Pierwszy raz w TVP Polonia Teatr Telewizji „na żywo” (wideo)

8 grudnia o godz. 20.40 TVP Polonia zaprasza widzów na sztukę „Blizny pamięci” – rzecz o Janie Karskim. Spektakl będzie transmitowany z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Odtwórcą głównej roli i reżyserem spektaklu jest Jerzy Zelnik. W roli młodego Karskiego wystąpi Sebastian Ryś.

 

 

 

 

 

Historia opowiadana jest z dwóch perspektyw: młodego rozpoczynającego życie chłopaka wrzuconego w wir działań wojennych i doświadczonego mężczyzny u schyłku życia, do którego powracają wciąż żywe i nie dające o sobie zapomnieć obrazy tragicznej młodości. Dwa nurty narracji dopełniając się, wchodzą ze sobą w dialog, wzajemnie komentują oddając pełen wewnętrznych napięć przebiegu ludzkiego życia. Powstaje niezwykle poruszająca wypowiedź o ludzkim wymiarze historii i bohaterstwa.

Sebastian Ryś osobiście związany jest z postacią, którą odgrywa. Jego cioteczna babka, Zofia Rysiówna oraz dziadek, Zbigniew Ryś w 1940 roku uratowali życie Janowi Karskiemu.

Jan Karski – legendarny kurier z Warszawy, emisariusz Polski Podziemnej, wyróżniony między innymi pośmiertnie amerykańskim Medalem Wolności

 

„Blizny pamięci”, premiera w TVP Polonia w niedzielę, 8 grudnia, godz. 20.40. Powtórki dla innych stref czasowych – niedziela, 8 grudnia godz. 2:40 oraz poniedziałek, 9 grudnia godz. 13:45 Spektakl będzie dostępny także w streamingu na stronie www.tvppoloniastream.tvp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *