Tom Hanks na niedzielę w Stopklatce

Tom Hanks należy do ścisłej elity najlepszych aktorów Hollywood. Ma na swoim koncie wiele słynnych ról. 31 maja Stopklatka przypomni jedne z najlepszych produkcji z jego udziałem: „Duży”, „Filadelfia”, czy „Strasznie głośno, niesamowicie blisko”.

 

 

Tom Hanks to bez wątpienia jedno z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w Hollywood – wybitny aktor, reżyser i producent filmowy. Jego kariera to pasmo sukcesów uwieńczonych między innymi dwoma Oscaramipięcioma Złotymi Globamijedną statuetką Emmy oraz Srebrnym Niedźwiedziem. Chociaż aktor będzie w tym roku obchodzić swoje 64 urodziny, nic nie wskazuje na to, żeby wybierał się na emeryturę – wręcz przeciwnie wciąż jest o nim głośno.

Pierwszą nominację do Oscara aktor otrzymał za rolę komediową w filmie Duży”. To szalona opowieści o nastolatku, który nieopatrznie wypowiada życzenie i staje się dorosłym. 12-letni Josh (Tom Hanks) jest niskiego wzrostu. Tymczasem większość klasowych koleżanek przewyższa go o głowę. Sfrustrowany chłopiec marzy o tym, aby być wyższym. Nieoczekiwanie dziecięce fantazje spełniają się – pewnego ranka chłopak budzi się w ciele 35-latka. Metamorfoza nie jest kompletna, ponieważ Josh nadal czuje się nastolatkiem. Wszyscy traktują go jednak jak dorosłego…

Tom Hanks udowodnił, że świetnie odnajduje się nie tylko w komediach, ale także w repertuarze dramatycznym. Widzowie po raz pierwszy poznali zupełnie inną twarz aktora
w filmie „Filadelfia”. Fabuła przedstawia losy Andrew Becketta – zdolnego adwokata, zatrudnionego w prestiżowej kancelarii. Kiedy wychodzi na jaw, że jest nosicielem wirusa HIV zostaje zwolniony z pracy. Beckett postanawia walczyć o swoje i pozywa byłych pracodawców. Szybko okazuje się jednak, że żaden prawnik nie chce zadzierać z potężną i wpływową kancelarią… Za tę rolę Hanks otrzymał pierwszego Oscara, a film przeszedł do historii, jako manifest w obronie godności ludzi dotkniętych AIDS.

Z kolei „Strasznie głośno, niesamowicie blisko” to wzruszająca historia o radzeniu sobie z traumą po stracie bliskiej osoby. 11-letni Oscar (Thomas Horn) jest chłopcem wymagającym szczególnej uwagi (ze względu na podejrzenie u niego Zespołu Aspargera), który doskonale porozumiewa się tylko z jedną osobą – tatą. Thomas (Tom Hanks) to ojciec na medal – czuły, kochający i wszechstronnie rozwijający wyobraźnię syna. Oskar z tatą często bawią się w poszukiwanie skarbów. Jest to sprytny sposób na to, żeby chłopiec wyszedł z domu i w ogóle chciał nawiązać kontakt ze światem. Niespodziewanie Thomas ginie podczas ataków 11 września 2001 roku. Osamotniony Oskar nie potrafi poradzić sobie ze stratą. Przełomem okaże się odkrycie tajemniczego klucza…Film otrzymał dwie nominacje do Oscara w kategorii: Najlepszy film i Najlepszy aktor drugoplanowy.

Kiedy oglądać:

„Duży” – niedziela, 31 maja o godz. 15:35

„Strasznie głośno, niesamowicie blisko” – niedziela, 31 maja o godz. 17:35

„Filadelfia” – niedziela, 31 maja o godz. 20:00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *