MediaTVP

Towarzystwo Dziennikarskie: Propagandowe bezprawie „Wiadomości”

Zwalczając, ośmieszając i kłamiąc na temat kandydatów opozycji w wyborach samorządowych, „Wiadomości” TVP co wieczór łamią ustawę o radiofonii i telewizji. Dwutygodniowy monitoring wykazał, że obóz prawicy zajmuje tam ponad 70 proc. czasu bezpośrednich wypowiedzi wszystkich kandydatów. Kandydaci spoza głównych partii politycznych są w „Wiadomościach” pomijani, co dodatkowo upolitycznia te wybory.

 

 

Codzienny główny program informacyjny TVP przedstawia opozycję jako wroga Polski i poniża jej kandydatów. Natomiast premier, rząd i PiS naprawiają zło, wyrządzane przez niepisowskie samorządy. W „Wiadomościach” nie ma pluralizmu, bezstronności, wyważenia i niezależności, wymaganych od mediów publicznych przez prawo. Zamiast nich jest wszechobecny słowotok pisowskiego katechizmu: władza jest dobra, opozycja jest zła.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, mająca zgodnie z Konstytucją czuwać nad przestrzeganiem prawa w mediach, nie robi nic, by powstrzymać ten ostateczny upadek mediów publicznych; jej przewodniczący kandyduje zresztą z listy PiS w wyborach w Warszawie.

Sądy w trybie wyborczym interweniują tylko na wnioski kandydujących. Robią to, nakazując prostowanie kłamstw w kampanii wyborczej, także premierowi, który zrobił to kobiecym głosem. W tej sytuacji sąd nad postępowaniem mediów publicznych powinni wydać wyborcy .

Towarzystwo Dziennikarskie przedstawia opinii publicznej wyniki monitoringu głównego wydania dziennika TVP w nadziei, że jego autorzy, jeśli jeszcze uważają się za dziennikarzy, podejmą refleksję nad swoim udziałem w tym propagandowym bezprawiu.

Propaganda wyborcza w telewizji publicznej jest sprzeczna z wszelkimi kodeksami etycznymi mediów, w tym samej TVP, a także z zaleceniami Biura OBWE na rzecz Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), monitorującego wybory w Europie.

Za sposób relacjonowania wyborów w „Wiadomościach” odpowiada kierownictwo TVP. Dlatego domagamy się zdymisjonowania prezesa TVP, jako odpowiedzialnego za nagminne łamanie ustawy o radiofonii i telewizji w okresie przed wyborami samorządowymi 2018 r.

Towarzystwo Dziennikarskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *