Zapowiedzi TV

Wakacje z TVP ABC

Lato z TVP ABC zapowiada się wyjątkowo interesująco. Premierowe odcinki ulubionych przez dzieci programów, relacje z festiwali piosenek dziecięcych w Koninie, Kielcach, Suwałkach i Nowym Sączu, reportaże Neli oraz nowe filmy i seriale animowane, to tylko niektóre propozycje dla najmłodszych widzów przygotowane przez Telewizję Polską.
 
PROGRAMY
„Margolcia i Miś zapraszają dziś” Premiery
Program edukacyjny dla najmłodszych dzieci. Szczególnie skierowany do tych małych widzów, którzy w okresie wakacyjnym nie chodzą do żłobka ani przedszkola. Głównymi bohaterami są: Margolcia i Miś – kukiełki znane z kultowych programów TVP. W każdym odcinku bohaterowie tłumaczą dzieciom w  łatwy i przyjazny sposób różnego rodzaju tematy o charakterze dydaktycznym. Widzowie mają okazję nauczyć się wierszyka lub piosenki związanej z głównym wątkiem odcinka. Dodatkowo Ewa Gutowicz przygotowuje z modeliny figurkę będącą „ilustracją” motywu przewodniego. Istotnym elementem programu jest prezentacja listów, rysunków i pozdrowień. Twórcy kładą nacisk na interakcję z małymi widzami zachęcając ich do pisania i wysyłania swoich prac, które pokazywane są w programie, a dzieci w miarę możliwości nagradzane.
Premiera – piątek, godz. 15.55, powtórka – sobota, godz. 11.35
Festiwale Premiery
W ramówce wakacyjnej TVP ABC relacje z największych festiwali piosenki dziecięcej w Polsce. Wokalne i taneczne umiejętności zaprezentują dzieci oraz młodzież nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Na Antenie TVP ABC widzowie będą mogli obejrzeć relacje z festiwali, które odbędą się w: Suwałkach (Muszelki Wigier), Koninie, Nowym Sączu (Skowroneczek) oraz w Kielcach. Niedziela, godz. 15.55
„W krainie baśni”
Edukacyjny cykl familijny utrzymany w konwencji teatru. Widz wkracza do tajemniczego domu, gdzie Bajarz wraz z Bajarką opowiadają fascynujące historie pełne przygód i magii. Bajarze przebierają się za różnych bohaterów opowieści, od pięknych księżniczek i mężnych rycerzy, po podstępne czarownice i chciwych monarchów. Zachwycają także popisem efektownych czarodziejskich sztuczek i bawią dowcipnymi dialogami. W każdym odcinku prezentowana jest nowa baśń z wyrazistymi postaciami i morałem skłaniającym do rozmów między rodzicami i dziećmi. Stosując nieszablonowe rozwiązania (malowanie piaskiem, teatr cieni itp.), program działa na wyobraźnię i zachęca odbiorców do zabawy w teatr. W rolach głównych występują: Beata Fido (Bajarka) oraz Wojciech Dmochowski (Bajarz).
Niedziela, godz. 8.55 i poniedziałek godz. 11.35
„Petersburski Music Show”
Program muzyczno-edukacyjny z udziałem dzieci, którego autorem i zarazem prowadzącym jest Jerzy Petersburski Jr. W lekki i przystępny sposób prezentowane są tematy związane ze światem muzycznym, koncertami, artystami, historią muzyki, instrumentami, płytami, teledyskami oraz ciekawostkami muzycznymi. W każdym odcinku obecna jest publiczność a gościem programu jest znany zespół lub wokalista (np. Michał Szpak, Margaret, Kayah, Natalia Szroeder, Liber, Ania Wyszkoni, Antek Smykiewicz, Anna Rusowicz, Rafał Brzozowski, PECTUS, bracia Golcowie i inni). Dzieci zadają im pytania – zabawne, podchwytliwe, charakterystyczne dla swojego wieku. Scena Talentów jest miejscem, gdzie zdolni młodzi wykonawcy z całej Polski mogą zaprezentować swoje umiejętności wokalne. Natomiast w segmencie „Instrumentalni” prezentują się młodzi instrumentaliści, przybliżając tajniki różnych instrumentów: fortepianu, skrzypiec, fletu poprzecznego, trąbki, gitary, perkusji czy harfy. Podczas piosenki finałowej najlepsze dziecięce formacje taneczne mają okazję zaprezentować ciekawe układy.
Sobota, godz. 15.55
„Nela – mała reporterka”
Polacy mogą być dumni, gdyż nasz kraj ma najmłodszą reporterkę na świecie. Od piątego roku życia podróżuje po świecie i nagrywa reportaże ze swoich wypraw. Nela wspięła się już na ponad 4000 m n.p.m. w Andach, zwiedzała boliwijskie wulkany i gejzery, podziwiała Machu Picchu w Peru, zaprzyjaźniła się z Masajem w Afryce, głaskała tygrysa w Tajlandii, a na Filipinach zeszła 120 m w głąb jaskiń. Widziała 2 miliony nietoperzy wylatujących na żer i obserwowała w nocy kajmany w dorzeczu Amazonki. A wszystko to relacjonowała przed kamerą, aby opowiedzieć dzieciom o swoich przygodach i by podzielić się z swoją przyrodniczo-podróżniczą wiedzą.
Codziennie o godz. 15:05
„Dlaczego? Po co? Jak?”
Niezwykle interesujący program popularno-naukowy dla wszystkich ciekawych świata młodych widzów. Pod czujnym okiem Pani Nauki poszukujemy wspólnie odpowiedzi na różne nurtujące pytania, a wraz z Centrum Nauki Kopernik przeprowadzamy niesamowite doświadczenia, pozwalające zgłębić tajniki otaczającego nas świata.
Środa, godz. 15.55 oraz czwartki o godz. 11.35
„Czytanie przed spaniem”
Pełen ciepła cykl, w którym znakomici aktorzy i znani dziennikarze czytają bajki na dobranoc. Wesołe, kolorowe rysunki, które pojawiają się w czasie czytania, są niespodziankami dla małych odbiorców.
Codziennie o godz. 19:55
„Mój zwierzyniec”
Edukacyjny program dla dzieci, przedstawiający fascynujący świat dzikich zwierząt żyjących w Polsce. Gospodarzem i narratorem serii jest dr Andrzej Kruszewicz – miłośnik przyrody, świetny gawędziarz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Bohaterami jego opowieści są m.in. duże drapieżniki – takie jak wilki, rysie czy niedźwiedzie oraz mało znane gatunki np. kilkucentymetrowy zębiełek o wyglądzie myszy z długim ryjkiem, kolorowa salamandra plamista żyjąca w koronach drzew, puszysta popielica, dożywający nawet 100 lat żółw błotny, chrząszcze oraz pajęczaki.
Wtorek, godz. 15:55 i środa o godz. 11.35
„Moliki książkowe”
Program dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w formule widowiska studyjnego realizowanego w bardzo nowoczesnej oprawie, zachęcający do czytania. Tytułowi  bohaterowie – Molik i Molinka – mieszkają w domku na drzewie. Bardzo lubią książki, a opisywane w nich historie pomagają im w codziennym życiu. W każdym odcinku prezentowana jest nowa historia, która zawsze ma swój szczęśliwy finał.
„Moliki książkowe” to program realizujący ważną misję związaną z popularyzowaniem czytelnictwa. Prezentowane są w nim zarówno nowości wydawnicze, jak i klasyka. Literatura dobierana jest bardzo starannie, a najmłodsi widzowie mają możliwość zapoznania się z najbardziej wartościowymi pozycjami, które warto przeczytać. W programie polecane są głównie książki polskich autorów.  Część prezentowanych pozycji  objęta jest   patronatem TVP ABC. Audycja spełnia ważną rolę wychowawczą – promuje wzorce i ponadczasowe wartości. Wpływa na rozwój intelektualny, emocjonalny oraz społeczny dzieci.
Poniedziałki o godz. 15.55 oraz we wtorki o godz. 11.35
„Borówka skrzat wyrusza w świat”
Seria popularyzująca świat przyrody oraz pojęcia z nim związane. W sposób ciekawy i dostosowany do możliwości poznawczych i percepcyjnych najmłodszych widzów,  prezentowane są tematy dotyczące m.in. parków narodowych, parków krajobrazowych oraz  rezerwatów przyrody. Dzieci dowiadują się dlaczego te miejsca są na tyle ważne, że ludzie postanowili je chronić. Jednocześnie to okazja do przedstawiania różnych zależności i prawidłowości zachodzących w świecie przyrody. Audycja tłumaczy małym widzom jak ważne jest utrzymanie różnorodności biologicznej, a jednocześnie uczy je mądrego i wrażliwego stosunku do przyrody ojczystej. W tłumaczeniu trudnych dla dzieci pojęć pomaga znany już najmłodszym widzom skrzat Borówka. Jego przewodnikami po parkach i rezerwatach są  zwierzęta – symbole tych miejsc. Animowane postacie  i  na wskroś bajkowy sposób opowieści pozwalają i pomagają  dziecku  przyswajać  nowe pojęcia i utożsamiać  się z występującymi bohaterami. Skrzat spotyka również ludzi, którzy „opiekują się” parkami: pracowników parków, naukowców, ekologów, geologów. W programie są również zabawy związane z tematyką odcinka: układanie przyrodniczych puzzli i część plastyczna.
Czwartki o godz. 15.55  oraz w piątki  o godz. 11.35   
„Tu mówią zwierzęta”
Edukacyjno-rozrywkowa seria dla dzieci prezentująca  najciekawsze gatunki zwierząt zarówno dzikich, jak i domowych. W każdym odcinku przedstawiane są cztery zwierzęta. Dzieci dowiadują się jak wyglądają, gdzie żyją, czym się charakteryzują, co jedzą, ile ważą etc. Program o charakterze interaktywnym, którego elementem jest quiz, prowadzony przez sympatyczną, graficzną postać – pająka MC Spidera. Zadaje on pytanie oraz prezentuje listę 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Mali telewidzowie mogą od razu sprawdzić swoją wiedzę o danym zwierzęciu. Prawidłowa odpowiedź daje dziecku olbrzymią satysfakcję i motywuje do uważnego oglądania dalszej części odcinka.
Codziennie o godz. 6.10
ANIMACJE
„INAZUMA  ELEVEN”
Mark Evans jest kapitanem zaniedbanego klubu piłkarskiego Gimnazjum Raimona, któremu grozi rozwiązanie. Mark postanawia wziąć sprawy w swoje ręce, ale potrzebuje czegoś więcej, niż tylko szczęścia. Czy mu się uda?
Codziennie od 24 czerwca o godz. 21.15.
„Krecik i Panda”
Ulubiony bohater dziecięcych kreskówek, a jednocześnie „czeski produkt narodowy” powraca na ekrany w nowej odsłonie. Krecik podróżując po Chinach swoje przygody dzieli z sympatyczną Pandą.
Codziennie od 31 lipca o godz. 20.05.
„Łowcy smoków” (Dragon Hunters)
Akcja serialu fantasy przenosi nas do baśniowego świata, wypełnionego magicznymi stworami. Charakterystyczną cechą tej krainy są porozrzucane, lewitujące w powietrzu wyspy. Fabuła opowiada o losach śmiałków – przyjaciół Lian-Chu i Gwizdo oraz ich zwierzaczka Hectora.
Codziennie od 24 czerwca o godz. 20.45.
„To Timmy!” (Timmy Time)
Po sukcesie serii “Baranek Shaun” twórcy serialu zrealizowali nowy, tym razem poświęcony małemu, uroczemu i… jeszcze bardziej, niż Shaun psotliwemu barankowi o imieniu Timmy. Znakomita zabawa dla całej rodziny.
Codziennie od 24 czerwca o godz. 17.45.
„Słoń Benjamin”
Serial animowany, którego bohaterem jest zaradny i sympatyczny słoń Beniamin. Akcja poszczególnych odcinków rozgrywa się w ogrodzie zoologicznym. Wraz ze swoimi przyjaciółmi słoń pomaga dyrektorowi zoo wybrnąć z przeróżnych, codziennych tarapatów, gdyż zoo znalazło się akurat w poważnym kryzysie. Braki finansowe są znaczne i trzeba temu jakoś zaradzić. Zwierzęta dzielnie wspierają się w trudnych chwilach przeżywając przy tym mnóstwo przygód.
Codziennie o godz. 18.00.
„Rodzina Rabatków” (Bellflowers Bunnies)
Na szczycie pięknego, zielonego wzgórza żyje sobie rodzina królików. Mama i tata z dumą opowiadają historyjki związane z ich wspaniałą piątką dzieci. Mają one niezwykłą zdolność popadania w tarapaty, co czyni serial bardziej atrakcyjnym dla małego widza. Nie zdarza się, by przy przeglądaniu rodzinnego albumu nie przypomniała się jakaś nowa, ekscytująca przygoda…
Codziennie od 24 czerwca o 21.15.
„Strażak Sam”
Przygody dzielnego strażaka Sama, który z narażeniem własnego życia jest gotowy do pomocy nie tylko w przypadku nagłego pożaru, ale nawet w najtrudniejszych, wydawałoby się nierozwiązywalnych, sytuacjach.
Codziennie od 24 czerwca o 21.15.
„Tomek i przyjaciele”
Seria animowana o małej, wygadanej, niebieskiej lokomotywie o imieniu Tomasz. Wraz z grupą przyjaciół pociągów dba, aby wszystko na stacji i lokomotywowni działo się sprawnie i punktualnie. Pozwala mu to z dumą nosić numer 1. Tomasz i pozostałe pociągi pracują pod czujnym okiem pana Tophama Hatta zwanego „Grubym Kontrolerem”. Realizatorzy serii wykorzystali najnowocześniejsze techniki animacji, dzięki czemu niezwykłe przygody pociągów zachwycają małych widzów na całym świecie. Seria o Tomku jest wyświetlana w ponad 130 krajach.
Codziennie od 24 czerwca o 21.15.
Supa Strikas
Serial animowany. Shaker jest wschodzącą gwiazdą piłki nożnej. Chce osiągnąć sukces, ale najpierw musi udowodnić, że zasługuje na członkostwo w drużynie Supa Strikas. Stara się o to wraz z bramkarzem Wielkim Bo, nieustraszonym kapitanem Gibkim Rastą i strzelcem bramek El Matadorem. Jednak nie wszystko zależy tylko od zdolnego  Shakera. W każdym odcinku bohaterowie indywidualnie i grupowo zmagają się z kolejnymi trudnościami w dochodzeniu do sportowego mistrzostwa. Drużynie pomaga w tym niezwykły trener.
„Wakacje z duchami”
Serial przygodowy, który chętnie oglądają już kolejne pokolenia dzieci i rodziców. Każdy z odcinków przedstawia tajemnicze i zabawne przygody chłopców spędzających wakacje w leśniczówce. Scenariusz na podstawie własnej powieści napisał Adam Bahdaj („Kapelusz za sto tysięcy”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Do przerwy 0:1″, „Trzecia granica”). Bohaterowie to chłopcy z fantazją, humorem i szalonymi pomysłami. Wyjeżdżają na wakacje na południe Polski. W pobliżu wznoszą się mury starego zamczyska. Legenda głosi, że nocami straszą tam duchy Bogusława Łysego i Brunhildy Brandenburskiej. Ich nieoczekiwane pojawienie się na zamku skłania chłopców do podjęcia własnego śledztwa w tej sprawie.
PROGRAMY DLA RODZICÓW
„Moda na rodzinę” Poradnik dla rodziców koncentrujący się na promocji stylu życia, w którym troska o rodzinę jest ważną i atrakcyjną częścią. Zadaniem programu jest doskonalenie u widzów umiejętności rodzicielskich i poczucia własnej kompetencji. Rodzic oglądający program wzmacnia zadowolenie ze swej roli i świadomość swoich mocnych stron. Docenia wagę rodziny w życiu.
Sobota, godz. 22.20
„Okrasa łamie przepisy”
Wbrew powszechnym wyobrażeniom polska kuchnia to nie tylko pierogi i schabowy. Mamy wielowiekową tradycję podawania ryb, szczególnie słodkowodnych. Także w najdalszych zakątkach Polski wytwarza się smakowite produkty warte zaprezentowania szerokiej widowni. Każda audycja będzie dedykowana ściśle określonemu tematowi, regionalnej specjalności. Karol Okrasa rozpocznie od przedstawienia „bohatera”, który posłuży do przygotowania dwóch dań podkreślając sposób wytworzenia, smak oraz walory zdrowotne.
Wtorek i czwartek o godz. 22.20
„Rok w ogrodzie”
Audycja przeznaczona dla miłośników działek, ogrodów i balkonów zawierająca informacje na temat uprawy warzyw, owoców i kwiatów. Pokazuje nowe odmiany oraz doradza w jaki sposób osiągnąć na własnej działce większe plony. W programie prezentowane są także najpiękniejsze ogrody i sposoby ich pielęgnacji.
Poniedziałek, godz. 22.20
„Jak to działa?”
Cykliczna audycja popularno-naukowa, której autorem i zarazem prowadzącym jest Radosław Brzózka. Dzięki prostym i widowiskowym eksperymentom okazuje się, że nauka nie jest wcale taka trudna i niezrozumiała. Pokazuje, jak potrzeba rozwiązania konkretnych problemów doprowadziła naukowców i wynalazców do skonstruowania wielu urządzeń, których używamy na co dzień. Realizatorzy angażują widzów w rozwiązywanie zagadek, które choć na pozór banalnie proste, rzadko miewają oczywistą odpowiedź.
Środa, godz. 22.20
Zakochaj się w Polsce”
Seria podróżnicza popularyzująca wiedzę o Polsce. Tomasz Bednarek – aktor znany widzom TVP m.in. z telenoweli  „Klan”, odwiedza ciekawe miejsca w wielu zakątkach Polski. Prowadzący jest postacią wszędobylską i bardzo dociekliwą. Wędruje nie tylko szlakiem tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale dociera również do miejsc, o których wiedzą nieliczni. W trakcie tych podróży poznajemy historię miast, zwiedzamy  zamki oraz najpiękniejsze pałace, katedry, klasztory, pozostałości fortów i twierdz obronnych oraz wiele innych znakomitych obiektów architektonicznych. Tomasz Bednarek na szlaku swoich podróży  rozmawia z osobami, które doskonale znają historię prezentowanych miejsc i zabytków. Jego rozmówcami są m.in. przewodnicy, kustosze, historycy, architekci, etnografowie, rekonstruktorzy. Dociekliwość prowadzącego w połączeniu z ogromną wiedzą jego rozmówców tworzy wciągającą, barwną opowieść o polskiej historii, kulturze, architekturze oraz obyczajowości.
Piątek, godz. 22.20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *