Październikowe dokumenty w iTVN Extra

Jak ekologia akustyczna wpływa na naszą historię, czy owoce rzeczywiście są zdrowe i co wirusy mogą zrobić z planetą? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas poniedziałkowych seansów z filmami dokumentalnymi w iTVN Extra. Co tydzień będziemy emitować nowy, niezwykle interesujący obraz. Zaczniemy dokumentem „Zika, widomo epidemii”, a w kolejnych tygodniach pokażemy „Owocowe szaleństwo”, „Bariera dźwięku”, „Magia dźwięku” i „Gigantyczne wirusy”. iTVN Extra zaprasza w każdy poniedziałek o godzinie 19.10 (CET – Berlin, Paryż), 19.10 (CDT – Chicago), 20.10 (EDT – Nowy Jork).

 

W ostatnich latach media regularnie informują nas o kolejnych ofiarach groźnego wirusa Zika. Zwłaszcza w 2013 roku, kiedy okazało się, że wirus, znany wcześniej w Afryce, potrafi siać zagrożenie na całym świecie. Może on powodować wysoką gorączkę, objawy grypy, zawroty głowy i bóle różnych części ciała. Takie przypadki odnotowano już między innymi w Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Kolumbii czy Tajlandii. Z filmu „Zika, widmo pandemii” dowiemy się, w jaki sposób afrykański wirus trafił na inne kontynenty. Autorzy dokumentu dotarli do naukowców, którzy od lat zajmują się badaniem tego problemu. Efekty ich badań dostarczają wielu cennych wniosków o tym, jak uchronić się przed tego typu chorobami. Obraz ten pokażemy w pierwszy poniedziałek października.

Tydzień później przyjrzymy się bliżej… owocom. W niemal każdym programie telewizyjnym pojawiają się prośby naukowców i dietetyków o przyswajaniu ich w coraz większej ilości. Ma to poprawić nasze funkcjonowanie i dać więcej potrzebnych do życia składników. Jednak coraz bardziej wzrastają też zakupy produktów, które owocami nie są, ale mają je w swoim składzie. Wszelkiego rodzaju jogurty, dżemy owocowe i soki kupujemy obecnie w znacznie większych ilościach. Twórcy dokumentu „Owocowe oszustwo” przekonują, że nie zawsze poprawia to nasze zdrowie. Rezygnacja z owoców na rzecz wspomnianych substytutów nie jest więc najlepszym rozwiązaniem.

Z kolei 16 października zapraszamy na pasjonujący dokument „Bariera dźwięku”, opisujący najnowsze rozwiązania, pomagające ludziom uporać się z wadami słuchu. Ciągłe używanie słuchawek i otaczający nas hałas sprzyjają powstawaniu tych chorób. Nieleczone potrafią doprowadzić do całkowitej głuchoty. Film ten pokazuje ludzi, którzy stracili słuch. Dzięki wysiłkom lekarzy z wielu specjalizacji mają jednak szansę go odzyskać. Doktor Laura Viani ze szpitala w Dublinie prowadzi przełomowy program leczenia tych chorób. Z filmu dowiemy się, jakie są jego założenia. Poznają Państwo również jej pacjentów, którzy mają szansę na całkowite pozbycie się choroby.

W kolejnym tygodniu zachęcamy do objerzenia „Magii dźwięku”. Twórcy filmowi razem z zespołem naukowców sprawdzają, w jaki sposób dźwięk może wpłynąć na świat i jak został ukształtowany przez ludzi. Dźwięk ma leczące właściwości i pomaga osobom niewidomym poznać ciągły ruch naszego życia, wyrobić instynkt. Poznają Państwo Daniela Kisha, który za pomocą przypomnień dźwiękowych odtwarza skonstruowany przez mózg wizerunek. Na przykładzie budynku, inżynierzy akustyczni sprawdzają, w jaki sposób dźwięk może być manipulowany i transformowany w zależności od konstrukcji przestrzeni. Jednak nie zawsze dźwięki są korzystne, mogą one urażać i prowadzić do zaburzenia psychicznego.

W ostatni poniedziałek października wyświetlimy natomiast „Gigantyczne wirusy”, który opisuje odkrycie gigantycznego wirusa „mimiwirus” w 2003 roku. Dzięki swoim zdolnościom do rozwoju miał on możliwość tworzyć nowe wirusy. Jeden z nich przetrwał około 30 000 lat na Syberii. Każdego roku badacze sprawdzają bakterię. Wyniki są zaskakujące i poszerzają wiedzę w dziedzinie wirusologii. Film jest naukową wycieczką w historię ewolucji „mimiwirusa”. Jego obecność otwiera pole do kolejnych badań i wyjaśnia wiele tajemnic. Możemy również zobaczyć tworzenie całej rodziny gigantycznych wirusów. Czy ludzkość może się go pozbyć? Czy jednak reprezentują one nową gałąź życia?

Zobacz także

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.