MediaZapowiedzi TV

Premiera BBC Earth – Greta Thunberg: rok by zmienić świat

Trzyodcinkowa seria ”Greta Thunberg: rok by zmienić świat”, zrealizowana na zlecenie BBC One i BBC iPlayer w koprodukcji z PBS oraz we współpracy z The Open University, prowadzi widzów śladami młodej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg, która decyduje się na roczną przerwę od szkoły, aby zgłębić naukowe aspekty globalnego ocieplenia i zaapelować do światowych przywódców, by podjęli działania na rzecz ochrony środowiska.

 

W 2019 roku Greta na rok opuściła szkołę i udała w podróż przez cały świat, aby domagać się od światowych przywódców spełnienia ich obietnic dotyczących walki z globalnym ociepleniem. Towarzyszymy w tej niezwykłej rocznej wyprawie, podczas której osiągająca dopiero pełnoletniość Greta przenosi swoją walkę przeciwko zmianom klimatu na scenę globalną. Gdy Covid-19 sprawia, że życie z dnia na dzień staje w miejscu, Greta musi zmierzyć się z jeszcze większym wyzwaniem – przekonać świat, który boryka się z jednym kryzysem, by wreszcie stawił czoła drugiemu.

Podróżując po całym świecie, Greta zgłębia wiedzę na ten temat – od topniejących lodowców w Kanadzie po kopalnie węgla w Europie, odwiedza m.in. polskie kopalnie Guido oraz Makoszowy. Na własne oczy przygląda się konsekwencjom zmian klimatycznych i jasno przedstawia powody, dla których, jej zdaniem, należy natychmiast podjąć działania. W swojej podróży spotyka klimatologów
i konfrontuje się ze złożonością czynników niezbędnych, aby wprowadzenie postulowanych przez nią zmian było możliwe. Spotkania z czołowymi światowymi naukowcami i ekonomistami dają jej okazję by przekonać się o tym, co według najnowszych danych naukowych można zrobić, aby zapobiec najpoważniejszym skutkom zmian klimatu.

GRETA THUNBERG: ROK BY ZMIENIĆ ŚWIAT” – PREMIERA: 27 MAJA O GODZ. 19:55 W BBC EARTH

Odcinek 1

W pierwszym odcinku Greta podróżuje po Ameryce Północnej w drodze na konferencję klimatyczną ONZ w Chile. Aby zrozumieć efekt zmian klimatycznych, zatrzymuje się w trzech kluczowych miejscach pokazujących jak zmienia się nasza planeta. W kanadyjskich Górach Skalistych dowiaduje się w jaki sposób niewielka zmiana temperatury doprowadziła do tego, że plaga owadów uśmierciła prawie połowę drzew w jednym z najsłynniejszych parków narodowych.

Odwiedza lodowiec, który topi się szybciej niż przewidywały modele i odkrywa, że jedną z przyczyn tego zjawiska jest osadzająca się na nim sadza z pożarów lasów. W Kalifornii, odwiedzając Paradise, miasto które w 2018 roku znalazło się w centrum śmiercionośnego pożaru. Kiedy konferencja klimatyczna ONZ zostaje w ostatniej chwili przeniesiona do Madrytu, Greta znajduje się po niewłaściwej stronie Oceanu Atlantyckiego i aby uniknąć lotu samolotem postanawia wrócić do Europy drogą morską.

Odcinek 2

W kolejnej części Greta udaje się na doroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w Szwajcarii,
w którym weźmie udział prezydent USA Donald Trump i inni światowi przywódcy. Greta domaga się natychmiastowego ograniczenia stosowania paliw kopalnych – jednego z głównych czynników przyczyniających się do zmian klimatycznych. Podróżując po Europie, Greta sprawdza, co stoi na przeszkodzie podjęciu szybszych działań w walce z globalnym ociepleniem. Spotyka się z polskimi górnikami, którzy stracili pracę i obawiają się, że polityka zmian klimatycznych stanowić będzie zagrożenie dla ich branży i kultury.

W Davos frustruje się zachowaniem mediów, które obsesyjnie starają się przeciwstawiać ją prezydentowi Trumpowi. Greta wybiera się również do Wielkiej Brytanii, aby obejrzeć prototyp technologii, która ma na celu obniżenie emisji przemysłowych poprzez wychwytywanie dwutlenku węgla z fabryk, zanim trafi on do atmosfery. Spotyka się również z postacią, która stanowiła dla niej życiową inspirację – Sir Davidem Attenborough.

Odcinek 3

Gdy świat zatrzymuje się w miejscu z powodu pandemii COVID-19, Greta również zmuszona jest odłożyć swoje plany na później. Pandemia ujawnia ogrom wyzwania, jakim jest walka ze zmianami klimatu. Greta dowiaduje się, że spadek emisji w wyniku lockdownów w 2020 roku nie wystarczy, by świat osiągnął swoje cele klimatyczne. Skoro masowe protesty nie wchodzą w grę, Greta sprawdza, co jeszcze może przyczynić się do ograniczenia wpływu zmian klimatycznych. Udaje się do szkółki leśnej, by dowiedzieć się, w jaki sposób wiek lasu decyduje o jego zdolności do wchłaniania dwutlenku węgla z atmosfery; w Szwajcarii zapoznaje się z maszyną, która wysysa dwutlenek węgla z powietrza, a w Danii, gdzie według szacunków około połowa ziemi jest wykorzystywana do uprawy żywności na paszę dla zwierząt gospodarskich, odwiedza farmę badawczą poszukującą sposobów na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez krowy ras mięsnych i mlecznych.

Greta analizuje to zagadnienie również z perspektywy bliższej domowi i zastanawia się, jaką rolę może odegrać każdy z nas – od wyboru spożywanej przez nas żywności po ubrania, jakie nosimy. Odzyskawszy zdrowie po infekcji Covid-19, Greta rozważa też, jakie wnioski można wyciągnąć z międzynarodowej reakcji na pandemię. Zanim pod koniec tego przełomowego roku będzie musiała wrócić do szkoły, spotyka się jeszcze z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *