Szykują się zmiany w NTC! Od 23 października TVP Sport HD i TVP Kultura HD!

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl od 23 października br. TVP Kultura zmieni standard nadawania z jakości SD na HD i przejdzie na MUX-8, gdzie zastąpi TVP Sport. Natomiast kanał TVP Sport będzie dostępny w jakości HD na MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej.

TVP Kultura – do tej pory obecna na multipleksie trzecim – w nocy z 22 na 23 października br. rozpocznie nadawanie na multipleksie ósmym. Zmianie ulegnie także standard jej nadawania z SD na HD. Tym samym zajmie sloty, które były zarezerwowane dla TVP Sport.

Natomiast kanał sportowy publicznego nadawcy będzie dostępny – tak jak obecnie – na MUX-3, ale w jakości HD. Zniknie z kolei całkowicie z MUX-8.

– TVP cały czas pracuje nad podnoszeniem standardu odbioru wszystkich kanałów telewizyjnych, tak by spełniać oczekiwania naszych widzów – odpowiedziało portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe nadawcy.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że zmiany są podyktowane decyzją biznesową. Plusem dla widzów zainteresowanych sportem ma być także podniesienie jakości TVP Sport na ogólnodostępnym MUX-3. Skorzystać mają także widzowie TVP Kultura, którzy będą mogli oglądać program w lepszej jakości. Jeden z naszych rozmówców uważa jednak, że multipleks ósmy nadal nie poprawił zasięgu nadawania.

Pod koniec ub.r. rada nadzorcza Telewizji Polskiej wyraziła zgodę na wejście publicznego nadawcy na ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. W nocy, 22 grudnia 2018 roku – po kilkumiesięcznych negocjacjach między telewizją publiczną a spółką Emitel, operatorem tego MUX-a – kanały TVP pojawiły się na multipleksie ósmym.

Od tego czasu obecna jest tam TVP Rozrywka oraz TVP Sport w jakości HD. Tym samym, kanał sportowy jest obecny na dwóch multipleksach – także na MUX-3, w telewizji naziemnej (w jakości SD). Tym samym umożliwiono widzom oglądanie transmisji sportowych bez ograniczeń (TVP Sport zajął miejsce TVP Rozrywka na MUX-3 od 7 czerwca 2018 roku, umożliwiło to oglądanie mundialu na otwartej antenie).

Formalnie TVP Sport mógł być jednocześnie nadawany na obu multipleksach, dzięki zgodzie UKE na symulcasting tych kanałów do końca br.

Po zmianach wprowadzonych 23 października br. układ kanałów na MUX-3 będzie wyglądał następująco: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Historia, TVP Info HD i TVP Sport HD. Natomiast na MUX-8 obecne będą: TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV oraz Telewizja WP.

Multipleks ósmy został uruchomiony w połowie 2016 roku, a jego operatorem jest spółka Emitel. Telewizja publiczna ociągała się z decyzją korzystania z MUX-8, tłumacząc to koniecznością przestawiania anten, związaną z polaryzacją i problemami z dźwiękiem. W tej sprawie operator miał także na pieńku z ZPR Media (właściciel NOWA TV) oraz WP, nadawcą Telewizji WP.
Emitel we współpracy z TVP uruchomił i współfinansował kampanię, mającą na celu wyjaśnienie widzom, jak odbierać kanały dostępne na MUX-8, a w szczególności zachęcając do modernizacji instalacji antenowej oraz przestrajania telewizorów i dekoderów w celu odbierania wszystkich kanałów z multipleksów naziemnych.

Kampania miała zwiększyć świadomość Polaków, że mogą korzystać za darmo z dodatkowych kanałów, muszą jedynie wymienić lub przestroić antenę.

(źródło:Wirtualnemedia.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *