MediaTVPZapowiedzi TV

Wielkanoc w TVP Historia

W TVP Historia widzowie obejrzą hity kina kostiumowego i historycznego, m.in.: „Duma i uprzedzenie”, „Ogniem i mieczem” oraz historię burzliwego romansu cara Rosji Mikołaja II i tancerki polskiego pochodzenia, Matyldy Krzesińskiej w produkcji „Matylda”. Nie zabraknie filmów dokumentalnych i reportaży o wielkanocnych tradycjach i obyczajach.

 

WIELKI PIĄTEK 19 kwietnia

ODKRYĆ TAJEMNICĘ – KAMIENNE GŁOWY Z WYSPY WIELKANOCNEJ

film dokumentalny

godz.14:30

Znany cykl BBC przedstawia historie największych skarbów świata. W drugiej serii autorzy odkrywają tajemnice: Arki Przymierza, Włóczni Przeznaczenia, popiersia Neferetiti, posągów z Wysp Wielkanocnych, Piramidy Cheopsa i statku Czarnobrodego. Legendy zderzają się tu z faktami, a w poszukiwaniu prawdy zostaje zbadany nawet najmniejszy kamień.

Reż. Greame Ball (Wielka Brytania 2014).

TORA I MIECZ

film dokumentalny

godz. 16:30

„Tora i miecz” to film dokumentalny Roberta Kaczmarka i Anny Ciałowicz ukazujący nieznane aspekty powstania w warszawskim getcie. W filmie dokumentaliści odkrywają przed widzem w jaki sposób wykorzystano powstanie w warszawskim getcie do umniejszenia roli Powstania Warszawskiego. Po kilkudziesięciu latach manipulacji trudno jest stworzyć wiarygodną wizję wydarzeń, dlatego wizerunek Pawła Frenkla, legendarnego dowódcy ŻZW, odtwarza się z portretu pamięciowego. Natomiast relacje o pierwszorzędnej wadze, zarówno polskie, jak i żydowskie, do dziś nie są brane pod uwagę w badaniach historycznych. Te właśnie świadectwa (dziennik rabina Hilela Seidmana i relacja Tadeusza Bednarczyka z komendy głównej OW – KB) zostały zacytowane w syntetycznej wizji historii warszawskiego getta, uwzględniającej szereg faktów, o których historia do tej pory milczała.

ŻOŁNIERZ NIEZŁOMNY KOŚCIOŁA

film dokumentalny

godz. 19:45

Arcybiskup Antoni Baraniak to jeden z najbardziej zasłużonych, a w stosunku do zasług najbardziej zapomniany, bohaterski kapłan, którego przez analogię do losów tysięcy prześladowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego w Polsce, można nazywać Żołnierzem Niezłomnym Kościoła. Był sekretarzem prymasa kard. Augusta Hlonda i dyrektorem sekretariatu prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, pełnił funkcję metropolity poznańskiego w latach 1957-1977. Największym dowodem Jego męstwa i niezłomności jest jednak postawa podczas bezlitosnych przesłuchań w więzieniu śledczym na Mokotowie w Warszawie w latach 1953-1955. Dlaczego został aresztowany i co komuniści chcieli przez to osiągnąć oraz dlaczego tak niewiele o tym wiemy? Na te i inne pytania widzowie poznają odpowiedzi w filmie dokumentalnym Joanny Hajdasz.

ŚWIĘTA FAUSTYNA W BLASKU MIŁOSIERDZIA

film dokumentalny

godz. 22:00 

Historia życia siostry zakonnej Faustyny Kowalskiej, mistyczki i wizjonerki, która przekazała światu orędzie o Bożym Miłosierdziu. Opowieść o świętej zawiera wszystkie ważne wątki biograficzne, cytaty z Dzienniczka, a także wypowiedzi wybitnych teologów, którzy komentują różne aspekty Jej przekazu. W filmie, obok materiałów archiwalnych, znajdują się inscenizowane sceny z udziałem aktorów, uzupełnione animacjami komputerowymi i efektami wizualnymi. Głównym tematem fabularyzowanego dokumentu jest próba zrozumienia, w jaki sposób przesłanie Faustyny rozprzestrzeniło się w tak globalnej skali. W filmie występują m.in.: świadek życia św. Faustyny – s. M. Norberta Łakomska i s. M. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, Jacek Barczak, o. Samuel Karwacki OSPPE (Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika), Ernest Bryll, o. Jan Andrzej Kłoczowski O. P. Paweł Śpiewak, ks. prof. Stanisław Urbański, abp Henryk Hoser, Grzegorz Pieńkowski, Juta Bergman, Leja Weissberger, Ewa K. Czaczkowska, gen. Janusz Brochwicz – Lewiński ps. Gryf, Samuel Willenberg, Krystyna Sokół – Gujda. Franois Xavier Ngarambe, Carlos Roberto da Silva, Sally Jo Dumey, Jamy Ramaye, Nol Kabor.

WIELKA SOBOTA 20 kwietnia

PRYMAS. TRZY LATA Z TYSIĄCA

film fabularny

godz.14:20

Na początku lat pięćdziesiątych komunistyczne władze PRL nasiliły politykę bezwzględnych represji wobec Kościoła Katolickiego w Polsce. Pod pretekstem antypaństwowej działalności aresztowano wielu biskupów i księży oraz przeprowadzono konfiskatę znacznej części majątku Kościoła. Kardynał Stefan Wyszyński w publicznych wystąpieniach zdecydowanie przeciwstawił się bezprawnemu postępowaniu władz. Ówczesny Prezes Rady Ministrów Towarzysz Bierut postanowił wyeliminować politycznego przeciwnika i zdecydował odizolować duchowego przywódcę. W wielkiej tajemnicy Wyszyński został wywieziony z Warszawy i osadzony w opuszczonym klasztorze w Stoczku Warmińskim. Z więzienia w Rawiczu sprowadzony został także ksiądz Stanisław Skorodecki, skazany za naukę religii w szkole. Do Stoczka trafia również siostra Leonia. Ich zadaniem jest składanie relacji ze wszystkiego, co się dzieje wokół kardynała, a czego UB nie jest w stanie podejrzeć lub podsłuchać… Polska 2000

Reż. Teresa Kolarczyk, występują: Andrzej Seweryn, Maja Ostaszewska, Zbigniew Zamachowski.

NIEZWYKŁE HISTORIE BIAŁO-CZERWONYCH PREMIERA

magazyn

godz. 16:05

Celem cyklu jest przybliżenie sylwetek wybitnych polskich sportowców, którzy byli zarazem wielkimi polskimi patriotami. Bohaterką odcinka jest Elżbieta Krzesińska (1934-2015), nazywana także Złotą Elą, która na igrzyskach olimpijskich w Melbourne w 1956 roku zdobyła złoty medal w skoku w dal, a cztery lata później, w Rzymie, została wicemistrzynią olimpijską. Była też rekordzistką świata w tej lekkoatletycznej konkurencji.

Reż. Krzysztof Miklas

MARZYCIELE – KSIĄŻĘ NIEZŁOMNY  PREMIERA

magazyn

godz. 17:30

Adam Stefan Sapieha (1867-1951) studiował prawo na uniwersytetach w Wiedniu i Krakowie, teologię w Innsbrucku, doktorat z prawa uzyskał na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Od 1906 był szambelanem papieża Piusa X, co wykorzystał, aby skutecznie zabiegać w Watykanie o sprawy Polaków pod zaborami. Od 1911 roku był biskupem krakowskim. Podczas I wojny zaangażował się w pomoc humanitarną. Po wojnie założył w Zakopanem szpital dziecięcy, a w Krakowie – Witkowicach szpital dla niewidomych. Po 1918 roku motywował Polaków do zaangażowania w odbudowę odrodzonej ojczyzny. W latach 1922-1923 sprawował mandat senatora z listy Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej. Gdy przekonał się, że polityka nie sprzyja celom duszpasterskim zrezygnował z kandydowania w kolejnych wyborach. Miał odwagę przeciwstawiać się władzy, czego przykładem był konflikt o pochówek Józefa Piłsudskiego na Wawelu. Jego działalność charytatywna oraz nieugięta postawa wobec okupantów niemieckich, a po wojnie wobec komunistów, spowodowała, że był nazywany Księciem Niezłomnym, a także Wielkim Jałmużnikiem.

DUMA I UPRZEDZENIE odc. 1  o odc.2

Serial

godz. 17:55 i 19:00

Do Netherfield przybywa przystojny i bogaty pan Bingley z zamiarem osiedlenia się. Z miejsca wzbudza zainteresowanie lokalnej społeczności, a zwłaszcza młodych kobiet, widzących w nim kandydata na męża. Bingley zwraca uwagę na Jane, najstarszą i najładniejszą z pięciu sióstr Bennett. Na scenę wkracza pan Collins, daleki krewny Bennetów, który po śmierci głowy roku ma odziedziczyć jego majątek. Aby nie krzywdzić jego córek, postanawia poślubić jedną z nich. Wielka Brytania 1995.

Reż. Simon Langton. Wykonawcy: Colin Firth, Jennifer Ehle.

PONARY NÓŻ W SERCE  PREMIERA

film dokumentalny

godz.20:10

Ponary. Miejsce wypoczynku, zabaw, spotkań, zaledwie 9 km kilometrów od Wilna. Na przełomie 1940-1941 roku, podczas okupacji sowieckiej Rosjanie przeprowadzali tam prace ziemne. W związku z tym, że nieopodal miało powstać lotnisko polowe, w Ponarach chciano usadowić potężne zbiorniki na paliwo lotnicze. W tym celu wykopano kilka olbrzymich dołów o średnicy ok. 35 m i głębokości do 8 metrów. 22 czerwca 1941 Niemcy zajęli Wilno. Rosjanie uciekli zostawiając niedokończoną inwestycję. Wkrótce nowy okupant drastycznie zmienił przeznaczenie tego miejsca. Pierwsze egzekucje ludności żydowskiej  i polskiej odbyły się prawdopodobnie 10 lipca 1941 roku. Film Bronisława Bubiaka, to opowieść naocznych świadków zbrodni na Polakach, Żydach i innych narodowościach. W Ponarach Niemcy, rękoma Litwinów tzw. szaulisów, zamordowali ok. 100 000 ludzi z czego około 20 000 stanowili Polscy obywatele.

OGNIEM I MIECZEM

film fabularny

godz. 21:20

Polska superprodukcja, największa i najkosztowniejsza realizacja filmowa w całej historii polskiej kinematografii. Trzygodzinna epicka opowieść osnuta na pierwszej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Jerzy Hoffman po raz trzeci dowodzi, że potrafi mistrzowsko łączyć wątki romansowe z batalistyką i ukazywać losy stworzonych przez Sienkiewicza barwnych postaci na bogatym tle splątanej XVII-wiecznej historii I Rzeczypospolitej. W „Ogniem i mieczem” ta historia dotyczy tragicznego konfliktu polsko – ukraińskiego, wojen polsko – kozackich i powstania Bohdana Chmielnickiego.

Polska 1999. Reżyseria: Jerzy Hoffman/

Wykonawcy: Michał Żebrowski, Izabela Scorupco.

NIEDZIELA WIELKANOCNA (1 kwietnia)

PEWNEGO RAZU NA DZIKIM ZACHODZIE

Film fabularny

godz.14:55

Fabuła „Pewnego razu na dzikim Zachodzie” zawiązuje się wokół posiadłości Bretta McBaina, który wraz ze swoimi dziećmi zastaje zamordowany przez bandę niejakiego Franka. Morderca, nie chcąc zostać oskarżonym o zbrodnię podsuwa fałszywy ślad. Wkrótce po zabójstwie Bretta w miasteczku zjawia się jego piękna żona. Pogrążona w tragedii próbuje rozwikłać zagadkę śmierci męża i dzieci. Ponadto w okolicy pojawia się człowiek grający na harmonijce – tajemniczy rewolwerowiec zwany Harmonica. Dlaczego zginął McBain? Kto naprawdę stoi za tym morderstwem? Co w tym towarzystwie robi potentat kolejowy? To tylko niektóre z pytań dotyczących tej wielowątkowej opowieści. Historii nietuzinkowej, świetnie zarysowanej i jakże poetycko przedstawionej.

Włochy USA 1969. Reż. Sergio Leone. Występują: Henry Fonda Claudia Cardinale.

DUMA I UPRZEDZENIE odc. 3

Serial

godz. 18:20

Odrzucony przez Elżbietę pan Collins poślubia Charlottę Lucas. Bingley, wraz z całą swoją świtą powraca do Londynu. Elżbieta odwiedza Charlottę w Rosing Park, gdzie poznaje możną protektorkę pana Collinsa, lady Katarzynę de Bourgh. Spotyka tam także Darcy’ego, który niespodziewanie wyznaje jej miłość.

DUMA I UPRZEDZENIE odc. 4

Serial

godz. 19:25  

Pan Darcy, w długim liście opisuje Elżbiecie prawdziwą historię Wickhama, który okazuje się oszustem i łowcą posagów. Darcy nadal próbuje zdobyć serce Elżbiety. Gdy regiment piechoty przenosi się z Meryton do Brighton, Lydia wyjeżdża również, korzystając z zaproszenia pułkownika i jego żony.

MATYLDA

film fabularny

godz. 21:30 

Charyzmatyczna Michalina Olszańska po „Córkach Dancingu” i „Ja, Olga Hepnarova” kontynuuje międzynarodową karierę. Tym razem można ją zobaczyć w tytułowej roli rosyjskiej superprodukcji. Film opowiada o burzliwym romansie między Mikołajem II Romanowem a tancerką polskiego pochodzenia, Matyldą Krzesińską.

Rosja 2017. Reż. Aleksey Uchtiel. Wykonują: Michalina Olszańska, Lars Eidingiel.

APOLLO 11: PIERWSZY KROK NA KSIĘŻYCU  PREMIERA

film dokumentalny

godz. 21:30 

W 2019 roku przypada 50. rocznica lądowania ludzi na Księżycu. Z tej okazji pokażemy telewidzom film „Apollo 11: pierwszy krok na Księżycu”, który jest przejmującym pełnometrażowym dramatem opisującym ten niezwykle ważny moment w zbiorowym doświadczeniu ludzkości. Miliony ludzi na całym świecie śledziły losy misji Apollo 11 i jej ostateczny triumf. Przy pomocy komputerowych efektów specjalnych, fabularnych rekonstrukcji oraz nigdy nie pokazywanych archiwalnych nagrań w jakości HD, film przedstawia przebieg misji widzianej przez obserwatorów oraz z punktu widzenia jej uczestników.

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (2 kwietnia)

NIEZWYKŁE HISTORIE BIAŁO-CZERWONYCH  PREMIERA

Magazyn

godz. 14:10

Bohaterem reportażu jest Ryszard Parulski. Warszawiak z dziada pradziada, urodzony i wychowany na Starym Mieście, przy Zakroczymskiej. Na jego oczach zginęła w Powstaniu Warszawskim, pod walącymi się gruzami, matka. Ojciec, wywieziony po kampanii wrześniowej na Syberię, szczęśliwie dostał się do armii gen. Andersa, przechodząc z nią cały szlak bojowy. Ryszard Pakulski był niezwykle utalentowanym i wszechstronnym szermierzem. Jako jedyny na świecie zdobył tytuły mistrza świata we wszystkich trzech broniach. Dwukrotny medalista olimpijski. Po skończeniu prawa i aplikacji został wybitnym adwokatem, jednocześnie cały czas działał w sporcie. Niezwykle wrażliwy na ludzką krzywdę i nieszczęścia. Powołał do życia Fundację Gloria Victis, której od początku był prezesem. Fundacja pomogła wielu byłym sportowcom, których dotknęło nieszczęście. Był także prezesem powołanego przez siebie do życia Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, będąc jednocześnie wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

DUMA I UPRZEDZENIE odc. 4 i odc. 5

Serial

godz. 18:10, 19.10  

Elżbieta otrzymuje list od Jane, w którym ta pisze, że ich najmłodsza siostra uciekła wraz z Wickhamem. Obie siostry uważają, że Lidia jest stracona na zawsze i że Wickham nigdy się z nią nie ożeni. Kiedy Elżbieta dowiaduje się, że Darcy pomógł jej rodzinie i skłonił Wickhama do poślubienia Lidii, postanawia mu podziękować.

El DORADO

film fabularny

godz. 21:10  

Rewolwerowiec Cole Thornton zostaje wynajęty przez bogatego posiadacza ziemskiego i wyrusza do miasteczka El Dorado leżącego na granicy z Meksykiem. Na miejscu rezygnuje z zadania, gdy dowiaduje się, że został wynajęty by siłą usunąć rodzinę MacDonaldów z ich farmy.

USA 1967. Reż. Howard Hawks. Wykonawcy: Jonh Wayne, Robert Mitchum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *