„Pod dobrą opieką” – trwa akcja społeczna „Gazety Wyborczej” wspierająca pielęgniarki i położne

„Pod dobrą opieką” to akcja społeczna stworzona przez „Gazetę Wyborczą” wraz z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych pod koniec 2019 r. Jej celem jest promocja zawodów pielęgniarki i położnej, poprawa warunków ich pracy, a także tworzenie lepszych relacji z lekarzami i pacjentami. Już 26 lutego 2020 r. w Katowicach odbędzie się pierwsza debata z cyklu konferencji i warsztatów prowadzonych w ramach projektu.

 

 

 

 

 

Akcja społeczna „Pod dobrą opieką” powstała w odpowiedzi na wyzwania stojące przed służbą zdrowia, w której m.in. brakuje pielęgniarek i położnych. To dziś jedno z głównych zagrożeń dla systemu ochrony zdrowia. Polska ma jeden z najsłabszych wskaźników dotyczących liczby pielęgniarek wśród krajów wysokorozwiniętych (OECD).

Dlatego „Gazeta Wyborcza” w listopadzie 2019 r. zainaugurowała cykl artykułów „Pod dobrą opieką”, które opisują kluczowe wyzwania stojące przed zawodem pielęgniarki i położnej. Są nimi: społeczny odbiór zawodu; rola pielęgniarki w relacji z lekarzem, pacjentem i jego rodziną; promocja nauki zawodu pielęgniarki i położnej; bezpieczeństwo w zawodzie oraz opieka długoterminowa – wyzwanie i szansa dla zawodu pielęgniarki.

Od końca ub. r. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Wysokich Obcasów” oraz serwisów Wyborcza.pl można czytać artykuły oraz wywiady, które prowokują do dyskusji i zadawania pytań o przyszłość zawodów pielęgniarki i położnej. Prowadzone są też rozmowy z ekspertami, którzy szukają sposobu na wyjście z impasu. O projekcie można przeczytać na  Wyborcza.pl/poddobraopieka

W 2020 r. w ramach akcji „Pod dobrą opieką” odbędzie się cykl siedmiu konferencji i warsztatów w dużych polskich miastach – Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i Warszawie. Wezmą w nich udział przedstawiciele wydziałów zdrowia urzędów miast i urzędów marszałkowskich, uniwersytetów medycznych, a także dyrektorzy szpitali, oddziałowe, przewodniczące okręgowych Izby Pielęgniarek i Położnych oraz niezależni eksperci. Uczestnicy będą m.in. dyskutować o najlepszych rozwiązaniach, które mogłyby wesprzeć pracę pielęgniarek i położnych.

Pierwsza konferencja „Pod dobrą opieką” odbędzie się już 26 lutego 2020 r. w Katowicach – w hotelu Courtyard by Marriott Katowice City Center.

W części panelowej odbędą się dwie debaty prowadzone przez Macieja Drzewickiego, dziennikarza „Gazety Wyborczej”:
  • panel 1: „Bezpieczna pielęgniarka, bezpieczny pacjent”, w którym zaproszeni goście porozmawiają o zagrożeniach zdrowotnych związanych z wykonywaniem zawodu pielęgniarki i położnej oraz odpowiedzą na pytanie, jak zapewnić skuteczną ochronę w pracy, wykorzystując m.in. nowoczesny sprzęt.
  • panel 2: „Jak lokalnie współdziałać na rzecz korzystnych zmian w zawodzie pielęgniarki i położnej?”, w którym eksperci będą wymieniać uwagi, jak zachęcić młodych ludzi do wybrania zawodu pielęgniarki i położnej oraz jakie są czynniki, które mogą sprawić, że ta profesja będzie w ich oczach atrakcyjna.

Wydarzenie, poza częścią panelową, obejmuje również otwarte warsztaty dla pielęgniarek, m.in. z zakresu psychologii radzenia sobie ze stresem w pracy i bezpieczeństwa w pracy.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja na stronie bilety.cojestgrane24.pl/pod_dobra_opieka.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 09.30.

Partnerami krajowymi akcji „Pod dobrą opieką” są: Arjo, Novamed, Skamex. Partnerem merytorycznym jest Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

Partnerami spotkania w Katowicach są BetaMed, Fundacja Iskierka oraz Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej

Cykl „Pod dobrą opieką” potrwa do czerwca 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *