TVP

I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumentach historycznych

W 1918 roku Rzeczpospolita odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli – rok 2018 to zatem dla nas, Polaków, szczególnie ważna data. Żeby zwrócić oczy świata na ten ważny dla nas wszystkich jubileusz, Telewizja Polska wraz z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, zamierzają uczcić go, organizując wspólnie wydarzenie na wielką skalę i o absolutnie wyjątkowym charakterze. We wrześniu przyszłego roku odbędzie się I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumentach historycznych!
 
Nurt wykonawstwa historycznego, który w ciągu ostatniego półwiecza przeżywa swój prawdziwy rozkwit, w wieku XX koncentrował się na muzyce powstałej w okresie od Średniowiecza do XVIII wieku, sporadycznie sięgając po późniejszy repertuar. W tym kontekście przywrócenie autentycznego brzmienia muzyce Fryderyka Chopina i kompozytorów jemu współczesnych, jest szczególnie ważne. Zbliżenie do oryginalnego brzmienia i mechaniki instrumentów, jakimi dysponował kompozytor, pozwala uchwycić niepowtarzalną specyfikę muzyki Chopina, z jej unikatową barwą, artykulacją i harmoniką, w dużej mierze zatracaną w interpretacjach na instrumentach współczesnych.
Krokiem milowym w przywracaniu autentycznego brzmienia dzieł Chopina i jemu współczesnych polskich kompozytorów będzie organizacja przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Telewizją Polską bezprecedensowego na skalę światową Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych. Pierwszy Konkurs zaplanowany jest na wrzesień 2018 roku i odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie, kolejne będą organizowane co pięć lat.
W założeniu uczestnikami Konkursu będą pianiści wszystkich narodowości w wieku od 18 do 35 lat. Jury konkursu tworzą znakomici przedstawiciele współczesnego świata muzycznego, należący jednocześnie do grona najwybitniejszych specjalistów z zakresu wykonawstwa historycznego. Harmonogram Konkursu przewiduje trzy etapy: pierwszy i drugi to recitale solowe, których repertuar – oprócz dzieł Chopina – będzie obejmował wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku. W trzecim etapie sześciu finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie doskonale znana polskiej publiczności legendarna Orkiestra XVIII Wieku.

Dla laureatów przewidziane są – poza nagrodami pieniężnymi – propozycje prestiżowych koncertów z Orkiestrą XVIII Wieku oraz projekty fonograficzne. Uczestniczący w konkursie pianiści będą mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji NIFC (Erard z 1838, 1849 i 1855, Pleyel z 1848 i 1854, oraz Broadwood z 1843), oryginały i kopie instrumentów z epoki, sprowadzone przez restauratorów i kolekcjonerów europejskich, a także instrument specjalnie zamówiony na Konkurs: kopię Buchholtza – warszawskiego instrumentu Fryderyka Chopina.
Konkurs na instrumentach historycznych łączy fundamentalne toposy naszej kultury: z jednej strony odwołuje się do antycznej idei pojedynku muzycznego (by wspomnieć choćby rywalizację Apolla z Marsjaszem), kultywowanej w tradycji europejskiej od Renesansu aż po dzień dzisiejszy, z bodaj najbardziej rozpoznawalnym na świecie Międzynarodowym Konkursem Chopinowskim w Warszawie; z drugiej strony może stać się swoistym wehikułem czasu, przenoszącym nas do pierwszych dekad XIX wieku, ze wspaniałą kulturą i wrażliwością tamtej epoki. Bardzo się cieszę, że wspólnie z Telewizją Polską będziemy mogli wzbogacić rok jubileuszu odzyskania niepodległości tym wydarzeniem i liczę, że stanie się ono stałym cyklicznym elementem polskiego życia muzycznego – mówi dr Artur Szklener, dyrektor NIFC.
– Nie wyobrażam sobie obchodów stulecia naszej niepodległości bez muzyki Fryderyka Chopina, nie wyobrażam sobie też, żeby muzyki tej zabrakło na antenach Telewizji Polskiej. Silne włączenie się w organizację I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach dawnych i, naturalnie, transmisja konkursu na antenach TVP to nasza misja, nasz obowiązek i zaszczyt. Telewizja Polska musi być medium prezentującym i eksponującym różne gusty, różne wrażliwości muzyczne dla różnych typów słuchaczy, ale nigdy na centralnym miejscu kultury wysokiej nie może zabraknąć kanonu muzyki klasycznej – dodaje Prezes TVP S.A. Jacek Kurski.
Jednym z głównych założeń programowych konkursu jest popularyzacja wykonawstwa na instrumentach z epoki. Szczególny nacisk zostanie zatem położony na realizację – wzorem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – wysokiej jakości przekazu telewizyjnego przez Telewizją Polską, a także stworzenie platformy multimedialnej, odpowiadającej potrzebom melomanów na całym świecie.
Wszelkie informacje dotyczące regulaminu konkursu, nagród, kalendarza oraz składu jury można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *