plany o zmilitaryzowaniu przestrzeni kosmicznej. Nowoczesne technologie obecnie umożliwiają wprowadzenie tych planów w życie.

Program poświęcony jest pracy naukowców oraz inżynierów próbujących przenieść działania wojenne do przestrzeni kosmicznej. Lasery oraz inne typy kosmicznego uzbrojenia mają nieograniczone możliwości i ogromny zasięg, mogą też powodować gigantyczne zniszczenia.

Twórcy programu opowiadają o odbywającym się obecnie tajnym wyścigu zbrojeń oraz zaciekłej rywalizacji mocarstw w zbudowaniu pierwszej bazy na Księżycu.

 

 

Bake off: zawodowcy
(Bake Off – The Professionals)
Od środy 27 maja, godz. 20:55
Sezon 2 (10 odcinków)

Dwanaście zespołów profesjonalnych cukierników rozpoczyna rywalizację w kuchni Bake Off. Show prowadzą: komik Tom Allen oraz Liam Charles, utalentowany uczestnik programu z 2017 roku.

W drodze po zwycięstwo zespoły przygotowują wykwintne puddingi, przepyszne desery i spektakularne wypieki! W roli sędziów występują doświadczeni oraz uznani cukiernicy: Cherish Finden oraz Benoit Blin.

Dieta dla ciebie
(The Perfect Diet for You)
Od poniedziałku 18 maja, godz. 20:55
Sezon 1 (3 odcinki)

Przełomowy eksperyment, podczas którego autorzy programu, powołując się na wiedzę ekspertów z takich dziedzin, jak genetyka, biochemia, neurobiologia, dietetyka oraz stosowana medycyna behawioralna, weryfikują najnowszą teorię na temat odchudzania. Teoria ta bazuje na badaniach naukowych, według których kluczem do zrównoważonego spadku wagi jest określenie przynależności do określonej grupy psychologicznej („plemienia dietetycznego”).

Jedynym sposobem na sukces w walce z nadwagą jest zrozumienie indywidualnych cech biologicznych organizmu oraz wynikających z nich konkretnych potrzeb. Naukowcy sprawdzają teorię na grupie 75 osób, którym będziemy towarzyszyć podczas wzlotów i upadków na drodze indywidualnych programów dietetycznych. Czy eksperyment się powiedzie?

George Clarke: stary nowy dom
(George Clarke’s Old House New Home)
Od wtorku 19 maja, godz. 20:55
Sezon 6 (5 odcinków)

Architekt George Clarke odwiedza właścicieli starych domów i pomaga je odrestaurować zgodnie ze stylem architektonicznym, w którym powstały. Zbudowane setki lat temu budynki nie zawsze odpowiadają potrzebom współczesnych mieszkańców. George Clarke proponuje wygodne rozwiązania na miarę XXI wieku z jednoczesnym poszanowaniem wartości historycznej każdego z domów.

Przebudowuje m.in. powstały w XVI wieku wiejski dom w Cotswolds, w którym czeka na niego wiele niemiłych niespodzianek. Podczas remontu edwardiańskiego szeregowca w południowym Londynie więcej uwagi musi poświęcić oryginalnym elementom wystroju. Powraca też do przepięknej wiktoriańskiej willi w Ormskirk, aby zobaczyć, jak przebiega drugi etap renowacji.

 

 

Pies uwielbia książki
(Dog Loves Books)
Od poniedziałku 4 maja, godz. 16:30
Sezon 1, część 1 (26 odcinków)

Pies jest oszczędny w słowach. Z kolei Mops to rozgadany zwierzak o wielu talentach. Stanowią oni zgraną parę przyjaciół, którzy uwielbiają książki. Gdy Pies co wieczór zamyka swoją księgarnię, wspólnie wybierają z półki jedną z książek i przenoszą się w nieznane.

W każdym z książkowych światów czeka na nich ekscytująca przygoda oraz tajemnica do rozwiązania. Pies i Mops pomagają m.in. Sherlockowi Holmesowi oraz kapitanowi piratów. To niesamowite, czego można się dowiedzieć z książek.

Serial animowany dla przedszkolaków powstał na podstawie obsypanej nagrodami i popularnej w Wielkiej Brytanii serii książek autorstwa Louise Yates.

Teletubisie
(Teletubbies)
Od poniedziałku 4 maja, godz. 14:05
Sezon 1, część 3 (60 odcinków)

Urocze Tinky Winky, Dipsy, Laa-Laa i Po wracają na antenę w lekko unowocześnionej odsłonie, bo chcą być gotowe na spotkanie z przedszkolakami XXI wieku.

Teletubisie idą z duchem czasu – na brzuszkach mają nowe ekrany dotykowe, na których wyświetlają filmy nakręcone z perspektywy dziecka. Bohaterom towarzyszą nowoczesne urządzenia, m.in. interaktywny telefon Tubby Phone czy nowa maszyna do robienia tubisiowego kremu.

Andy i podwodny świat
(Andy’s Aquatic Adventures)
Od niedzieli 3 maja, godz. 10:10
Sezon 1, część I (15 odcinków)

Andy Day podróżuje po całym świecie, by przyglądać się zwierzętom zamieszkującym morza, rzeki, jeziora oraz ich wybrzeża. Każda z wypraw w podwodny świat to ważna misja z parku przyrodniczego Safari World, w którym Andy na co dzień pracuje. W rozwiązaniu każdego z zdań pomocne okazuje się podpatrywanie zachowań różnorodnych zwierząt, co Andy czyni
z ogromną przyjemnością i właściwym sobie zaciekawieniem.

Program powstał z wykorzystaniem fragmentów produkcji przyrodniczych BBC Studios Natural History Unit. Dzięki zastosowaniu efektów specjalnych oraz technologii CGI Andy może przenosić się w różne zakątki naszej planety, zmniejszać do rozmiarów dowolnego zwierzęcia i płynnie wtopić w akcję.

Katie Morag i najgorszy dzień w życiu
(Katie Morag & The Worst Day Ever)
Sobota 2 maja, godz. 12:20

Katie Morag jest pomysłową rudowłosą dziewczynką, która mieszka z rodziną na pięknej szkockiej wyspie Isle of Struay. Czas spędza głównie w towarzystwie irytującego młodszego brata, zapracowanych rodziców oraz ukochanej przyjaciółki. Jest bardzo ciekawa świata i często wpada w tarapaty, z których za każdym razem wyciąga ją niezawodna babcia.

Ojciec Katie wynajmuje sklep i pocztę od pana, który wyprowadził się do Edynburga. Gdy ten decyduje się wrócić do domu, by zamieszkać w nim ze swoją nową żoną, świat Katie wywraca się do góry nogami. Oznacza to, że jej rodzinę czeka przeprowadzka.

Charlie i Lola
(Charlie and Lola)
Od poniedziałku 4 maja, godz. 06:15
Sezony 1 i 2 (52 odcinki)

Sympatyczny serial przedstawiający codzienne przygody siedmioletniego Charliego i jego zadziornej młodszej siostry Loli. Krótkie animowane opowieści powstały na podstawie książek obrazkowych autorstwa Lauren Child.

Charlie to kochający, cierpliwy i bardzo bystry chłopiec. Jego 5-letnia siostra jest bardzo zabawna i lubi psocić. Rodzeństwo co dzień wspólnie mierzy się z wyzwaniami oraz problemami, które napotyka każde małe dziecko – od pierwszego wypadającego zęba po stres związany z pierwszym klasowym zdjęciem. Charlie i Lola wyciągają wnioski z każdego z tych zdarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *