Radiowa Trójka w hołdzie Zbigniewowi Wodeckiemu

Zbigniew Wodecki odszedł 22 maja 2017 roku. W pierwszą rocznicę śmierci Program 3 Polskiego Radia upamiętni niezwykłego artystę przypominając – od 21 do 25 maja – jego największe przeboje oraz prezentując utwory z premierowej, niedokończonej płyty „Dobrze, że jesteś”.
 

 
Już w niedzielę 20 maja w Trójce retransmisja słynnego i utrwalonego na albumie „1976: A Space Odyssey” występu Zbigniewa Wodeckiego i zespołu Mitch & Mitch ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
O fonograficznym debiucie Zbigniewa Wodeckiego – płycie zatytułowanej imieniem i nazwiskiem artysty, wydanej w 1976 roku przez Polskie Nagrania – mało kto pamiętał. Zapomniał o niej sam Wodecki. Na szczęście przypomnieli mu o niej muzycy Mitch & Mitch (pod wodzą Macio Morettiego), którzy odtworzyli dawne aranżacje, dodając do nich także swoje pomysły. Z tym materiałem Wodecki wystąpił ponownie (w towarzystwie kilkunastoosobowego zespołu) w 2013 roku na Off Festivalu w Katowicach.
– Poważne obiekcje miałem bardzo długo. Nie wiedziałem nawet, co to w ogóle jest ten Mitch & Mitch. W końcu jednak dałem się im namówić na wspólny koncert w Trójce. Chłopaki zaskoczyli mnie niesamowitą kreatywnością, zdolnością do improwizacji na scenie. Skojarzyli mi się z Frankiem Zappą, który też fantastycznie bawił się muzyką. Odjechany jest ten nasz Macio. Ujął mnie tym, że zainteresował się moimi piosenkami, o których ja sam zdążyłem już zapomnieć. Ta płyta ma przecież 37 lat! A tu nagle okazuje się, że jego ta muzyka kręci – mówił Wodecki tuż po ukazaniu się płyty „1976: A Space Odyssey”. Nagrana została ona 30 kwietnia 2014 r. w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, dzięki wsparciu Programu 2 Polskiego Radia.
W trakcie występu, transmitowanego przez radiową Dwójkę, do Wodeckiego i zespołu Mitch & Mitch dołączyli instrumentaliści Polskiej Orkiestry Radiowej. W ten sposób dokładnie zostało odtworzone brzmienie big-bandu z 1976 roku. Co więcej Chór i Orkiestrę Mitch & Mitch poprowadził gość specjalny – Cannibal Mitch.
Cały koncert z tej kultowej i nagrodzonej dwoma Fryderykami płyty (za popowy album 2016 roku i piosenkę „Rzuć to wszystko co złe”), radiowa Trójka wyemituje w niedzielę 20 maja o godz. 19.05.
od poniedziałku 21 maja do piątku 25 maja płytą tygodnia w Programie 3 Polskiego Radia będzie premierowy, niedokończony album Zbigniewa Wodeckiego „Dobrze, że jesteś” (w sprzedaży od 23 maja), zawierający piosenki przygotowane lub zaśpiewane przez niego wraz z: Kayah, Kubą Badachem, Sławkiem Uniatowskim, Andrzejem Lampertem, Beatą Przybytek i Juniorem Robinsonem. – „Dobrze, że jesteś” to album zagrany w stu procentach na żywo, bez zbędnych edycji i poprawek, tak często spotykanych w dzisiejszych produkcjach. Kilka z utworów Tata zdążył zaśpiewać z tekstem. Pozostałe nagrał scatem, jako wstępne wersje dla tekściarzy. W takiej właśnie formie po części usłyszycie je Państwo na płycie” – mówi Kasia Wodecka-Stubbs, córka artysty. – Nigdy nie pogodziliśmy się w Trójce z odejściem Zbigniewa Wodeckiego. Do dziś. I proszę – teraz  jest nowa płyta i znów Pan Zbyszek jest z nami. Tak jak zawsze – dodaje Piotr Metz, kierownik redakcji muzycznej radiowej Trójki.
Ponadto 22 maja, w rocznicę śmierci artysty, radiowa Trójka będzie grać – co godzinę (od godz. 6.00 do 18.00) – zarówno największe przeboje, jak i mniej znane utwory Zbigniewa Wodeckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *