Marzec na kanale National Geographic

Kanał National Geographic przygotował na marzec propozycję bloków tematycznych, które są prawdziwą gratką dla fanów motoryzacji, lotnictwa i historii. Coś dla siebie znajdą też wszyscy, którzy uwielbiają odkrywać tajemnice otaczającego świata i oglądać niezwykłe zjawiska przyrodnicze. Widzowie będą mieli szansę przyjrzeć się też bliżej postaciom Jane Goodall czy Dian Fossey, a także sprawdzić, co o swojej kultowej produkcji dotyczącej katastrofy Titanica, myśli po latach James Cameron.
 

 
JANE
Jane
Premiera w niedzielę 18 marca o godz. 21:00
(1×120 min)
Dokument „Jane” to prawdziwy skarb. Do jego produkcji wykorzystano materiały, których nigdy dotąd nie pokazano światu. Poznajemy historię Jane Goodall, jednej z najsłynniejszych badaczek szympansów, przez pryzmat jej wczesnych wypraw i badań w Tanzanii, małżeństwa z operatorem filmowym Hugo van Lawickiem. Przede wszystkim zbliżymy się jednak do szympansów, które były jej pasją i przedmiotem wieloletnich badań.
Dokument „Jane” będzie miał swoją premierę w ramach bloku programowego „IKONY NATIONAL GEOGRAPHIC”, w skład którego wejdą najlepsze z najnowszych produkcji.

 • Kto zabił Dian Fossey? – emisja w niedzielę 18 marca od godz. 18:00
  Samotne dzieciństwo, a następnie samotna walka o ochronę goryli górskich – tak w kilku słowach można opisać życie słynnej badaczki małp Dian Fossey. Całe swoje życie – przerwane brutalnie w 1985 roku – poświęciła gorylom górskim. Tajemnica jej śmierci nie została wyjaśniona, a zasadność wydanego w tej sprawie wyroku jest od dawna podważana. „Kto zabił Dian Fossey?” – odpowiedź na to pytanie przybliży trzyodcinkowa seria dokumentalna, której producentem wykonawczym jest James Marsh, zdobywca Nagrody Akademii Filmowej za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.
 • Najsłynniejsza tygrysica świata – emisja w niedzielę 18 marca o godz. 23:00 
  Machli, znana jako Królowa Ranthambore, to najsłynniejsza tygrysica świata. Jej charakterystyczne umaszczenie na policzku uczyniło ją łatwo rozpoznawalną. Była tak sławna, że jej wizerunek wymalowany został na ścianach stacji kolejowej w Indiach. Żyła dłużej niż większość tygrysów, potrafiła upolować krokodyla 2 razy większego od siebie i obronić swoje terytorium przed samcami. W produkcji „Najsłynniejsza tygrysica świata” poznamy jej niezwykłą, pełną wzlotów i upadków historię. Zobaczymy, dlaczego po 11 latach, Machli została zmuszona do opuszczenia swojego terytorium i rozpoczęcia walki o życie na nowym terenie.
 • „Titanic”: 20 lat później – emisja w niedzielę 18 marca o godz. 00:00
  20 lat po premierze kultowego filmu o katastrofie jednego z największych statków pasażerskich, eksperci wymieniają się najnowszymi ustaleniami w sprawie jednej z najbardziej znanych katastrof. James Cameron powróci do swojej produkcji i na nowo przeanalizuje wybrane sceny. Z pomocą przyjdą mu najnowsze podwodne zdjęcia, symulacje komputerowe i badania naukowców. Jak James Cameron oceni z perspektywy czasu swoje scenariuszowe i reżyserskie wybory?

ALARM NA LOTNISKU 
Airport security 3: Peru
Premiery w poniedziałki od 5 marca o godz. 22:00 
(8×60 min)
W trzecim sezonie „Alarmu na lotnisku” wylądujemy w porcie lotniczym Lima-Jorge Chávez w Limie. To największe lotnisko w Peru i główny hub w Ameryce Łacińskiej. Największe wyzwanie dla ochrony to przemyt kokainy. Policja antynarkotykowa jest tu w gotowości 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, by wychwycić wszystkie możliwe sposoby przemytu: połykanie kapsułek, zaszywanie narkotyków w ubraniach i wiele innych wymyślnych sposobów, stosowanych przez przemytników. Zobacz z bliska, jak wygląda alarm na lotnisku z perspektywy znanej wyłącznie wybranym.
NISZCZYCIELSKIE ŻYWIOŁY 
Weather gone viral 3
Premiery w środy od 21 marca o godz. 21:00 
(7×60 min)
Od wirujących tornad, przez ulewne deszcze, po wstrząsające huragany – seria „Niszczycielskie żywioły” daje widzom niespotykany dotąd dostęp do najbardziej niezwykłych zjawisk meteorologicznych z całego świata. Każdy odcinek pokazuje najbardziej ekstremalne sytuacje zarejestrowane przez kamerę. Zobaczymy w akcji tych, którzy mieli szansę zmierzyć się z najbardziej zdradliwymi warunkami pogodowymi. Poznamy też meteorologów, którzy stają na linii frontu z Matką Naturą. To nigdy nie jest łatwe i jak się okaże, czasem reporter próbujący uchwycić niebezpieczne wydarzenia sam staje się ich głównym bohaterem. Te ekscytujące, dramatyczne i niewiarygodne ujęcia będą trzymać nas w napięciu, a narracja i grafika ułatwią zrozumienie tych niezwykłych zjawisk.
CAR S.O.S. 
Car S.O.S. 6
Premiery w czwartki od 22 marca o godz. 22:00 
(10×60 min)
Seria „Car S.O.S.” wraca na kanał National Geographic. W szóstej już serii Tim Shaw i mechanik Fuzz Townshend tchną życie w samochodowe klasyki. Zobaczymy wśród nich Lancię Delta Integrale z lat 90., Citroena DS z lat 60., samochód rajdowy Peugeot 205 z lat 80. i MGA z lat 50. XX wieku. W najnowszej serii „Car S.O.S.” pojawią się też goście specjalni, którymi będą aktor James Nesbitt i legenda rajdu Monte Carlo Paddy Hopkirk.
BLOK PROGRAMOWY „EKOLOGICZNY KONIEC ŚWIATA” 
Eco Doomsday Stunt
Emisja w sobotę 4 marca od godz. 18:00
Wizje końca świata towarzyszą ludzkości niemal od jej początków. Przedstawiają je malarze, o zagładzie Ziemi powstają filmy katastroficzne. W bloku programowym „EKOLOGICZNY KONIEC ŚWIATA” zebraliśmy najbardziej realistyczne wizje apokalipsy. Co stałoby się z ludzkością, gdyby wszystkie wulkany wybuchły w jednej chwili? Czy umielibyśmy przetrwać zlodowacenie? A może wkrótce to woda stanie się najbardziej deficytowym surowcem na naszej planecie?

 • Ewakuacja Ziemi odcinek pt. „Piekło na Ziemi” – emisja w sobotę 4 marca o godz. 17:55 
  Co by się stało, gdyby wszystkie wulkany świata wybuchły jednocześnie? W programie przyjrzymy się temu przerażającemu scenariuszowi, poprzez naukową analizę rzeczywistych aktywności wulkanicznych. Potencjalną przyczyną mogłaby być kolizja naszej planety z pierwotną czarną dziurą – hipotetycznym ciałem niebieskim, będącym pozostałością po Wielkim Wybuchu. Ziemia, mimo dotkliwych uszkodzeń, prawdopodobnie by przetrwała, jednak fala uderzeniowa poruszyłaby komory wulkaniczne znajdujące się poniżej każdego systemu wulkanicznego.
 • Ewakuacja Ziemi odcinek pt. „Ciemność i mróz” – emisja w sobotę 4 marca o godz. 18:55 
  W kolejnym odcinku serii „Ewakuacja Ziemi” zobaczymy, co może stać się z Ziemią, kiedy dziwne siły usuną ją z orbity Słońca i zepchną w zimne i ciemne otchłanie kosmosu.
 • Ewakuacja Ziemi odcinek pt. „Gigantyczna burza” – emisja w sobotę 4 marca o godz. 20:00 
  Jak wyglądałoby życie na Ziemi, gdyby wciąż nawiedzały ją niszczycielskie żywioły? Czy ludzkość zniosłaby intensywną, niekończącą się burzę? Program pokazuje potencjalne skutki bagatelizowania efektu cieplarnianego, które mogą zakłócić harmonię w środowisku, a nawet doprowadzić do wyginięcia rasy ludzkiej. Klimatolodzy, fizycy, geolodzy i antropolodzy katastrof przyjrzą się powstałym w wyniku wzrostu temperatury Ziemi tornadom, promieniowaniu gamma i jądrowemu, czy silnym huraganom. Może okazać się, że jedyną nadzieją dla ludzi będzie próba zmierzenia się z tymi zjawiskiem i przystosowanie do życia w zupełnie nieznanej dotąd rzeczywistości.
 • Wojna o wodę – emisja w sobotę 4 marca o godz. 21:00 
  Bez niej nie możemy przetrwać dłużej niż trzy dni. Woda słodka stanowi na naszej planecie jedynie około trzech procent zasobów, z czego niecały jeden procent jest dostępny dla człowieka. Dzisiaj, kiedy ponad miliard ludzi cierpi z powodu braku wody pitnej, jesteśmy zmuszeni przyjąć do wiadomości, że zmierzamy ku przyszłości, w której świeża woda pitna będzie w wielu częściach świata ograniczona, droga i poza zasięgiem części społeczeństwa. Program podejmuje śledztwo, mające ukazać, kto kontroluje zasoby wody na całym świecie.
 • Węgiel, klimat i gospodarka – emisja w sobotę 4 marca o godz. 22:50 
  Dokument prezentuje, w jaki sposób zróżnicowane amerykańskie społeczeństwo zmaga się z dziedzictwem przemysłu węglowego i zadaje pytanie, jaka powinna być jego przyszłość. Spalanie tego paliwa ma obecnie największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza. To z kolei przyczynia się do rozwoju wielu chorób, takich jak astma czy nowotwory. Spalanie węgla wpływa na dokonujące się zmiany klimatyczne na całym świecie.

AIR FORCE ONE BEZ TAJEMNIC 
Air Force One: America’s Flagship
Emisja we wtorek 13 marca o godz. 22:00
(1×60 min)
Chcesz przeżyć niezwykłą podróż samolotem prezydenta Stanów Zjednoczonych? Masz niespotykaną okazję obejrzeć prezydencką sypialnię i miejsca, do których niemal nikt nie ma na co dzień dostępu. Możesz też zobaczyć z bliska niezwykłą technologię wykorzystaną w jedynej takiej maszynie na świecie – Air Force One. Spotkaj się z prezydenckim pilotem i niestrudzoną załogą, której powierzono obsługę tego podniebnego centrum dowodzenia. Udaj się w trudną podróż z prezydentem George’em W. Bushem po atakach z 11 września i zobacz, jak wyglądał pierwszy lot nowego prezydenta USA – Baracka Obamy. Poznaj też najnowszy model maszyny, który zastąpi w najbliższych latach wysłużonego Boeinga 747.
Dokument „Air Force One bez tajemnic” zostanie wyemitowany w ramach BLOKU PROGRAMOWEGO „NIEBYWAŁE SAMOLOTY”, w ramach którego zaplanowano również:

 • Rozbiórka gigantów: odrzutowce – emisja we wtorek 13 marca o godz. 21:00 
  Jest ich kilka milionów. Ważą dziesiątki ton. To części, z których zbudowane są lotnicze bestie. W dokumencie „Rozbiórka gigantów: odrzutowce” przyjrzymy się każdej z nich, by zrozumieć, jak działają, za co odpowiadają i jak istotne jest, by wszystko funkcjonowało bez zarzutu, kiedy maszyna wzbija się tysiące metrów nad ziemię.
 • Giganty w powietrzu – emisja we wtorek 13 marca o godz. 23:00 
  Czołg, helikopter, samolot, samochód bojowy, wagon kolejowy, a nawet słoń czy nosorożec – choć w pierwszej chwili ciężko to sobie wyobrazić – są przewożone transportem lotniczym. Wszystko dzięki gigantycznym samolotom, które są w stanie przewieźć ładunki ważące kilkadziesiąt ton. Jak to możliwe, że takie kolosy są w stanie wzbić się w niebo? Odpowiedź na to pytanie przybliży dokument „Giganty w powietrzu”.

BLOK PROGRAMOWY „ROSJA DZIŚ” 
Emisja w sobotę 17 marca od godz. 21:00

Mocarstwo skrywające wiele tajemnic – tak pokrótce opisać można Rosję w dowolnym okresie jej istnienia, także w XXI wieku. Blok programowy „ROSJA DZIŚ” ma na celu ukazanie sekretów tego państwa i jego władz. Staniemy oko w oko z Władimirem Putinem, będziemy śledzić rajd motocyklistów z budzącej grozę grupy „Nocne Wilki” i dowiemy się, co czeka tych, którzy Rosję zawiodą.

 • Putin: prawdziwa twarz – emisja w sobotę 17 marca o godz. 21:00 
  Słynny z butnych wypowiedzi i aroganckich demonstracji siły Władimir Putin jest jednym z nielicznych ludzi na świecie, którzy mają tak wielką władzę, by robić to, na co mają ochotę i pozostać bezkarnym. Jest to historia niesławnego światowego przywódcy opowiedziana przez ludzi, którzy wiedzą o nim znacznie więcej niż można usłyszeć z Kremla lub wyczytać z gazet. Przed kamerą zobaczymy dr. Roberta Gatesa, byłego sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych, Marinę Litwinienko, wdowę po byłym oficerze KGB, Aleksandrze Litwinience, Platona, który fotografował Władimira Putina podczas sesji do wydania specjalnego magazynu Time (rosyjski prezydent został ogłoszony w nim „Człowiekiem 2007 roku”), byłego dyrektora CIA Leona Panetta, Billa Browdera, założyciela spółki Hermitage Capital uznanego za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Rosji, byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę oraz współzałożycielkę feministycznej grupy Pussy Riot Nadię Tołokonnikową.
 • Świat bez cenzury – Nocne Wilki – emisja w sobotę 17 marca o godz 22:00 
  Były korespondent wojenny Michael Ware wyrusza do Kijowa, by stamtąd dotrzeć do Donbasu – miejsca, w którym wciąż szaleje wojna. Ware spotka się tam z miejscowym szefem „Nocnych wilków”, proputinowskiego gangu motocyklowego, wspierającego separatystów walczących w imię Rosji na wschodzie Ukrainy. Ware odwiedzi miejsca, w których stoczono najkrwawsze bitwy. Następnie, wraz z motocyklistami, wyruszy do siedziby głównej „Wilków”, by wreszcie dotrzeć do Moskwy i spotkać się z liderem klubu, Aleksandrem Załdostanowem ps. „Chirurg”.
 • Litwinienko: uciszyć zdrajcę – emisja w sobotę 17 marca o godz. 23:00 
  Czy po ponad 10 latach od śmierci Aleksandra Walterowicza Litwinienki wiemy już wszystko o motywach i przebiegu tamtej zbrodni? Kogo na łożu śmierci oskarżała sama ofiara? Dlaczego zdaniem brytyjskiego sądu za zabójstwem Aleksandra Litwinienki stać mógł sam Władimir Putin? Na te i szereg innych pytań odpowie najnowsza produkcja National Geographic pt. „Litwinienko: uciszyć zdrajcę”. Widzowie zobaczą w niej kolejne etapy długiego dochodzenia policyjnego, które przez lata objęte było tajemnicą.

MARATON PROGRAMOWY „KATASTROFA W PRZESTWORZACH” 
Emisja w poniedziałek 19 marca od godz. 16:00

„Katastrofa w przestworzach” finałowy odcinek 17. Sezonu – emisja we wtorek 20 lutego o godz. 21:00 
Na pustyni Mojave w Kalifornii koncern Virgin Galactic testuje rewolucyjny samolot skonstruowany do lotów suborbitalnych – Space Ship Two. Kiedy maszyna dochodzi do prędkości dźwięku, rozpada się i spada na ziemię. Prace nad komercyjnymi podróżami kosmicznymi wciąż trwają, dlatego śledczy muszą jak najszybciej ustalić, co zawiodło. To w ich rękach spoczywa przyszłość pozaziemskich wycieczek.
MARATON PROGRAMOWY MEGALOTNISKO W DUBAJU 
Ultimate Airport Dubai Stunt
Emisja we wtorek 20 marca od godz. 21:00 
(4×60 min)
Seria „Megalotnisko w Dubaju” pozwala nam wejść w sam środek największego na świecie międzynarodowego lotniska, które obsługiwane jest przez zespół 70 tysięcy osób. Jest ono domem dla Emirates – dla jednej z największych linii lotniczych na świecie. Zobaczymy prawdziwe historie ludzi, którzy przez całą dobę dbają o bezpieczeństwo i komfort pasażerów na lotnisku obsługującym 350 tysięcy lotów i 75 milionów osób rocznie.
BLOK PROGRAMOWY „BYŁA SOBIE PLANETA” 
Emisja w niedzielę 25 marca od godz. 18:00

Wciąż niewiele o niej wiemy, choć żyjemy na niej od setek tysięcy lat. Ziemia w wielu aspektach pozostaje dla nas zagadką. W bloku programowym „BYŁA SOBIE PLANETA” National Geographic odpowie na część pytań, które zadajemy sobie od najmłodszych lat, np. jak wyglądało powstawanie Ziemi albo co znajduje się w jej wnętrzu.

 • Stworzenie Ziemi – emisja w niedzielę 25 marca o godz. 18:00  
  Wyobraźmy sobie, że całe dzieje planety Ziemi, już od samych narodzin, zostały zarejestrowane przez kamery filmowe. Ten program przedstawia tę nieprawdopodobną sytuację w formie rekonstrukcji i zaskakujących zdjęć. Dzięki niesamowitej technologii zabieramy widza w epicką podróż w czasie, rozpoczynając od gwałtownych narodzin naszej planety cztery i pół miliarda lat temu. Dalej pokonujemy epokę lodowcową, potężne wybuchy wulkaniczne, okres panowania dinozaurów i czasy pierwszych ludzi. Po raz pierwszy widzowie będą mogli zobaczyć niezwykłą historię naszej planety w jednym, płynnym ruchu kamery.
 • Mamut z Syberii – emisja w niedzielę 25 marca o godz. 20:00 
  Dwaj amerykańscy naukowcy, paleontolog Trevor Valle i archeolog Tim King, wybierają się w podróż na Syberię, by spełnić swoje marzenie – odnaleźć ślady mamuta włochatego. Na jednym z największych mamucich cmentarzysk świata – zamarzniętej górze Mus-Chaja chcą znaleźć wskazówki dotyczące życia mamutów. Syberia to jednak teren, na którym trzeba zmierzyć się nie tylko z ostrym klimatem, ale też mieszkańcami, którzy żyją z nielegalnego handlu ciosami mamutów i Nieńcami – rdzennymi mieszkańcami tych terenów, którzy nie będą przyjaźnie nastawieni do badaczy.
 • Rentgen Ziemi – PREMIERA w niedzielę 25 marca o godz. 21:00 
  Myślisz, że wiesz wszystko o planecie, którą zamieszkujesz? To pomyśl jeszcze raz i przygotuj się na zadziwiający, dwugodzinny film dokumentalny „Rentgen Ziemi”. Wykorzystując najnowsze technologie, przyjrzymy się, jak wygląda nasza planeta od środka. Poznajmy historię i przyszłość Ziemi.
 • Wyprawa do wnętrza Ziemi – emisja w niedzielę 25 marca o godz. 22:00 
  Wyprawa do wnętrza Ziemi” zabiera widza do wnętrza naszej planety w jednym ujęciu. Przy użyciu spektakularnych efektów specjalnych przebijamy się przez cztery tysiące mil warstwy skalnej, by odkryć świat ukryty pod naszymi stopami. Doświadczymy trzęsień ziemi w uskoku San Andreas, wybuchów wulkanu, spotkamy dziwaczne stworzenia zamieszkujące jaskinie, wejdziemy do jaskiń pełnych ogromnych kryształów – wszystko to znajduje się w środku planety. Schodząc na dół poznamy historię naszej planety, warstwa po warstwie. Dowiemy się jak prehistoryczne lasy stały się dzisiejszym paliwem, będziemy świadkami śmierci dinozaurów, zobaczymy formowanie stalaktytów i złota. Głębiej, poza zasięgiem jakiejkolwiek kopalni, znajdziemy cuda, które ciężko sobie wyobrazić: tornada ciekłego metalu, lasy z żelaza, aż dotrzemy do najdziwniejszego, najbardziej tajemniczego miejsca – do jądra Ziemi.
 • Ewakuacja Ziemi – premiera w niedzielę 25 marca o godz. 23:00 
  Co byśmy zrobili, gdyby zamieszkiwany przez nas glob był o krok od zniszczenia? „Ewakuacja Ziemi”, przy pomocy nowoczesnych technologii sprawdza przerażające, aczkolwiek prawdopodobne z naukowego punktu widzenia scenariusze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *