Ultraviolet 2.0 by Swanski – nowy mural w centrum Warszawy

Na początku października Paweł Swanski, znany malarz, grafik i ilustrator, namalował w Warszawie mural promujący najnowszą produkcję lokalną telewizji AXN, Ultraviolet 2.0. Nawiązujący do fabuły serialu mural można zobaczyć w centrum Warszawy.

 

 

 

 

Telewizja AXN, tworząc drugi sezon swojej produkcji lokalnej, po raz pierwszy zdecydowała się na połączenie komercyjnego świata telewizji ze światem street artu. Współpraca z Pawłem Swanskim zaowocowała muralem, dla którego inspiracją była fabuła serialu Ultraviolet 2.0. Akcja serialu toczy się w klimatycznej Łodzi, gdzie street art jest stałym elementem tkanki miasta, dlatego współpraca z tym artystą naturalnie wpisuje się w komunikację serialu.

Zostałem poproszony o własną interpretację fabuły serialu Ultraviolet 2.0 w formie muralu. Telewizja AXN pozwoliła mi jako artyście na zupełną swobodę przy tworzeniu tego projektu”, mówi Swanski. „Wykorzystałem charakterystyczną dla mojej sztuki estetykę „gąszczu”. To studium natury, która daje i zabiera życie. Ta symbolika opiera się na wchłaniających siebie nawzajem, a zarazem wyrastających z siebie, roślinach i zwierzętach. W projekcie muralu znalazły się macki ośmiornicy, owadożerne rośliny i, często pojawiające się w moich pracach, zatopione w gąszczu ludzkie oczy”, dodaje artysta. „Wszystko to składa się na kryminalną opowieść, ukazaną przy pomocy abstrakcyjnych symboli. W kompozycję „wplątane” jest też narzędzie zbrodni. Najbardziej zależy mi na emocjonalnym i instynktownym odbiorze tej pracy, dlatego resztę pozostawiam interpretacji oglądających”.

Paweł Swanski to artysta, projektant, rzemieślnik. Swoją pracę dzieli pomiędzy sztukę na płótnach i wielkoformatowych muralach a studio, gdzie powstają jego autorskie artystyczne, komercyjne oraz rzemieślnicze projekty. Wystawiał swoje prace w Polsce (Kordegarda, Desa i inne niezależne projekty) oraz w galeriach w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Szwajcarii i USA. Ma na koncie kilkanaście solowych i grupowych wystaw. Jego murale można zobaczyć na ulicach miast i w prywatnych domach m.in. w Los Angeles, Toronto, Berlinie, Bristolu i Warszawie.

Mural Swanskiego można zobaczyć na ścianie budynku przy ul. Chmielnej 98 do końca października. Emisja Ultravioletu 2.0 w każdą środę o godz. 22:00 w AXN.

Ultraviolet opowiada historię trzydziestoletniej Oli Serafin, którą osobiste przejścia zmusiły do opuszczenia Londynu i powrotu do rodzinnej Łodzi. Pewnej nocy, prowadząc samochód, jest świadkiem tragicznego zdarzenia. Policja uznaje je za samobójstwo i zamyka sprawę. Kobieta decyduje się znaleźć wyjaśnienie na własną rękę. Rozpoczyna współpracę z grupą Ultraviolet, internetową społecznością detektywów amatorów, rozwiązujących sprawy, których nie jest w stanie wyjaśnić policja.

W drugim sezonie Ultravioletu, Ola musi zmierzyć się z niebezpieczeństwem zagrażającym jej rodzinie, co sprawia, że zaangażowanie bohaterki w rozwiązywane sprawy staje się bardzo osobiste.

Fot. Michał Dziurkowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *