MediaPolsatZapowiedzi TV

Nowy sezon “Opowiem Ci O Zbrodni” w Crime+Investigation Polsat

Już tej jesieni czołowi polscy pisarze kryminalni powrócą na srebrny ekran w nowym sezonie „Opowiem ci o zbrodni”. Nowa seria programu będzie liczyła 7 odcinków – emisja w telewizji kryminalnej Crime+Investigation Polsat w piątki od 20 września o godz. 22:00.

 

 

 

W najnowszym sezonie programu na plan powracają czołowi polscy twórcy kryminałów znani z pierwszego sezonu: Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscyoraz Katarzyna Puzyńska. Do obsady serii dołączają także Joanna Opiat-Bojarska i Max Czornyj.
W nowym sezonie „Opowiem ci o zbrodni” czołowi polscy pisarze przyjrzą się siedmiu prawdziwym zbrodniom, które wstrząsnęły Polską. W każdym z odcinków pisarze stają się narratorami, którzy opowiadają o wybranym przez siebie morderstwie w charakterystyczny dla siebie sposób. Podobnie jak przy pracy nad pierwszym sezonem, pisarze otrzymali dostęp do akt sądowych, dzięki którym starają się dokonać dogłębnej analizy działań morderców. Zdjęcia studyjne wzbogacone zostaną nie tylko rekonstrukcjami przebiegu zbrodni i okoliczności, jakie do nich doprowadziły. Pisarze udali się także, w miejsca kluczowe dla przebiegu zbrodni, rozmawiali z osobami zaangażowanymi w sprawy, z rodzinami ofiar. Wśród spraw poruszanych w najnowszych odcinkach znalazły się między innymi historia wampira ze Stefanowic, który mordował starsze kobiety, sprawa rytualnego mordu w bunkrze w Halembie oraz historia 24-letniego Patryka z Gdańska, którego ciało znaleziono po trzech tygodniach, od momentu gdy wyruszył w samotny rejs.

PROWADZĄCY DRUGIEGO SEZONU:

•    Igor Brejdygant    
Scenarzysta, fotograf, reżyser, producent – jak sam mówi, w świecie filmu parał się każdym zajęciem. Kryminałem Paradoks na podstawie własnego scenariusza dołączył do grona poczytnych autorów gatunku. W dorobku ma też bestsellerową Szadź – czarny kryminał o makabrycznych zbrodniach i polowaniu młodej komisarz policji na błyskotliwego psychopatę. W sierpniu 2018 roku ukazała się jego kolejna powieść kryminalna, Rysa a w czerwcu tego roku jej kontynuacja Układ.
Igor Brejdygant mierzy się z historią 24-letniego Patryka, który nieraz żeglował już po świecie. W ostatni rejs udał się sam. Jego ciało znaleziono po trzech tygodniach nieopodal gdyńskiego portu.
•    Wojciech Chmielarz
Dziennikarz, pisarz, spec od wywiadu gospodarczego, jeden z najbardziej cenionych autorów kryminalnych młodego pokolenia. Twórca poczytnej serii o warszawskim komisarzu Jakubie Mortce (Podpalacz, Farma lalek, Przejęcie, Osiedle marzeń, Cienie) i cyklu gliwickiego o prywatnym detektywie Dawidzie Wolskim (Wampir i Zombie). Pięciokrotnie nominowany do i raz nagrodzony Nagrodą Wielkiego Kalibru za powieść Przejęcie. Laureat nagrody „Złoty Pocisk” w kategorii najlepszy kryminał 2018 roku za książkę Żmijowisko. W sierpniu tego roku ukaże się jego kolejna powieść Rana.
W programie Wojciech Chmielarz opowie o związku, którego bajeczny początek w świecie wirtualnym nie zapowiadał tragicznego finału w rzeczywistości.
•    Max Czornyj
Z zawodu adwokat a w ostatnich latach również bestsellerowy autor mrożących krew w żyłach kryminałów. Doskonale wie, jak budować napięcie i stworzyć prawdziwie morderczy klimat. Napisał cykl thrillerów o walczącym z seryjnymi mordercami komisarzu Eryku Deryle: Grzech, Ofiara, Pokuta i Trauma. Jego pozostałe powieści to Inna, Najszczęśliwsza, Rzeźnik oraz Ślepiec. Jest też autorem scenariusza serialu audio – Terror.
W programie Max Czornyj ujawnia kulisy szokującej sprawy wampira ze Stefanowic. Za swoje zbrodnie w latach 1994-1997 mężczyzna został skazany na karę dożywocia.
•    Marta Guzowska
Doktor nauk humanistycznych, od ponad dwudziestu lat wzięty archeolog, a od sześciu nie mniej wzięta autorka bestsellerowych kryminałów. Pracowała w legendarnych wykopaliskach świata, przemierzyła pół kuli ziemskiej, by na stałe zatrzymać się w Wiedniu, gdzie mieszka z rodziną. Tam zaczęła tworzyć swoje powieści, bo jak powtarza za Shirley Jackson, kiedy ma się dzieci, pisanie kryminałów to oczywistość: cały czas ma się ochotę kogoś zabić. Powieści, nie dzieci, ma w dorobku już siedem – debiutancką „Ofiarą Polikseny” zdobyła w 2013 roku temu Nagrodę Wielkiego Kalibru. Jej książki cenione są za wartką akcję, cięty język i wyraziste postaci rodem z dobrze jej znanego ekscentrycznego środowiska badaczy przeszłości. W kwietniu ukazał się thriller psychologiczny Raj, którego jest autorką.
W programie Marta Guzowska opowie historię śmierci 17-letniej Agaty z Wejherowa. Wszystkie poszlaki wskazują na zabójstwo, ale czy rzeczywiście tak było?
•    Małgorzata i Michał Kuźmińscy
Ona: antropolog kultury, blogerka, zarządza projektami w branży IT. On: wicenaczelny „Tygodnika Powszechnego”, autor tekstów piosenek i bloger.
Razem: jedni z najciekawszych twórców rasowych kryminałów, których wyjątkowość doczekała się własnej kategorii „etno-kryminał”. Perfekcyjni i niepodrabialni – tak mówi o nich konkurencja. Mają w dorobku pięć tytułów, a wszystkie cenione za wyraziste tło peryferyjnej Polski, nienaganną konstrukcję, staranny research i refleksję intelektualną. We wrześniu tego roku ukaże się ich nowa powieść Mara.
W programie Małgorzata i Michał Kuźmińscy zagłębiają się w sprawę podwójnego rytualnego morderstwa, którego dokonano w bunkrze w Halembie. Sprawcy chcieli w ten sposób złożyć ofiarę szatanowi.
•    Joanna Opiat-Bojarska 
Uznana autorka powieści kryminalnych. Dociekliwa i bezkompromisowa. Nie boi się niewygodnych tematów. W pisaniu stawia na realizm, emocje i matematyczną precyzję. Znudziły ją opowieści o dobrych policjantach i złych zabójcach, dlatego znalazła sposób na wniknięcie w struktury policji. Teraz o układach może powiedzieć wszystko. Poznała historie, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Część z nich opisała w serii „Kryształowi”.
W programie Joanna Opiat-Bojarska zagłębia się w sprawę tajemniczego zniknięcia młodej kobiety w Poznaniu w 2000 roku. Ciała kobiety do dziś nie odnaleziono.
•    Katarzyna Puzyńska
Psycholog, nauczyciel akademicki, od lat z sukcesem oddaje się pasji pisania. Specjalistka od kryminałów psychologicznych jest w czołówce najbardziej rozchwytywanych polskich autorów gatunku. W dorobku ma dziesięć tomów sagi o policjantach ze wsi Lipowo. Nie stroni w niej od wątków społecznych i obyczajowych, a nawet egzystencjalnych. Prawa do jej książek sprzedano do ponad 20 krajów. W kwietniu ukazała się jej książka Policjanci bez munduru będąca zbiorem rozmów z funkcjonariuszami służb mundurowych.
W programie Katarzyna Puzyńska opowie historię miłosnego trójkąta z dramatycznym zakończeniem. Gdy młode małżeństwo przygarnia pod swój dach nastoletniego ministranta, para nie spodziewa się, że po latach okaże się on zabójcą.

OPISY ODCINKÓW:
Tytuł odcinka: Igor Brejdygant – Może
Emisja: kolejność nieustalona

Opis odcinka: Gdynia, 2 czerwca 2010 roku. 24-letniego Patryka odprowadza do centrum matka. Chłopak już niejednokrotnie uczestniczył w rejsach, żeglował po całym świecie. Mamie mówi, że na pokładzie będzie musiał wyłączyć telefon. Nie ma ze sobą bagażu. Założył na siebie rzeczy, które nosił podczas pogrzebu dziadka, z którym był bardzo zżyty. Wysyła ostatniego SMS-a. Trzy tygodnie później 7 km od gdyńskiego portu zostaje wyłowione jego ciało z przywiązane do 25-kilogramowych płyt chodnikowych. Ręce ma skrępowane węzłami żeglarskimi. Czy chłopak stał się ofiarą mafijnych porachunków, czy może popełnił samobójstwo? Zrozpaczona matka nie wierzy, że Patryk mógłby odebrać sobie życie. Nie miał żadnego powodu

Tytuł odcinka: Wojciech Chmielarz – Łowca
Emisja: kolejność nieustalona
Opis odcinka: Ona – księgowa, dobrze zarabia w austriackiej firmie, ma kochającą rodzinę i wielu znajomych. On – podający się za wnuka znanego reżysera, prowadzący wraz z dwoma wspólnikami firmę i uczący dzieci kickboxingu. Edyta i Arkadiusz poznają się jesienią 2005 roku na portalu randkowym. Ich relacja rozwija się bardzo szybko. Według przyjaciółek Edyty – za szybko. Arkadiusz prosi dziewczynę o pożyczkę w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych i obiecuje, że wezmą ślub i ułożą sobie życie. Zakochana po uszy Edyta zapożycza się, by pomóc wybrankowi – 10 listopada 2005 roku ślad po niej ginie…
Tytuł odcinka: Max Czornyj – Gdy pisana nam śmierć
Emisja: kolejność nieustalona
Opis odcinka: O poranku 1 września 1997 dwoje mieszkańców wsi Stefankowice znajduje zmasakrowane zwłoki 67-letniej kobiety. Biegły lekarz medycyny sądowej orzeka, że ofiara została brutalnie zgwałcona, a następnie uduszona. Policja wszczyna śledztwo. W zatrzymaniu podejrzanego pomagają mieszkańcy wsi, którzy zauważyli jak 21-letni Mariusz S. w nocy oddala się w kierunku domu ofiary. Gdy śledczy znajdują niepodważalne dowody na jego winę, mężczyzna przyznaje się, że nie była to jego pierwsza zbrodnia. Jakie inne makabryczne szczegóły kryje za sobą historia wampira ze Stefanowic?
Tytuł odcinka: Marta Guzowska – Game over 
Emisja: kolejność nieustalona
Opis odcinka: Agata ma 17 lat, uwielbia jeździć na rowerze, świetnie się uczy, szczególnie lubi chemię, zapisała się do sekcji taekwondo i chodzi do szkoły o profilu mundurowym. Problemy zdrowotne przekreśliły jednak jej marzenia o wojsku, ale ponadprzeciętna inteligencja może otworzyć jej drzwi do kariery naukowej. Mieszka z dziadkami w Wejherowie. W lutym 2015 roku jedzie SKM na zajęcia przygotowujące do matury organizowane przez Uniwersytet Gdański. Zabiera ze sobą żółty rower dziadka. Kilka dni później spacerujący po parku w gdańskim Brzeźnie mężczyzna spostrzega ciało nastolatki z raną w brzuchu. Kto odebrał Agacie życie?
Tytuł odcinka: Małgorzata i Michał Kuźmińscy – Szczególne potępienie 
Emisja: kolejność nieustalona
Opis odcinka: Czwórkę młodych przyjaciół – Karinę, Kamila, Roberta i Tomasza– łączy zamiłowanie do satanistycznych praktyk. Spotykają się w bunkrze w Halembie ¬– jednej z dzielnic Rudy Śląskiej po to, aby wspólnie czytać Biblię Szatana, palić świece i uprawiać rytualny seks. Jednak Tomasz i Robert pragną być jeszcze bliżej swojego „pana”. Planują złożyć ofiarę. W nocy z 2 na 3 marca 1999 roku prowadzą Kamila i Karinę do bunkra, gdzie zadają im ciosy nożem w plecy, brzuch, klatkę piersiową i głowę. Dopełnieniem satanistycznego rytuału miało być samobójstwo sprawców. Jednak na to ani Robert, ani Tomasz, się nie decydują.
Tytuł odcinka: Joanna Opiat-Bojarska – Linia obrony 
Emisja: kolejność nieustalona

Opis odcinka: 22 grudnia 2000 roku w Poznaniu ginie 22-letnia kobieta. Wychodzi z pracy o godzinie 16 i ślad po niej ginie. Tej samej nocy w podpoznańskim lesie straż pożarna zostaje wezwana do ugaszenia płonącego auta. Jak się później okazuje, samochód należy do zaginionej Małgosi. W środku jednak nie znaleziono ciała. Poszlaki prowadzą śledczych do dwóch mężczyzn, którzy byli zarówno znajomymi zaginionej, jak i mieli z nią kontakt 22 grudnia. Jednym z mężczyzn jest Sebastian, który był instruktorem nurkowania. Jego koledzy z pracy mówili o nim „spokojny, koleżeński, małomówny”. Czy to możliwe, by był odpowiedzialny za brutalną zbrodnię? A jeśli tak, to co stało się z ciałem dziewczyny, które do dziś nie zostało odnalezione?

Tytuł odcinka: Katarzyna Puzyńska – Nie ma sprawy 
Emisja: kolejność nieustalona
Opis odcinka: Małgorzata i Zbigniew D. to młode małżeństwo, któremu niedawno urodziła się córeczka Aleksandra. Mimo to Zbigniew przygarnia pod ich dach nastoletniego ministranta – Mariusza B. Pomiędzy małżeństwem i nastolatkiem szybko rozwija się miłosny trójkąt. Z biegiem czasu Małgorzata i Mariusz zbliżają się do siebie. Kobieta porzuca w końcu męża i rodzi drugą córkę, której ojcem jest jej nowy partner. Kilkanaście lat później Mariusz staje się oprawcą – próbuje zmusić Zbigniewa do podpisania polisy na rzecz Małgorzaty na 2 miliony złotych. Gdy ten nie wyraża zgody, Mariusz wywozi Zbigniewa i osiemnastoletnią córkę Aleksandrę na działkę pod Pułtuskiem. Ojciec i córka giną. Ciał nie odnaleziono. Niespełna rok później ginie Henryk S., który wraz z Małgorzatą uczęszczał na lekcje tańca, a później ksiądz u którego Mariusz służył jako ministrant. Ciała obu mężczyzn również nie zostają odnalezione. Czy za wszystkimi zaginięciami stoi ten sam człowiek?
Nowe odcinki „Opowiem ci o zbrodni” będą pokazywane w piątki, od 20 września o godz. 22:00 w telewizji Crime+Investigation Polsat. Stacja jest dostępna u największych nadawców w Polsce m.in. w Cyfrowym Polsacie, nc+, Orange, UPC, Toya, Netia oraz w lokalnych sieciach kablowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *