Sport w TVTVP

Mistrzostwa Europy siatkarek: Plan transmisji w TVP2 i TVP Sport

Dwukrotnie w historii polskie siatkarki stanęły na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy. Obecnie biało-czerwone dopiero pukają do światowej czołówki, ale w rozpoczynającym się w piątek czempionacie będą chciały sprawić niespodziankę. Transmisje ME w Telewizji Polskiej.

 

 

Mistrzostwa Europy kojarzą się polskim kibicom z okresem “Złotek”. Drużyna Andrzeja Niemczyka w 2003 roku zaskoczyła wszystkich. W półfinale po znakomitym widowisku 3:2 ograła Niemki, a w finale łatwo pokonała Turczynki, triumfując 3:0. W żadnym z setów meczu o złoto rywalki nie przekroczyły bariery siedemnastu punktów. Gwiazdą reprezentacji była zwłaszcza Małgorzata Glinka, która została wybrana MVP turnieju.

Złota historia powtórzyła się dwa lata później w Chorwacji. Polki drugi raz zostały mistrzyniami Europy, przez cały turniej przechodząc bez choćby jednej porażki. Finał był tym razem trudniejszy, bo Włoszki postawiły trudne warunki. W czterech setach lepsze okazały się jednak biało-czerwone, wśród których prym wiodła Dorota Świeniewicz.

W drodze na igrzyska 

Dziś tęsknimy za czasami zespołu legendarnego trenera Niemczyka. Obecna kadra to zespół młody, aspirujący dopiero do miejsc w czołówce. Powoli zaczynają je jednak osiągać. Sezon rozpoczęły od historycznego zwycięstwa w prestiżowym turnieju Montreux Volley Masters. Później niespodziewanie awansowały do Final Six Ligi Narodów, a pierwszą część sezonu kadrowego zakończyły turniejem kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Tokio. Mimo ambitnej postawy w decydującym meczu 1:3 uległy mistrzyniom świata z Serbii.

Marzenia o olimpijskim awansie zespół Jacka Nawrockiego musi przełożyć co najmniej na styczeń 2020 roku. Właśnie wtedy rozegrany zostanie europejski turniej kwalifikacyjny. Polki na razie nie mogą być pewne udziału w nim, gdyż ten zagwarantuje sobie siedem najlepszych drużyn rankingu CEV. Kluczowy będzie zatem występ w mistrzostwach Europy. Polki awansując do ćwierćfinału zagwarantują sobie kolejną szansę na igrzyska.

Turniej inny niż wszystkie

Po raz pierwszy w historii rywalizacja o mistrzostwo Europy odbędzie się w aż czterech krajach. Mecze będą rozgrywane w Budapeszcie (Węgry), Ankarze (Turcja), Bratysławie (Słowacja) i Łodzi. Stawka została powiększona do 24 zespołów, co wymusiło zmiany w systemie rozgrywania turnieju. Na początek rozegrana zostanie faza grupowa (cztery grupy po sześć zespołów), rozgrywana systemem każdy z każdym. Po cztery najlepsze reprezentacje awansują do 1/8 finału i od tego momentu turniej będzie rozgrywany według drabinki pucharowej.

Biało-czerwone w łódzkiej grupie B zagrają z reprezentacjami Włoch, Belgii, Słowenii, Ukrainy i Portugalii. Biorąc pod uwagę formę konkurentek pierwsze miejsce w grupie powinny zająć Włoszki, a o drugą lokatę bić będą się Belgijki i Polki. W przypadku awansu gospodynie w kolejnej rundzie będą mierzyć się z jednym z zespołów z grupy D, w którym zagrają Rosjanki, Niemki, Białorusinki, Słowaczki, Hiszpanki i Szwajcarki.

Podział na grupy:

Grupa A – Ankara: Serbia, Turcja, Bułgaria, Grecja, Francja, Finlandia

Grupa B – Łódź: Włochy, Polska, Belgia, Ukraina, Słowenia, Portugalia

Grupa C – Budapeszt: Holandia, Azerbejdżan, Chorwacja, Węgry, Rumunia, Estonia

Grupa D – Bratysława: Rosja, Niemcy, Białoruś, Słowacja, Hiszpania, Szwajcaria

Wszystkie mecze Polek w tegorocznych mistrzostwach Europy będzie można oglądać na antenach Telewizji Polskiej. Transmisje w TVP 2, TVP Sport, TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej. Ponadto w TVP Sport, TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej pokażemy medalowe rozstrzygnięcia – finał i spotkanie o brązowy medal.

Zawody skomentują Natalia Bamber-Laskowska i Jacek Laskowski. W studio pojawią się znakomici goście – były selekcjoner polskiej kadry Piotr Makowski, a także zawodniczki – Milena Sadurek, Magdalena Śliwa i Joanna Mirek.

 

23 sierpnia, godz. 20:30: Polska – Słowenia transmisja od 20:00 w TVP Sport, TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej

24 sierpnia, godz. 20:30: Polska – Portugalia transmisja od 20:00 w TVP Sport, TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej

25 sierpnia, godz. 20:30: Polska – Ukraina transmisja od 20:10 w TVP 2, TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej

27 sierpnia, godz. 17:30: Polska – Belgia transmisja od 16:40 w TVP Sport, TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej

28 sierpnia, godz. 20:30: Polska – Włochy transmisja od 20:10 w TVP 2, TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej

Mecze 1/8 finału, ćwierćfinał i półfinał w udziałem Polek w TVP Sport, TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej.

8 września, godz. 17:00: mecz o trzecie miejsce transmisja od 15:55 w TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej oraz od 17:00 w TVP Sport

8 września, godz. 19:30: finał transmisja od 18:05 w TVP Sport, TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *