Tydzień w Cannes i „Zimna wojna” po raz pierwszy w Canal+

14 maja rozpocznie się wielkie święto kina – startuje 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Z tej okazji widzowie CANAL+ będą mogli zobaczyć ceremonię wręczenia nagród oraz festiwalowe perełki z ostatnich lat. Po raz pierwszy w telewizji CANAL+ pokaże jeden z największych polskich sukcesów artystycznych – „Zimną wojnę”, która na zeszłorocznym Festiwalu triumfowała nagrodą za najlepszą reżyserię dla Pawła Pawlikowskiego. Cykl „Festiwal filmowy w Cannes”, który przeniesie fanów kina prosto na Lazurowe Wybrzeże do najbardziej filmowego kurortu na świecie, od 17 maja tylko w CANAL+.

 

Cykl rozpocznie przerażające, a zarazem zabawne, nagrodzone zarówno na festiwalach, jak i przez Amerykańską Akademię Filmową, „Czarne bractwo. BlacKkKlansman” („BlacKkKlansman”) Spike’a Lee, z Johnem Davidem Washingtonem, Adam Driverem i Alekiem Baldwinem w rolach głównych. Film nominowany do sześciu Nagród Akademii, w tym w głównej kategorii, zdobył nagrodę specjalną Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 2018. Za scenariusz do filmu reżyser Spike Lee, jeden z najsłynniejszych czarnoskórych filmowców, otrzymał pierwszego w życiu Oscara®.

Początek lat 70., stan Kolorado. Ron Stallworth awansuje na detektywa w Departamencie Policji w Colorado Springs, stając się pierwszym czarnoskórym w mieście na tym stanowisku. Zdesperowany, aby jak najszybciej udowodnić przełożonym swoje kompetencje, Ron decyduje się na przeprowadzenie ryzykownej operacji: infiltracji Ku Klux Klanu. Aby misja mogła się powieść, policjant musi zaangażować białoskórego kolegę, który będzie odpowiedzialny za bezpośrednie kontakty. Wybór pada na Flipa Zimmermana, amerykańskiego Żyda, który do tej pory nie zaprzątał sobie głowy refleksjami na temat własnej tożsamości. W mieście, w którym napięcia na tle rasowym stają się coraz bardziej dotkliwe, duet detektywów musi działać szybko, aby nie dopuścić do eskalacji przemocy.
PREMIERA: piątek, 17 maja, o godz. 21:00
„Człowiek, który zabił Don Kichota” („The Man Who Killed Don Quixote”) to propozycja wyjątkowa – tym bardziej, że nakręcenie tego filmu zajęło współtwórcy „Latającego cyrku Monty Pythona”, Terry’emu Gilliamowi, aż 25 lat! Jednak Gilliam okazał się być nie tylko szalonym wizjonerem, ale i człowiekiem wielkiego uporu: pod koniec 2017 padł ostatni klaps na planie filmu. Jego długo wyczekiwana, ostateczna wersja, trafiła prosto na finał 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 2018 roku, gdzie widzowie zgotowali Gilliamowi najdłuższą w historii owację dla filmu zamykającego imprezę.
Zblazowany i pozbawiony ambicji reżyser reklam Toby zostaje wysłany na plan filmowy do Hiszpanii. Niespodziewanie filmowiec, który marzenia o wielkiej artystycznej karierze ma już za sobą, trafia do maleńkiej wioski, gdzie jeden z mieszkańców żyje w przekonaniu, że jest… Don Kichotem. Obaj bohaterowie rozpoczną wkrótce wspólną przygodę, dzięki której jeden stawi czoła swoim lękom, a drugi zrealizuje swoje od dawna lekceważone pragnienia. W obsadzie Adam Driver, Jonathan Pryce, Stellan Skarsgård, Olga Kurylenko.
PREMIERA: niedziela, 19 maja, o godz. 21:00
Kontrowersyjna „Prawdziwa historia” („Based on a True Story”) to gratka dla fanów Romana Polańskiego i wielki fabularny powrót reżysera. W obsadzie Emmanuelle Seigner („Motyl i skafander”, „Wenus w futrze”) i Eva Green („Osobliwy dom Pani Peregrine”, „Casino Royale”). CANAL+ po raz pierwszy w telewizji pokaże najnowszy film Polańskiego, prezentowany poza konkursem głównym w Cannes w 2017 roku.
Delphine (Emmanuelle Seigner) to poczytna paryska pisarka, która od jakiegoś czasu cierpi na brak weny. Pewnego dnia na spotkaniu autorskim poznaje tajemniczą kobietę (Eva Green), która prosi ją o podpisanie książki. Między kobietami rodzi się relacja, która z czasem dominuje nad każdym aspektem życia Delphine. Pierwotna przyjaźń przemienia się w toksyczne uzależnienie. Pisarka zaczyna tracić kontrolę, a wszystko co uważała dotychczas za pewnik, zmienia swe pierwotne znaczenie.
PREMIERA: piątek, 24 maja, o godz. 21:00

FESTIWALOWA SOBOTA

Sobota 25 maja to finałowy dzień świętowania wielkiego kina i jego twórców na antenie CANAL+. O 17.45 na antenie francuski dokument w reżyserii Jerome’a Wybona, który pokazuje, że podczas Festiwalu nie zawsze wszystko idzie zgodnie ze scenariuszem  „Cannes 1968. Przerwany festiwal” („Cannes 1968: When The Festival Was Cancelled”). Polityczny impas, bunt, walki uliczne, a w tym wszystkim splendor kina i największe gwiazdy – to obraz poświęcony chaotycznym wydarzeniom we Francji 1968 roku, które zaowocowały nagłym przerwaniem 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W filmie wykorzystano archiwalne nagrania z tego czasu.

„Mówię do was o solidarności ze studentami i robotnikami, a wy wciąż rozmawiacie o ujęciach i zbliżeniach. Ignoranci!” – złościł się Jean-Luc Godard w pierwszych dniach festiwalu w Cannes w maju 1968 roku. Na ulicach Paryża dochodziło właśnie do brutalnych demonstracji i starć z policją, a na słonecznej Riwierze Francuskiej wyświetlano kolejne filmy. Wiadomości o walkach i protestach docierały jednak do filmowców z całego świata i wywoływały coraz większe poruszenie. Czterej członkowie jury zrezygnowali z funkcji, Milos Forman wycofał swój film z konkursu głównego, w jego ślady poszedł również Dominique Delouche. Zaciekłym obrońcą festiwalu był za to Roman Polański, który wierzył w potęgę sztuki i stał po stronie publiczności – a ta domagała się kolejnych seansów. Po zażartych dyskusjach podjęto decyzję o odwołaniu imprezy. Dokument przybliża te zagmatwane, kontrowersyjne wydarzenia.

Także w sobotę o 18:45 CANAL+ zaprasza na specjalne wydanie Aktualności Filmowych, których głównym bohaterem będzie… Festiwal Filmowy w Cannes, a także wyjątkowi goście: aktorka i scenarzystka Gabriela Muskała, reżyserka Agnieszka Smoczyńska, znawca kina Łukasz Maciejewski oraz producent filmowy Piotr Dzięcioł.

Po nich czas na kulminację kinowych emocji podczas transmisji uroczystej GALI WRĘCZENIA  NAGRÓD 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, podczas której widzowie poznają wyróżnionych twórców filmowych oraz zdobywcę prestiżowej Złotej Palmy.

POCZĄTEK TRANSMISJI: sobota, 25 maja, o godz. 19.15

„ZIMNA WOJNA” PO RAZ PIERWSZY W TELEWIZJI

Tuż po Gali, o godz. 20:00, wielki filmowy finał – specjalnie dla polskiej widowni, po raz pierwszy w telewizji, CANAL+ wyemituje „Zimną wojnę” („Cold War”), wielki sukces zeszłorocznego Cannes i Pawła Pawlikowskiego (nagroda za najlepszą reżyserię na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes)

To film wykonany z werwą i liryzmem, który rozpala wspomnienia z czasów świetności europejskiego kina Nowej Fali. (…) W historii inspirowanej nieudanym małżeństwem rodziców, polsko-brytyjski reżyser Paweł Pawlikowski przywołuje wspomnienia z początków kariery Miloša Formana, Jiříego Menzela i François Truffaut. – Geoffrey Macnab, The Independent

Odtwórcami głównych ról w „Zimnej wojnie” są Joanna Kulig („Niewinne”) i Tomasz Kot („Bogowie”), a partnerują im m.in. Agata Kulesza („Ida”) oraz Borys Szyc („Pokot”). Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia po II wojnie światowej Europie. To historia wielkiej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być w związku, lecz jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. W tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem paryskich piosenek z jazzem i polską muzyką ludową.

Reżyserem jest zdobywca Oscara© Paweł Pawlikowski, scenariusz napisał we współpracy z Piotrem Borkowskim oraz Januszem Głowackim. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal, a scenografię do filmu przygotowała Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Za produkcję odpowiada Opus Film.

PREMIERA: sobota, 25 maja, o godz. 20:00

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *