Prasa - Ksiązka

„Matematyka w cyfrowym świecie” – konkurs „Gazety Wyborczej” i Fundacji mBanku dla uczniów podstawówek

Do końca października br. uczniowie szkół podstawowych mogą wziąć udział w konkursie „Matematyka w cyfrowym świecie”. Konkurs jest częścią akcji „Matematyka się liczy” prowadzonej przez „Gazetę Wyborczą” i Fundację mBanku, której finał odbędzie się podczas 5. Festiwalu Matematyki 1 grudnia br. w Warszawie.

W tym roku odbywa się już kolejna edycja akcji „Matematyka się liczy”. Jej organizatorzy chcą pokazać, jak ważną dziedziną w naszym życiu jest matematyka, a także udowodnić, że to, w jaki sposób opowiada się o„królowej nauk” i jej naucza, to podstawa sukcesu. Atrakcyjne i nowoczesne formy przekazu wzbudzające i pielęgnujące naturalną ciekawość wśród uczniów przekładają się często na późniejsze wybory i życie najmłodszych.

Warto więc wskazywać uczniom, że niemal każde urządzenie elektroniczne działa dzięki pracy programistów: czy jest to pralka czy samochód, komórka czy gra komputerowa. Wszystko to zawdzięczamy cyfrowemu zastosowaniu matematyki. W realnym świecie natykamy się na nią na każdym kroku. Ale jak odszukać ją w świecie wirtualnym? I jak przekuć cyfry i logikę w działanie? A przede wszystkim – jak zachęcić dzieci do takiej aktywności?

Aby wziąć udział w konkursie „Matematyka w cyfrowym świecie”, należy pokazać innym, gdzie – mimo, że pozornie tego nie zauważamy – ukrywa się geniusz „królowej nauk” i jak ważną rolę matematyka odgrywa w codziennym życiu.

Następnie – w kreatywny sposób, tj. za pomocą filmu, serii zdjęć, grafiki, infografiki, prezentacji (tradycyjnej, przygotowanej ręcznie lub komputerowej) – wskazać miejsca, w których, choć jej nie widać, istnieje.

Uczniowie szkół podstawowych mogą przesyłać organizatorom konkursu swoje pomysły do 31 października br. Zgłoszenia można kierować drogą elektroniczną – na adres mailowy: matematyka@wyborcza.pl lub tradycyjną pocztą – na adres Agora SA, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa, z dopiskiem „Gazeta Wyborcza”, dział WRP / Konkurs „Matematyka w cyfrowym świecie”.

Szczegóły akcji oraz regulamin: Wyborcza.pl/matematyka

Konkurs organizowany jest w ramach akcji „Matematyka się liczy” prowadzonej przez Fundację mBanku i „Gazetę Wyborczą”. Na jego laureatów czekają atrakcyjne nagrody finansowe. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas 5. Festiwalu Matematyki, który odbędzie się 1 grudnia w Warszawie! Szczegóły na ten temat – już wkrótce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *