MediaTVP

Ważą się losy rekompensaty dla TVP

Ważą się losy tego, czy media publiczne otrzymają rekompensatę z tytułu utraty wpływów z abonamentu. Zadecyduje o tym prezydent Andrzej Duda, do którego zaapelowała o to związkowa Solidarność.

 

 

 

 

 

Sejm w połowie lutego opowiedział się przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Od tamtej pory ustawa czeka na podpis prezydenta.

Opozycja zaapelowała o to, by prezydent zawetował ustawę o rekompensacie, przeznaczając te pieniądze – faktycznie nie są to „żywe pieniądze”, lecz obligacje – na onkologię. W ostatnich dniach pojawiły się jednak głosy, by jednak zamiast na onkologię przeznaczyć te pieniądze na walkę z koronawirusem.

W związku z tym, iż prezydent nie zdecydował jeszcze ws. podpisania bądź zawetowania ustawy, Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Telewizji Polskiej zaapelowała do Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy. W przeciwnym razie media publiczne mierzyłyby się z wielkimi cięciami budżetowymi.

Telewizja publiczna w ostatnich latach mierzy się nie tylko z fizycznymi atakami – jak przypadek sprzed dwóch dni, kiedy pod siedzibą TVP w Warszawie zatrzymano mężczyznę z koktajlem Mołotowa – ale również z kampanią nienawiści, prowadzoną wobec dziennikarzy TVP.

TVP przełamała dotychczasowy monopol medialny i przedstawia wiele niewygodnych faktów. Dziennikarzy TVP konsekwentnie atakują politycy PO, którzy od lat chcą całkowitej likwidacji telewizji publicznej.

Warto przypomnieć, że wpływy z abonamentu dla mediów publicznych załamały się po tym, jak do jego niepłacenia wezwał były premier Donald Tusk. – Pora zaniechać ściągania parapodatku i haraczu – mówił.

Ostatnie lata to mocny rozwój TVP. Telewizja Polska transmituje wydarzenia, w których prawo mają uczestniczyć wszyscy Polacy. Historyczne uroczystości, kino tożsamościowe, sport bez żadnych opłat i to na najwyższym poziomie.

Szybko rośnie oglądalność Telewizji Polskiej a produkcje TVP dominują wśród najpopularniejszych programów telewizyjnych.

źródło: Wiadomości TVP, TVP Info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *