Radio

Trójka nadaje z Kaliningradu

Nie tylko Bursztynowa Komnata, czyli Trójka zaprasza na jesienne wydanie akcji “Trójka – jesteśmy połączeni” z Kaliningradu.

 

 

Dziennikarze z ul. Myśliwieckiej kontynuują reporterskie podróże po świecie w ramach cyklu “Trójka – jesteśmy połączeni”. A wszystko po to, by przybliżyć słuchaczom historię i teraźniejszość – zarówno tych znanych (czasem tylko pozornie), jak i bardziej egzotycznych państw. Kolejnym miejscem, które odwiedzi Program 3 Polskiego Radia będzie – już w najbliższą środę – Kaliningrad. Relacje z tego nadbałtyckiego miasta przekaże słuchaczom Trójki Ernest Zozuń.

Obwód Kaliningradzki to osobliwość – niewielka część Federacji Rosyjskiej upchnięta między Polskę a Litwę nad brzegiem Morza Bałtyckiego, ponad 350 kilometrów od głównego terytorium Rosji. Powstanie tej niezwykłej enklawy jest wynikiem porozumienia zawartego w Poczdamie w 1945 roku, w którym Józef Stalin wynegocjował włączenie do Związku Radzieckiego miasta Königsberg obejmującego 225 km kw. wraz z całym obwodem położonym nad brzegiem Bałtyku. Jak twierdzą historycy – było to bardzo zmyślne posunięcie, ponieważ Kaliningrad – jak wkrótce przemianowano główne miasto, honorując jednego z radzieckich przywódców Michaiła Kalinina – stał się jedynym portem bałtyckim ZSRR wolnym od lodu przez cały rok.

– To tu podobno ukryta jest legendarna Bursztynowa Komnata i… jeszcze wiele innych rzeczy, bo Kaliningrad to stare krzyżackie miasto, więc musi mieć wiele tajemnic, a ja postaram się je odkryć – mówi Ernest Zozuń, którego relacji w Trójce będzie można posłuchać 18 października o godz. 6.40, 7.40, 10.30, 16.20 i 17.20.

Oczywiście nie zabraknie odniesień do sytuacji geopolitycznej i roli Obwodu Kaliningradzkiego w tym nadbałtyckim rejonie, jak i kontaktów handlowych z Polską, a tą rosyjską enklawą.

Akcja “Trójka – jesteśmy połączeni” realizowana jest przy współpracy z LOT-em.

W jej ramach dziennikarze Programu 3 odwiedzili do tej pory: Seul, Tbilisi, Wenecję, Tel Awiw i Jerozolimę, Los Angeles, Pulę, Podgoricę, Astanę, Odessę i Kluż-Napokę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *