MediaPolsatZapowiedzi TV

Najbardziej trujące zwierzęta – premiera na Polsat Viasat Nature

Od milionów lat w świecie zwierząt trwa wyścig zbrojeń. Czy to łowca, czy ofiara, zwierzęta udoskonaliły swoje oparte na truciznach mechanizmy ataku i obrony, a niektóre z nich wciąż odkrywane są przez naukę. W dwuodcinkowym programie „Najbardziej trujące zwierzęta”, którego premiera odbędzie się w poniedziałek, 4 października o 21:00 na kanale Polsat Viasat Nature, przedstawione zostaną jedne z najbardziej niebezpiecznych toksycznych zwierząt świata. Poznamy ich mechanizmy obronne – to w jaki sposób są zbudowane, z czego składa się ich jad, jak go używają, ale przede wszystkim dowiemy się jak przetrwać, gdy los zetknie nas z takim zwierzęciem.

 

W Australii są węże, których jedna kropla jadu może być śmiertelna

Na równinach Australii, gdzie pożywienia jest mało, a walka o zdobycz zacięta, drapieżniki rzadko dostają drugą szansę. Dlatego właśnie żyją tam najbardziej jadowite węże na świecie. Jednym z najbardziej toksycznych jest taipan. Na szczęście jest to płochliwe zwierzę, które będzie próbowało uciec, gdy spotka kogoś na swej drodze, jeśli ktoś w ogóle odważy się z nim zmierzyć. Wymiary taipana budzą respekt – jego średnia długość to półtora do dwóch metrów, ale zdarzały się doniesienia o osobnikach mierzących blisko trzy metry. Tajpan jest niezwykle zwinny ze względu na swoją smukłą sylwetkę. Jego kieł może sięgać nawet do 13 centymetrów długości, a ofiary lubi kąsać po kilka razy. Nie robi tego jednak z przymusu – przy jednym ukąszeniu dostarcza swojej ofierze średnio 120 miligramów jadu, który jest tak skoncentrowany, że może zabić 20 osób lub 40 tysięcy myszy. Jad taipanów może powodować niewydolność oddechową, paraliż i zatrzymanie akcji serca, a śmierć może nastąpić w ciągu pół godziny w sytuacji, gdy nie poda się antidotum. Na szczęście taipany polują głównie na małe ssaki i ptaki.

Stożki wcale nie atakują w ślimaczym tempie

Morderczy wyścig o zdobycz trwa także w głębinach mórz, zwłaszcza w płytkich wodach, gdzie toczy się walka o każdy kawałek koralowca. Ślimaki z reguły uważane są za nieszkodliwe i powolne mięczaki, ale zabójcze muszle stożków burzą ten wizerunek. To dlatego, że są one drapieżnikami, które do ataku i obrony używają długich, spiczastych strzałek jadowych. Każda centymetrowa strzałka ma na sobie około dwudziestu kolców. Te swoiste pociski wyrzucane są przy pomocy zwinnych ślimaczych języków. Ofiarami stożków najczęściej padają robaki, mięczaki (nawet ich własny gatunek) i ryby. Te ostatnie stanowią największe niebezpieczeństwo dla ludzi z powodu 200 różnych toksycznych związków, które składają się na ich jad. Ten toksyczny „koktajl” powoduje porażenie nerwów i niestety nie ma na niego antidotum. Jeśli człowiek zostanie ukąszony, to czeka go resuscytacja i wielogodzinne podawanie tlenu, inaczej z pewnością umrze.

Jednym z najbardziej jadowitych zwierząt na świecie jest pewien gatunek żab

„Poison dart frogs”, czyli żaby drzewołazowate, żyją w lasach Ameryki Południowej. Ich angielska nazwa pochodzi od faktu, że rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej używają toksyn wydzielanych przez skórę tych płazów do zatruwania strzałek do dmuchawek. Te jaskrawo ubarwione zwierzęta swoim umaszczeniem dają drapieżnikom do zrozumienia, że są niejadalne. Osiągają one zaledwie od jednego do sześciu centymetrów wielkości i są wyjątkowo toksyczne. Jest to głównie związane z tym co jedzą – żywią się między innymi mrówkami, a substancje toksyczne wytwarzane przez owady wydalają przez skórę. Ta trucizna może zabić dziesięciu ludzi lub 20 tysięcy myszy. W niewoli, żaba drzewołazowata nie produkuje jadu, ponieważ jej dieta się zmienia, ale i tak należy pamiętać, aby zachować ostrożność w kontaktach z tymi niepozornymi zwierzętami.

W programie „Najbardziej trujące zwierzęta” wykorzystano najnowsze osiągnięcia technologiczne,
w tym grafikę 3D, aby jak najlepiej ukazać te wyjątkowe, przerażające toksyczne stworzenia oraz sposób, w jaki atakują jadem swoje ofiary. Możemy się wiele nauczyć podczas obserwacji trujących zwierząt. Naukowcy po latach badań prowadzonych na różnych gatunkach stworzyli kilka leków
o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwnowotworowym.

Premiera dwuodcinkowej serii „Najbardziej trujące zwierzęta” w poniedziałek, 4 października o 21:00 na kanale Polsat Viasat Nature. Emisja kolejnego odcinka w poniedziałek, 11 października o 21:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *