MediaTVPZapowiedzi TV

„Niedziela z… rolami Wiesława Michnikowskiego” w TVP Kultura

29 września o godz. 17:15, w 2. rocznicę śmierci Wiesława Michnikowskiego, TVP Kultura wspomni postać oraz najważniejsze role filmowe, teatralne i kabaretowe niezapomnianego aktora.

 

 

 

Wiesław Michnikowski urodził się 3 czerwca 1922 roku w Warszawie. Od dziecięcych lat pasjonował się rysunkiem, fotografią, filmem i w tych dziedzinach upatrywał swoją przyszłość. W czasie okupacji, pracował w warsztatach samochodowych, jako pomocnik montera, kończąc jednocześnie technikum samochodowe. Po wojnie chciał studiować na Politechnice w Lublinie, jednak zamiast na studia trafił do wojska. Na szczęście przełożeni dostrzegli u niego talent aktorski i w 1945 roku wraz z kolegami zaczął przygotowywać przedstawienia w miejscowym Domu Żołnierza. Tam też wypatrzył go wybitny, przedwojenny aktor i reżyser Karol Borowski. Dzięki jego zachęcie aktor trafił – jeszcze w mundurze wojskowym – do Studia Dramatycznego w Lublinie i rok później zdał eksternistycznie egzamin aktorski.

Początkowo związany ze scenami w Lublinie, w latach 50. na stałe przeniósł się do Warszawy i rozpoczął pracę w Teatrze Współczesnym, w którym przepracował 33 sezony. Znalazł tam znakomitego partnera scenicznego, Mieczysława Czechowicza. Reprezentując dwa odmienne charaktery, wzajemnie się uzupełniali i wspierali, tworząc wyraziste sylwetki bohaterów. Choć sam uważał się za aktora, przede wszystkim teatralnego, Wiesław Michnikowski publiczności znany jest głównie jako gwiazda kabaretu i estrady. Jego talent rozkwitł w złotej epoce kabaretów polskich. Zaczynał od „Wagabundy”, następnie w „Kabarecie Starszych Panów” śpiewał niezapomniane piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, m.in. „Wesołe jest życie staruszka”, „Jeżeli kochać to nie indywidualnie”, czy „Addio pomidory!”. Wreszcie pojawił się w Kabarecie Dudek ze słynnymi skeczami „Sęk”, czy „Hydraulik”.

Charakterystyczny głos Wiesława Michnikowskiego wykorzystywali także reżyserzy dubbingowi i radiowi. W polskiej wersji językowej animowanych „Smerfów” swojego niepowtarzalnego głosu użyczył Papie Smerfowi. Aktor lubił występować w słuchowiskach dla dzieci.

Publiczność pamięta go również z charakterystycznych ról w takich filmach, jak „Gangsterzy i filantropi”, „Hydrozagadka”, „Rififi po sześćdziesiątce”, „Otello z M–2”, „Skutki noszenia kapelusza w maju” oraz „Seksmisja” z brawurową postacią Jej Ekscelencji.

Zaproszenie prowadzącej program Agnieszki Szydłowskiej przyjęli przyjaciele Wiesława Michnikowskiego: Grażyna Barszczewska, Marta Lipińska, Krzysztof Kowalewski, Roman Dziewoński, Maciej Englert oraz najbliżsi – syn Marcin Michnikowski, wnukowie Mateusz i Jakub Michnikowscy, którzy podzielą się z widzami opowieściami i anegdotami, zarówno zawodowymi, jak i rodzinnymi.

„Niedziela z… rolami Wiesława Michnikowskiego” rozpocznie się o godz. 17:15. Po programie o godz. 18:10 widzowie będą mogli obejrzeć kultową komedię Andrzeja Kondratiuka „Hydrozagadka” z 1970 roku, zaś o godz. 19:30 TVP Kultura przypomni program Kabaretu Starszych Panów „Deszczowa suita” z 1967 roku.

„Niedziela z… rolami Wiesława Michnikowskiego”, premiera 29 września, godz. 17:15

„Hydrozagadka”, godz. 18:10

„Deszczowa suita”, godz. 19:30

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *