Kultura, muzyka, kino

SPI International i Musicine wprowadzą do kin legendarny dokument muzyczny “Amazing Grace. Aretha Franklin”

SPI International wraz z firmą Musicine został dystrybutorem kinowym filmu „Amazing Grace. Aretha Franklin” w Polsce. Nieprezentowany dotychczas w kraju, nazywany przez środowisko muzyczne Świętym Graalem dokument, będzie miał swoją premierę już 15 listopada.

 

 

 

 

Dokument „Amazing Grace. Aretha Franklin” w reżyserii Sydneya Pollacka („Czyż nie dobija się koni?”, „Tootsie”, „Pożegnanie z Afryką”) i Allana Elliotta to prawdziwy muzyczny skarb.  Jego twórcy z powodów technicznych nie mogli pokazać swojego dzieła szerokiej publiczności przez ponad 46 lat! Film jest zapisem dwóch nocnych występów Arethy Franklin, amerykańskiej królowej soulu i autorki tekstów, która w styczniu 1972 roku, w New Temple Missionary Baptist Church w Los Angeles, nagrywała na żywo album gospel pt. „Amazing Grace”. Nagranie stało się najlepiej sprzedającym się albumem gospel wszech czasów i ugruntowało pozycję Arethy Franklin jako niekwestionowanej królowej soulu. Album okazał się przełomowy dla historii muzyki amerykańskiej na tle przemian społecznych w Stanach Zjednoczonych na początku lat 70. XX wieku. Podczas nagrania diwie towarzyszył chór wspólnotowy południowej Kalifornii pod dyrekcją Aleksandra Hamiltona, a na fortepianie akompaniował James Cleveland. Na drugiej sesji nagraniowej na widowni byli obecni m.in. Mick Jagger i Charlie Watts, wokalista i perkusista The Rolling Stones, którzy kończyli właśnie nagrywać swój album „Exile on Main St.”.

SPI International i Musicine mają prawa do dystrybucji kinowej „Amazing Grace. Aretha Franklin” do końca tego roku. W tym czasie odbędzie się ponad 50 seansów filmu w ponad 20 kinach studyjnych w całym kraju. Na pierwszą połowę listopada przewidziano ponadto kilka pokazów przedpremierowych, a już we wtorek, 29 października, w warszawskim Kinie Muranów odbędzie się pokaz specjalny filmu dla dziennikarzy.

Partnerami filmu w Polsce są: Warner Music Poland, Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ, Wydawnictwo JazzPRESS, SPI International i Kino Polska TV SA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *