Premierowa „Niedziela z… twórczością Andrzeja Żuławskiego” w TVP Kultura

24 listopada TVP Kultura zaprasza na premierowy odcinek programu “Niedziela z… twórczością Andrzeja Żuławskiego”, jednego z najbardziej wyrazistych twórców polskiego kina.

 

 

 

 

Szokujący, niezależny i odważny. Reżyser, pisarz i scenarzysta. Jego autorskie kino zostało docenione w Europie, czego dowodem są nominacje, między innymi filmu „Opętanie” w 1981 roku do Złotej Palmy w Cannes, czy 1996 roku filmu „Szamanka” do Złotego Lwa w Wenecji. 24 listopada, dwa dni po 79. rocznicy urodzin artysty, TVP Kultura będzie wspominać filmowy dorobek Andrzeja Żuławskiego.

Gośćmi Agnieszki Szydłowskiej będą: autorka biografii artysty „Żuławski. Szaman” Aleksandra Szarłat, brat reżysera Mateusz Żuławski, kompozytor muzyki do filmów Andrzeja Żuławskiego Andrzej Korzyński, filmoznawca i współautor książki “Żuławski. Wywiad rzeka” Piotr Kletowski, aktor Leszek Teleszyński oraz krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, którzy porozmawiają między innymi o młodości artysty, emigracji, stosunku do świata i najważniejszych dziełach.

Po spotkaniu w studiu TVP Kultura przypomni dramat biograficzny „Błękitna nuta” z 1991 roku według scenariusza i w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. W filmie będącym autorskim spojrzeniem na ostatnie dni życia Fryderyka Chopina wystąpili Janusz Olejniczak w roli kompozytora oraz Sophie Marceau jako Solange Sand.

„Niedziela z… twórczością Andrzeja Żuławskiego”, premiera 24 listopada, godz. 17:15

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *