MediaZapowiedzi TV

„Sprawa dla Explorera” na kanale National Geographic

„Sprawa dla Explorera” to najbardziej elektryzujące historie ze świata nauki, przyrody i kultury, które przybliży widzom prowadzący program Phil Keoghan. Wybierze się on w podróż po świecie śladami najciekawszych zjawisk. Dzięki niemu zobaczymy luksusowe schrony atomowe czy tunele przemytnicze w Strefie Gazy, dowiemy się o najnowszych zdobyczach nauki w dziedzinie klonowania i medycznego zastosowania brudu. Świat pokaże się nam ze strony, której na co dzień nie mamy szans oglądać.

 

Tsunami? Uderzenie asteroidy? Załamanie gospodarcze? Ludziom ze społeczności xPoint nic nie jest straszne. Na terenie o powierzchni 46 kilometrów kwadratowych w Południowej Dakocie stworzyli miejsce gotowe na wszystko. Może w nim zamieszkać nawet 10 tysięcy ludzi. Kiedyś, w kompleksie liczącym 800 bunkrów składowano broń. Dziś to luksusowe domy, które mogą przetrwać najtrudniejsze i najbardziej śmiercionośne wydarzenia. Choć widmo wojny atomowej na co dzień nie spędza snu z powiek większości mieszkańców Ameryki, kolejne próby nuklearne przeprowadzane przez północnokoreański reżim powodują dreszcze emocji, a co za tym idzie, coraz większe zainteresowanie miejscami takimi, jak to.

Wielkie emocje i kontrowersje budzi również klonowanie. Choć wszyscy kojarzymy je głównie z owieczką Dolly, która była pierwszym ssakiem sklonowanym pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, współcześnie zwierzęta są klonowane nie tylko w celach naukowych. Przeniesiemy się na farmę koni w Karolinie Południowej, której właściciel klonuje zwierzęta, biorące udział w rozgrywkach polo. Phil Keoghan zada wiele trudnych i niewygodnych pytań o etyczność klonowania, jego cel i potencjalne konsekwencje.

Pozostaniemy też w świecie naukowych badań i zobaczymy laboratorium, w którym trwają prace badawcze nad brudem. Wszystko po to, by wyodrębnić jak najwięcej bakterii, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzi. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat wprowadzono na rynek tylko dwa nowe rodzaje antybiotyków, a bakterie stają się coraz bardziej odporne na dostępne na rynku lekarstwa. Szacuje się, że każdego roku dwa miliony Amerykanów narażone są na zakażenia, których obecne antybiotyki nie leczą. Teraz naukowcy odkrywają, że najlepszą broń przeciwko potencjalnej globalnej katastrofie można znaleźć tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy – tuż pod naszymi stopami.

„Sprawa dla Explorera” – premiera w sobotę 6 kwietnia o godz. 20:00 na kanale National Geographic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *