Niedziela z… Haliną Kunicką w TVP Kultura

Bohaterką najbliższej Niedzieli z… będzie Halina Kunicka – jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich piosenkarek.

 

 

 

Mówi o sobie „Jestem szczęściarą”. Słowa te nabierają szczególnego sensu w kontekście biografii Haliny Kunickiej, a zwłaszcza jej naznaczonego wojną i dramatycznymi wyborami dzieciństwa. Choć w młodości ukończyła studia prawnicze, to udział w 1957 roku w radiowym konkursie piosenki dla amatorów skierował jej zawodową drogę na estradę. Wyróżnienie w konkursie zapewniło jej występy w radio, a twórcy popularnego wówczas warszawskiego kabaretu Pinezka zaprosili ją do współpracy. Potem pojawiły się koncerty, występy w radio i telewizji. I tak prawniczka stała się gwiazdą estrady.

W latach 60. i 70. jej przeboje „Orkiestry dęte”„Gwiazda miłości”„Niech no tylko zakwitną jabłonie”„Od nocy do nocy”, czy „To były piękne” dni rozbrzmiewały w audycjach radiowych, programach telewizyjnych i na estradach. Nagrała kilkanaście płyt, w tym cztery złote, które sprzedały się w ponad milionie egzemplarzy. – Ludzie wciąż wędrują ze mną, znają moje piosenki – mówiła w jednym z wywiadów – „To daje mi poczucie, że byłam i jestem dla nich ważna. Gwiazda to słowo, którego nie lubię. Nie uważam, by mnie dotyczyło. Tak się ułożyło w moim życiu, że zaczęłam śpiewać”.

Gośćmi Haliny Kunickiej i prowadzącej program Agnieszki Szydłowskiej będą: syn piosenkarki Marcin KydryńskiMagdalena ZawadzkaWiesław OchmanKamila DreckaJerzy Derfel i Wojciech Pszoniak.

Po programie, o godz. 18:10, zapraszamy na „Magazyn Muzyczny Studia Gama – 12 godzin z życia kobiety” – poetycko, poprzez piosenki Haliny Kunickiej, przedstawiony dzień z życia kobiety: codzienne kłopoty, zmartwienia, refleksje z krótkim wierszowanym komentarzem Wojciecha Młynarskiego przed każdym utworem. Następnie polecamy dwa recitale artystki: o godz. 19:00 „Co się stało?” i o godz. 19:45 „20 minut z Haliną Kunicką”.

Niedziela z… Haliną Kunicką. Niedziela, 21 października, godz. 17:15. TVP Kultura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *