Zapowiedzi TV

Podróż przez "Dziką Argentynę" w czerwcu na Nat Geo Wild

Argentyna to kraj pełen przyrodniczych kontrastów, jeden z najbardziej bioróżnorodnych na naszej planecie. Począwszy od majestatycznych szczytów górskich w Andach, poprzez odległą i tajemniczą Patagonię, aż po rajskie wodne królestwa Ibery – Nat Geo Wild zaprasza w podróż, podczas której odkryje przed widzami najdziksze zakątki tego niezwykłego państwa.
 
Niewiele krajów w Ameryce Południowej może pochwalić się tak ogromnym bogactwem przyrodniczym i rozmaitością krajobrazów. Zróżnicowane środowiska, jak rozległe stepy Patagonii, ośnieżone łańcuchy górskie, solniska, bujne lasy deszczowe wokół wodospadów Iguazu czy obszary trawiaste na Pampie, tworzą warunki do życia dla wielu gatunków zwierząt – począwszy od pingwinów, wielorybów i fok, aż po kondory, pancerniki i gwanaki andyjskie.
Wraz z kamerami Nat Geo Wild wybierzemy się podróż przez najdłuższy na Ziemi łańcuch górski, by przyjrzeć się mieszkającym tu zwierzętom, których życie zależy od umiejętności przetrwania w surowym otoczeniu. Odwiedzimy majestatyczną Patagonię, gdzie spotkamy najbardziej niezwykłe stworzenia na świecie, a także mokradła Iberá, które na pierwszy rzut oka wydają się być bezkresnym rajem.
„Dzika Argentyna” – premiery w niedziele od 4 czerwca o godz. 18:00 na Nat Geo Wild.
Opisy odcinków: 
Odcinek 1. Góry pełne kontrastów – premiera w niedzielę 4 czerwca o godz. 18:00. 
Położone w Ameryce Południowej Andy to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Ich najwyższy szczyt Aconcagua, znajdujący się w Argentynie, sięga wysokości blisko 7 tys. m n.p.m. Każde z mieszkających tu stworzeń musiało się przystosować do warunków atmosferycznych, które potrafią się zmienić w ciągu zaledwie kilku minut. Andy są królestwem zwierząt z wierzchołka piramidy troficznej, takich jak pumy czy jaguary.
Będąc największymi drapieżnikami na tym terenie, nie mają naturalnych wrogów. Ich pożywienie stanowią głównie żyjące tu gwanaki andyjskie. Brak nieprzyjaciół nie oznacza jednak braku konkurencji w walce o pokarm. Pumy patagońskie muszą zabić o ok. 50 proc. więcej ofiar niż ich północnoamerykańscy krewniacy, by jednocześnie zjeść taką samą ilość pożywienia. Na zdobycz drapieżców czyhają już inni mięsożercy, jak kondory i lisy argentyńskie, dlatego zwierzęta muszą ucztować pospiesznie, jeśli chcą zaspokoić głód. Na terenie Andów znajduje się również przepiękna, położona na wysokości ok. 3500 m n.p.m., pustynia solna Salinas Grandes, będąca pozostałością starożytnego jeziora. Na zachód od niej zaś położone jest solnisko Laguna Brava – miejsce, do którego wiosną przylatują tysiące flamingów.
Odcinek 2. Majestatyczna Patagonia – premiera w niedzielę 11 czerwca o godz. 18:00.
Argentyna jest drugim co do wielkości państwem Ameryki Południowej i jednym z najbardziej bioróżnorodnych krajów na naszej planecie. Jednak najbardziej niezwykłe gatunki zwierząt spotkać można w Patagonii. Na odosobnionej plaży w Punta Loma tysiące lwów morskich wygrzewa się w letnim słońcu, podczas gdy wody wybrzeża skrywają innych, groźniejszych mięsożerców. Są nimi orki. Ich pokarm stanowią głównie młode foki i lwy morskie.
Dorosłe osobniki uczą swoje potomstwo, w jaki sposób polować na ofiarę na płytkich wodach, by nie ugrzęznąć na plaży, co oznaczałoby powolną śmierć. Patagonia to również miejsce życia największej populacji papug. Ponad 70 tysięcy Patagonek uwiło swoje gniazda w tutejszych klifach. Wody i wybrzeże tej krainy oraz otaczających ją wysp są zaś domem dla niemal 2 mln pingwinów skalnych, a także słoni morskich, które przypływają tu, by wydać na świat potomstwo.
Odcinek 3. Wodne królestwa – premiera w niedzielę 18 czerwca o godz. 18:00.
Położone w północno-wschodniej części Argentyny mokradła Iberá zamieszkują setki gatunków zwierząt. Choć na pierwszy rzut oka panuje tu sielska atmosfera, tereny te nie są pozbawione niebezpieczeństw. Latem, kiedy poziom wód jest niski, w środku upalnego dnia większość zwierząt szuka ukojenia w cieniu. Jest jednak kilka wyjątków. Samice kajmanów, dotąd niewyróżniające się z otoczenia, chcąc zwrócić uwagę potencjalnego partnera, stawiają się w centrum zainteresowania. Ryby, w desperackim poszukiwaniu brakującego w wodzie tlenu, niebezpiecznie zbliżają się do powierzchni wody, by zostać pożartymi przez czekające już na nie wygłodniałe ptaki. Mokradła Ibery są domem dla niezwykle dziwnego gatunku – żabiru amerykańskiego – najwyższego latającego ptaka w Ameryce Południowej. Stworzenie to wydaje się być żywcem wyjęte z epoki dinozaurów. W listopadzie, kiedy fauna i flora rozkwitła już nieco dzięki pierwszym strugom deszczu, mokradła stają się niczym ul. Rozpoczyna się najbardziej pracowity czas dla kapibary wielkiej, największego żyjącego obecnie gryzonia, który przechodzi okres godowy. Zwierzęta te są pokarmem dla żyjących tu kajmanów, te zaś stanowią pożywienie innych zabójczych mięsożerców – jaguarów. Niebezpieczeństwo czai się jednak nie tylko na lądzie – lśniące wody Ibery są domem poruszających się stadnie zabójców – piranii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *