Marzec na kanale Polsat Viasat History

W nadchodzącym miesiącu Polsat Viasat History szczególnej uwadze poleca: – program „Zagadka kości: rewolucja płci”, który przedstawia nowe dowody na to, że tradycyjny i przez wieki uważany za naturalny podział na mężczyzn-łowców i kobiety-zbieraczki może okazać się nie do końca prawdziwym.

 

– program dokumentalny „Epidemia: wielka zaraza w Londynie” opowiadający o wielkiej zarazie, która dotknęła Londyn w XVII w. i zabiła 25 procent ówczesnych londyńczyków. W programie lekarz Xand van Tulleken, archeolożka Raksha Dave i dziennikarz John Sergeant odkrywają niezwykłe podobieństwa między epidemią COVID-19, a wielką zarazą, dowiadują się, jak wyglądał dystans społeczny w XVII w. i jak współczesne „zamknięcia” przypominają dawne kwarantanny.

– dokument „Kobiety, które walczyły z Hitlerem” przedstawiający historie niemieckich kobiet, które stały się członkiniami ruchu oporu i walczyły z nazizmem wszelkimi dostępnymi im środkami.

– serię „Wspomnienia z Wielkiej Wojny” opowiadający historie osób, których życie przez wybuch I wojny światowej zmieniło się w niewyobrażalny sposób.

Zagadka kości: rewolucja płci

Poniedziałek 8 marca, godz. 22:05

Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia naturalna/ archeologia
Tytuł oryginalny: Riddle of the Bones: Gender Revolution
Rok: 2019

Mężczyźni-łowcy i kobiety-zbieraczki: taki znamy podział ról od czasów prehistorycznych. Przez wieki uznawano, że mężczyzna-łowca był żywicielem rodziny, a tym samym od zarania dziejów ludzkości stał na szczycie drabiny społecznej. Dzięki tej teorii pierwsi archeolodzy w XIX i na początku XX wieku uznali ten stan rzeczy za sytuację „naturalną”.

Dziś naukowcy nie są już tego pewni. Okazuje się, że część odkryć nie pasuje do tego obrazu i na jaw wychodzi coraz więcej błędnych interpretacji. Metody naukowe zwykle stosowane w kryminalistyce pomagają badaczom na całym świecie uzyskać nowe spojrzenie na tę kwestię.

Epidemia: wielka zaraza w Londynie

Premiera: niedziela 7 marca, godz. 21:00

Sezon: 1
Liczba odcinków: 3 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ nauka
Tytuł oryginalny: Epidemic: The Great Plague
Rok: 2020

355 lat przed COVID-19 przez Wielką Brytanię przetoczyła się inna pandemia: wielka zaraza z 1665 r. W samym Londynie zabiła wówczas 100 tysięcy osób, czyli 25 procent ówczesnych mieszkańców miasta i kolejne 100 tysięcy w pozostałych częściach kraju. W programie dokumentalnym lekarz Xand van Tulleken, archeolożka Raksha Dave i dziennikarz John Sergeant odkrywają niezwykłe podobieństwa między tymi dwiema epidemiami.

Dowiemy się, jak wyglądał dystans społeczny w XVII w., jak współczesne „zamknięcia” przypominają dawne kwarantanny, oraz że bielenie — najczęściej stosowana metoda czyszczenia domów po zarazie — mogło być równie skuteczne, jak współczesne środki odkażające. Nowe dowody obalają długo powtarzane tezy, że to szczury i pchły były odpowiedzialne za rozprzestrzenianie dżumy. W programie zobaczymy prawdziwych winowajców.

Kobiety, które walczyły z Hitlerem

Poniedziałek 8 marca, godz. 21:00

Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ biografie
Tytuł oryginalny: The Women Who Fought Hitler
Rok: 2019

Pochodziły z różnych warstw społecznych i wcześniej były wzorowymi obywatelkami III Rzeszy. Grupa niemieckich kobiet, które stały się członkiniami ruchu oporu, walczyła z nazizmem wszelkimi dostępnymi im środkami. Robiły to mimo przemocy ze strony aparatu władzy nazistowskich Niemiec i terroru gestapo. Choć bały się o swoje życie, narażając się na donosy ze strony sąsiadów
oraz krewnych, przekazywały poufne informacje, rozpowszechniały antynazistowskie ulotki i ratowały Żydów.

Po aresztowaniu były więzione, wywożone do obozów, a nawet rozstrzeliwane. Po 1945 roku, pomimo ich odwagi, na długo o nich zapomniano. Dziś ich historie wychodzą na jaw. Wśród tych dzielnych kobiet były między innymi: urzędniczka ministerstwa propagandy Libertas Schulze-Boysen, dziennikarka Ruth Andreas-Friedrich i studentka Sophie Scholl.

Wspomnienia z Wielkiej Wojny

Premiera: w dni powszednie od poniedziałku 15 marca, godz. 21:00

Sezon: 1
Liczba odcinków: 8 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ wojna
Tytuł oryginalny: Great War Diaries
Rok: 2014

Kiedy w lipcu 1914 roku w Europie wybuchła wojna, ludzie we wszystkich zaangażowanych w nią krajach wierzyli, że skończy się ona przed Bożym Narodzeniem. Nie zdawali sobie sprawy, jak bardzo się mylą. Pozornie drobny konflikt w Bośni szybko eskalował, stając się pierwszą w historii prawdziwą wojną globalną, zupełnie nową, toczoną przy użyciu nieznanych wcześniej środków i technik.

Do listopada 1918 roku zginęło dziesięć milionów ludzi, a polityczna mapa świata została nakreślona na nowo. Umysły i postawy ludzi zmieniły się na zawsze, zaczęła się epoka współczesna. Wojenny chaos ogarnął miliony zwykłych mężczyzn, kobiet i dzieci, których życie zmieniło się w niewyobrażalny sposób. Oto ich historie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *