DVB-TMediaZapowiedzi TV

“Nienawistna ósemka” Quentina Tarantino w Stopklatce

„Nienawistna ósemka” to drugi western i ósmy film w karierze Quentina Tarantino – jednego z najbardziej uznanych i oryginalnych reżyserów na świecie. W fenomenalnej obsadzie znaleźli się m.in. Kurt Russell, Samuel L. Jackson, Channing Tatum, Tim Roth oraz Jennifer Jason Leigh. Western zrobiony z miłości do gatunku na antenie Stopklatki już w sobotę 13 kwietnia o 21:55.

 

„Nienawistna ósemka” – fabuła filmu

Łowca nagród John Ruth (Kurt Russell), znany jako „Szubienica”, oraz zatrzymana przez niego przestępczyni Daisy Domergue (Jennifer Jason Leigh) podróżują przez wietrzne i zaśnieżone pustkowia Wyoming. Podczas zamieci śnieżnej spotykają majora Warrena (Samuel L. Jackson) i wraz z nim trafiają do zajazdu, w którym schronienie znaleźli już inni podróżnicy, których zaskoczyło nagłe załamanie pogody. Gdy gwałtowna nawałnica uderza w górski przyczółek, do wszystkich dociera, że szanse na dotarcie do miasta są niewielkie, a ich największym zmartwieniem nie jest bezwzględna aura uniemożliwiająca dalszą podróż, a towarzysze o nieczystych intencjach. Skrywane tajemnice zaczynają wypływać na światło dzienne, a atmosfera w zajeździe gęstnieje z każdą minutą. Pozostaje tylko jedno pytanie: kto pierwszy chwyci za rewolwer?

Jak Tarantino wskrzesił klasyczne kino

Tarantino jako fan klasycznego kina postanowił, że film w całości zostanie nakręcony na taśmie 65 mm. Sensacją stało się przede wszystkim to, że reżyser wykorzystał (a właściwie wskrzesił) od dawna nieużywany standard Ultra Panavision 70, umożliwiający osiągnięcie rekordowo szerokiego obrazu. Zdjęcia do filmu powstawały w malowniczo położonym Telluride w stanie Colorado. Zajazd i stacja dyliżansów zbudowane zostały na terenie górskiego rancza. Za kamerą stanął stały współpracownik Tarantino, nagrodzony trzema Oscarami Robert Richardson, muzykę skomponował natomiast legendarny kompozytor Ennio Morricone, który powrócił do gatunku westernu po 40 latach przerwy.

Ennio Morricone mógł stracić szansę na Oscara

Morricone był autorem muzyki do spaghetti-westernów kultowego reżysera Sergio Leone i innych klasyków gatunku. Początkowo słynny kompozytor odmawiał współpracy z Tarantino, ponieważ nie spodobało mu się wykorzystanie jego dawnej muzyki w „Django”. W końcu jednak doszło do porozumienia, w czym pomogła wizyta reżysera do apartamentu kompozytora w Rzymie. Tarantino przekonał mistrza do współpracy po godzinnej rozmowie. – Mój szacunek dla Tarantino bardzo wzrósł – przyznawał Włoch. Morricone uprzedził tylko, że nie będzie gwizdania (znaku firmowego jego dawnych westernowych tematów), a Tarantino wyraził na to zgodę. Upór reżysera opłacił się kompozytorowi, bowiem za muzykę do „Nienawistnej ósemki” udało mu się zgarnąć Złotego Globa oraz drugiego w życiu Oscara (wcześniej Ennio Morricone został uhonorowany przez Akademię za całokształt twórczości).

Kiedy oglądać:

„Nienawistna ósemka” Stopklatka, sobota, 13 kwietnia 21:55

foto. The Weinstein Company

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *