MediaZapowiedzi TV

„Putin: historia rosyjskiego szpiega” w BBC Brit

W tym roku mija 20 lat odkąd Władimir Putin rządzi w Rosji żelazną ręką, a dzięki drastycznej zmianie w konstytucji może utrzymać władzę nawet, kiedy jego kadencja wygaśnie w 2024 roku.

 

Trzyczęściowa seria ukazuje fascynujący portret polityka, którego ukształtowały trudne lata szkolne w Petersburgu. Twórcy badają zdumiewający rozwój kariery Putina i podążają za nim od momentu, kiedy wstępuje do KGB, aby uciec przed biedą i jak sam zostaje szpiegiem, wzorując się na rosyjskim Jamesie Bondzie, aż po prezydenturę.

W programie usłyszymy wypowiedzi ludzi z bliskiego kręgu Putina, ale także jego przeciwników politycznych, byłych dyplomatów i dziennikarzy. Zobaczymy też archiwalne materiały filmowe z wielu lat jego rządów. Ten wstrząsający dokument to podróż do wnętrza umysłu tego budzącego postrach rosyjskiego przywódcy.

W pierwszym odcinku twórcy skupiają się na najważniejszych latach dla rozwoju kariery Władimira Putina, a punktem kulminacyjnym jest hipnotyzujący obraz, kiedy w 2000 r. przekracza ogromne złote drzwi na Kremlu, by po raz pierwszy zostać zaprzysiężonym, jako rosyjski prezydent.

W drugim odcinku z niedowierzaniem obserwujemy niewiarygodną drogę jaką przebył, aby zdobyć władzę nad wszystkimi filarami państwa. Widzimy, jak przybywa na Kreml jako nowo nominowany prezydent, którego rządzący do tej pory rosyjską polityką bogaci rosyjscy oligarchowie, mieli nadzieje kontrolować i natychmiast otacza się kolegami z KGB.

 

 

W 2008 r. Władimir Putin ustąpił z funkcji prezydenta i został premierem. Nie był już formalnie
u władzy. Okazało się jednak, że bycie drugim człowiekiem w państwie nie jest dla niego. Dmitrij Miedwiediew, nowy prezydent, był osobą skrajnie od niego różną, o poglądach bardzo prozachodnich. Putin był zaś przekonany, że Rosja potrzebuje rządów silniejszej ręki. Konkretnie jego własnej.

W ostatnim odcinku Putin powraca na stanowisko prezydenta po czteroletniej przerwie w atmosferze oskarżeń o korupcję i widma amerykańskich sankcji. W odbudowaniu pozytywnego wizerunku nie pomaga mu również rozwód oraz utrata młodości. Udaje mu się zjednać populistów, w tym Donalda Trumpa. Czy jednak kiedykolwiek będzie w stanie opuścić politykę?

„Putin: historia rosyjskiego szpiega” to film dokumentalny badający, w jaki sposób Władimir Putin wykorzystał swoją wiedzę na temat szpiegostwa, kierując Rosją oraz jak jego osobiste doświadczenia wpłynęły na rosyjską politykę. Twórcy ukazują również, jak współczesna Rosja została ukształtowana na poczuciu zdrady, dumy i gniewu pojedynczej jednostki.

Premiera „Putin: historia rosyjskiego szpiega” w środę 22 lipca o godz. 22:30 w BBC Brit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *