MediaTVPZapowiedzi TV

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w TVP

W związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca Telewizja Polska przygotowała specjalną ofertę programową. Przez cały dzień TVP Info będzie prowadziło transmisje z centralnych uroczystości z udziałem najważniejszych przedstawicieli państwa.

Święto żołnierzy drugiej konspiracji – partyzantów antykomunistycznego podziemia obchodzone jest od 2011 roku z inicjatywy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. TVP Info już o godz. 8.30 będzie transmitować wystąpienie Premiera RP Mateusza Morawieckiego po specjalnym posiedzeniu Rady Ministrów. O godz. 10.00 transmisja z ceremonii złożenia wieńców przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w dawnej siedzibie NKWD i przed budynkiem Ministerstwa Sprawiedliwości.

W południe TVP Info będzie pokaże na żywo wystąpienie Premiera Morawieckiego z Cmentarza Wojskowego na Powązkach. O tej samej porze w Pałacu Prezydenckim Prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe i nominacje generalskie. O godzinie 15.00 TVP Info przeniesie się do Muzeum Wyklętych na Mokotowie skąd transmitować będzie m.in. obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem Prezydenta i Premiera. O godzinie 18.00 widzowie TVP Info obejrzą Apel Pamięci, zaś o godzinie 20.00 Mszę Świętą w katedrze św. Jana..

1 marca TVP1 o godz. 23.00 zaprosi na niezwykły film dokumentalny Arkadiusza Gołębiewskiego „Kochankowie z lasu” opowiadający historię partyzanckiej pary z legendarnego oddziału 11. Grupy operacyjnej NSZ na Mazowszu: Elżbiety Kozaneckiej ps. Basia, licealistki płockiej Jagielonki oraz jej ukochanego Ludomira Peczyńskiego ps. Władek, partyzanta NSZ.

Z kolei TVP Kultura wyemituje o godz. 20.00 film Jerzego Bugajskiego „Generał Nil”. Obraz jest opowieścią o ostatnich lat życia legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej, generała brygady Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”. Akcja filmu rozpoczyna się w momencie jego powrotu z zesłania w głąb Związku Sowieckiego, gdzie trafił po aresztowaniu w 1945 przez NKWD i kończy wykonaniem wyroku śmierci w mokotowskim więzieniu zimą 1953 roku.

TVP Historia przez cały czwartek będzie obecna tematyka Żołnierzy Wyklętych. O godz. 6.55 antena wyemituje film „Klamra” ukazujący przełomowe i tragiczne momenty w życiu żołnierza wyklętego pułkownika Adama Lazarowicza ps. „Klamra”. W rolę tytułowego bohatera wcielił się znakomity aktor Mariusz Bonaszewski.

O godz. 11:55 „Dzieci kwatery Ł”, znakomity film dokumentalny w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego przedstawiający prace ekshumacyjne na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim na tzw. Łączce. Następnie o 16:15 dokument Sławomira Górskiego „Historia Polski. WiN Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja”. Po nim o godz. 17:15 premiera programu „Taśmy bezpieki. Zabójstwa polityczne PRL-u, cz.2”, w którym Cezary Gmyz rozmawia z Mirosławem Sikorą o działaniach agentów wywiadu gospodarczego PRL.
O godz. 19:30 premiera filmu dokumentalnego „Feliks Selmanowicz ps. Zagończyk” w reż. Łukasza Korwina.

TVP3 wyemituje o godz. 08:00 /14:15 /23:35 dokument Jacka Frankowskiego „Inka – są sprawy ważniejsze niż śmierć” opowiadający o tragicznych losach Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki legendarnej V Wileńskiej Brygady AK dowodzonej przez mjr. Zygmunta Szendzielarza Łupaszkę. W piątek, 2 marca antena zaprosi o godz. 14:15/ 22:35 /02:40 na film dokumentalny Tadeusza Arciucha „Ostatni partyzant Rzeczypospolitej”.

Natomiast 5 marca TVP Polonia zaprosi widzów na film dokumentalny Arkadiusza Gołębiewskiego „Pan Major Łupaszka” o Zygmuncie Szendzielarzu ps. Łupaszce, majorze kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej, dowódcy V Wileńskiej Brygady AK. 30 czerwca 1948 roku w Osielcu pod Jordanowem Szendzielarz został aresztowany. Obława była ściśle utajniona. Zaraz po aresztowaniu, Łupaszka został przewieziony do Warszawy i osadzony w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Jego proces rozpoczął się 23 października 1950 roku. Szendzielarz nie zaprzeczył swojemu udziałowi w podziemiu antykomunistycznym ani nie poprosił o łaskę. 2 listopada 1950 r. został skazany przez sędziego Mieczysława Widaja na osiemnastokrotną karę śmierci, którą wykonano 8 lutego 1951 roku w więzieniu na Mokotowie.

1 marca Anteny Telewizji Polskiej będą miały specjalną oprawę graficzną. Pod logotypem emisyjnym znajdzie się wojskowy orzełek z II RP i podpisem „Niezłomni”. TVP przygotowała też spot okolicznościowy poświecony Żołnierzom Wyklętym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *