TVP Info musi opublikować sprostowania o dziennikarzu „Superwizjera” TVN

Bertold Kittel, autor głośnych reportaży „Superwizjera”, nagrodzony prestiżowym tytułem Dziennikarza Roku Grand Press 2018, wygrał w sądzie proces przeciwko Redaktorowi Naczelnemu TVP Info.

 

 

5 czerwca 2019 r. Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji i nakazał Redaktorowi Naczelnemu TVP Info publikację dwóch sprostowań dotyczących nieprawdziwych informacji podanych w „Panorama Info” i „Serwis Info”, wyemitowanych 3 października 2018 r. Obie wypowiedzi odnosiły się do reportażu Bertolda Kittela „Układ radomski” w programie „Superwizjer” (2 października 2018 r.). Zgodnie z wyrokiem Sądu TVP Info musi sprostować nieprawdziwe informacje w trybie natychmiastowym.

TVP Info podało nieprawdziwą informację o tym, że dziennikarz „Superwizjera” TVN – Bertold Kittel – „nie wspomniał, że od kilkunastu lat zna prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego”.

– Kłamstwo, które padło w serwisach TVP Info, podważa nie tylko moje kompetencje zawodowe i standardy etyczne, ale przede wszystkim wiarygodność: zarówno moją dziennikarską, reportażu „Układ radomski”, programu „Superwizjer”, jak również stacji TVN komentuje Bertold Kittel.

Po wyroku sądu pierwszej instancji Redaktorowi Naczelnemu TVP Info wniósł apelację, zarzucając przede wszystkim, że sprostowanie zostało sformułowane w osobie trzeciej, a nie pierwszej.

– Apelacja okazała się bezzasadna, ponieważ żaden przepis prawa prasowego nie zakazuje formułowania treści sprostowania w osobie trzeciej, a zapowiedź sprostowania oraz podpis jego autora jednoznacznie wskazują, kto jest jego autorempodsumowuje Bertold Kittel.

Sąd apelacyjny podzielił argumentację przedstawioną przez dziennikarza TVN i oddalił apelację pozwanego w całości.

Orzeczenie jest prawomocne i natychmiast wykonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *