„Trump podbija świat” od 17 listopada na kanale BBC Brit

Donald Trump był jednym z najbardziej kontrowersyjnych prezydentów w historii Stanów Zjednoczonych. Podważał konwencje w kraju i za granicą oraz na nowo zdefiniował amerykańską politykę zagraniczną. Kilka dni po jego zwycięstwie, cały świat zastanawiał się, co w praktyce będzie oznaczał slogan „America First”.

 

Chaotyczne podejście Trumpa do relacji międzynarodowych regularnie wywoływało zdziwienie, a często nawet oburzenie. W serii „Trump podbija świat” ci, którzy na co dzień z nim współpracowali i towarzyszyli w podejmowaniu decyzji uchylają rąbka tajemnicy i dają widzom możliwość poznania kulis tej prezydentury. W programie przedstawiono wypowiedzi osobistych doradców Trumpa, amerykańskich urzędników oraz przywódców innych państw.

W pierwszym odcinku serii „Trump podbija świat” pokazujemy, jak niedługo po objęciu najważniejszego stanowiska w kraju Donald Trump wywołał spektakularne konflikty z niektórymi

z najstarszych sojuszników Ameryki. Kwestionował też status quo wycofując się z porozumienia paryskiego dotyczącego klimatu i zbliżając się do Władimira Putina. Niektóre jego decyzje poważnie zagroziły najważniejszym amerykańskim sojuszom. Jak to opisał były brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt: „NATO znalazło się w prawdopodobnie największym niebezpieczeństwie w swojej historii”.

Odcinek drugi poświęcony jest relacjom Trumpa z Bliskim Wschodem. Kontrowersyjny prezydent doprowadził Amerykę na skraj wojny z Iranem i zszokował świat wycofując wojska z Syrii.

Nie mniejszym zaskoczeniem było jego ogłoszenie, że Izrael nawiązuje porozumienie z krajami arabskimi.

W ostatnim odcinku przyglądamy się stosunkom Trumpa z przywódcami państw Azji. Najciekawszym wątkiem jest tu metamorfoza relacji na linii Trump-Kim Dzong Un. Po początkowych groźbach wypowiedzenia wojny nuklearnej Korei Północnej, Trump całkowicie zmienia zdanie i ociepla relacje z najbrutalniejszym dyktatorem świata. W stosunku do Chin prezydent postanawia przyjąć nowe, twarde podejście, rozpoczynając największą wojnę handlową w historii światowej gospodarki.

„Trump podbija świat” od środy 17 listopada o godz. 22:30 na BBC Brit

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *