MediaTVN Discovery PolskaZapowiedzi TV

Październikowe dokumenty w iTVN Extra

Jak ekologia akustyczna wpływa na naszą historię, czy owoce rzeczywiście są zdrowe i co wirusy mogą zrobić z planetą? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas poniedziałkowych seansów z filmami dokumentalnymi w iTVN Extra. Co tydzień będziemy emitować nowy, niezwykle interesujący obraz. Zaczniemy dokumentem „Zika, widomo epidemii”, a w kolejnych tygodniach pokażemy „Owocowe szaleństwo”, „Bariera dźwięku”, „Magia dźwięku” i „Gigantyczne wirusy”. iTVN Extra zaprasza w każdy poniedziałek o godzinie 19.10 (CET – Berlin, Paryż), 19.10 (CDT – Chicago), 20.10 (EDT – Nowy Jork).

W ostatnich latach media regularnie informują nas o kolejnych ofiarach groźnego wirusa Zika. Zwłaszcza w 2013 roku, kiedy okazało się, że wirus, znany wcześniej w Afryce, potrafi siać zagrożenie na całym świecie. Może on powodować wysoką gorączkę, objawy grypy, zawroty głowy i bóle różnych części ciała. Takie przypadki odnotowano już między innymi w Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Kolumbii czy Tajlandii. Z filmu Zika, widmo pandemii dowiemy się, w jaki sposób afrykański wirus trafił na inne kontynenty. Autorzy dokumentu dotarli do naukowców, którzy od lat zajmują się badaniem tego problemu. Efekty ich badań dostarczają wielu cennych wniosków o tym, jak uchronić się przed tego typu chorobami. Obraz ten pokażemy w pierwszy poniedziałek października.

Tydzień później przyjrzymy się bliżej… owocom. W niemal każdym programie telewizyjnym pojawiają się prośby naukowców i dietetyków o przyswajaniu ich w coraz większej ilości. Ma to poprawić nasze funkcjonowanie i dać więcej potrzebnych do życia składników. Jednak coraz bardziej wzrastają też zakupy produktów, które owocami nie są, ale mają je w swoim składzie. Wszelkiego rodzaju jogurty, dżemy owocowe i soki kupujemy obecnie w znacznie większych ilościach. Twórcy dokumentu Owocowe oszustwo przekonują, że nie zawsze poprawia to nasze zdrowie. Rezygnacja z owoców na rzecz wspomnianych substytutów nie jest więc najlepszym rozwiązaniem.

Z kolei 16 października zapraszamy na pasjonujący dokument Bariera dźwięku, opisujący najnowsze rozwiązania, pomagające ludziom uporać się z wadami słuchu. Ciągłe używanie słuchawek i otaczający nas hałas sprzyjają powstawaniu tych chorób. Nieleczone potrafią doprowadzić do całkowitej głuchoty. Film ten pokazuje ludzi, którzy stracili słuch. Dzięki wysiłkom lekarzy z wielu specjalizacji mają jednak szansę go odzyskać. Doktor Laura Viani ze szpitala w Dublinie prowadzi przełomowy program leczenia tych chorób. Z filmu dowiemy się, jakie są jego założenia. Poznają Państwo również jej pacjentów, którzy mają szansę na całkowite pozbycie się choroby.

W kolejnym tygodniu zachęcamy do objerzenia Magii dźwięku. Twórcy filmowi razem z zespołem naukowców sprawdzają, w jaki sposób dźwięk może wpłynąć na świat i jak został ukształtowany przez ludzi. Dźwięk ma leczące właściwości i pomaga osobom niewidomym poznać ciągły ruch naszego życia, wyrobić instynkt. Poznają Państwo Daniela Kisha, który za pomocą przypomnień dźwiękowych odtwarza skonstruowany przez mózg wizerunek. Na przykładzie budynku, inżynierzy akustyczni sprawdzają, w jaki sposób dźwięk może być manipulowany i transformowany w zależności od konstrukcji przestrzeni. Jednak nie zawsze dźwięki są korzystne, mogą one urażać i prowadzić do zaburzenia psychicznego.

W ostatni poniedziałek października wyświetlimy natomiast Gigantyczne wirusy”, który opisuje odkrycie gigantycznego wirusa „mimiwirus” w 2003 roku. Dzięki swoim zdolnościom do rozwoju miał on możliwość tworzyć nowe wirusy. Jeden z nich przetrwał około 30 000 lat na Syberii. Każdego roku badacze sprawdzają bakterię. Wyniki są zaskakujące i poszerzają wiedzę w dziedzinie wirusologii. Film jest naukową wycieczką w historię ewolucji „mimiwirusa”. Jego obecność otwiera pole do kolejnych badań i wyjaśnia wiele tajemnic. Możemy również zobaczyć tworzenie całej rodziny gigantycznych wirusów. Czy ludzkość może się go pozbyć? Czy jednak reprezentują one nową gałąź życia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *